>

Ретро Євро-2008

Історія Євро. 2008 – Початок епохи непереможної "Червоної Фурії" (Відео)

8/6/2021 , 15:58

retro_espana_200813-й за ліком чемпіонат Європи з футболу проходив відразу в двох країнах – Австрії і Швейцарії, причому для австрійців ця був дебют у фінальній стадії Євро.

Відбірковий турнір
Тут була тільки одна сенсацію – збірна Англії в своїй групі пропустила вперед Хорватію і Росію і не поїхала на турнір вперше з 1984 року. Збірна України в кваліфікації опинилася в компанії Італії та Франції, а в підсумку, пропустивши вперед ще й збірну Шотландії , посіла 4 місце в групі.

Фінальна частина

Жеребкування фінальної стадії розподілило команди наступним чином:

Група «А»: Швейцарія, Швеція, Португалія, Туреччина.
Група «В»: Австрія, Хорватія, Німеччина, Польща.
Група «С»: Голландія, Італія, Румунія, Франція.
Група «D»: Греція, Швеція, Іспанія, Росія.

Груповий етап

Група А

У цій групі все було просто: Португалія виграла два стартові матчі у Туреччини (2:0) і Чехії (3:1), достроково забезпечивши собі перше місце в групі, оскільки Швейцарія поступилася 0:1 чехам і 1:2 туркам.

Таким чином, матч Португалія – ​​Швейцарія перетворювався в товариський, а гра Чехія – Туреччина дістала статус гри на виліт в прямому сенсі слова. Обидві команди мали абсолютно однакові показники і в разі нічиєї по регламенту турніру призначалися післяматчеві пенальті без додаткового часу.

В результаті турки виявилися сильнішими, програючи 0:2, вони, в період з 75-ї по 89-й хвилини тричі вразили ворота Петера Чеха. Причому в попередній грі зі Швейцарією турки так само здобули вольову перемогу, забивши вирішальний гол в доданий арбітром час. Втім, до вольових якостей турецької команди на цьому турнірі ми ще повернемося.

Група В

Перший тур пройшов штатно – більш статусні команди здобули перемогу – Хорватія 1:0 над Австрією, а Німеччина за рахунок дубля етнічного поляка Лукаса Подольські – 2:0 над збірною Польщі.

Однак у другому турі хорвати в напруженому поєдинку переграли збірну Німеччини 2:1, а австрійці пішли від поразки в матчі з поляками, реалізувавши пенальті, призначений на третій доданій хвилині! Пенальті був дуже спірним, але мабуть, виліт обох представників господарів вже після другого туру, в плани організаторів не входив.

В результаті перед останнім туром Хорватія забезпечила собі перше місце в групі, а австрійці та поляки повинні були обов’язково обігравати німців і хорват відповідно.

В результаті ні ті, ні інші зробити цього не змогли, і, поступившись з однаковим рахунком 0:1, покинули турнір.

Група С

У “групі смерті” поза конкуренцією були голландці, які просто катком пройшлися по своїм досить сильним суперникам: 3:0 з Італією, 4:1 з Францією і 2:0 з Румунією.

Останні, до речі, всупереч очікуванням, не загубилися в такій компанії і зуміли зіграти внічию з Францією (0:0) і Італією (1:1), причому в цій грі румуни могли вирвати перемогу, але за 9 хвилин до кінця матчу Муту з 11-метрової позначки не зміг переграти Джанлуїджі Буффона .

Тим, не менше, в останньому матчі румунам для виходу в наступний етап потрібно було перемогти не вмотивовану Голландію, яка до того ж вийшла на поле далеко не основним складом.

Але, на жаль … Румунії це виявилася не під силу. А друге місце посіла команда Італії, яка обіграла французів 2:0. Цей матч був повторенням фіналу чемпіонату світу дворічної давності, але як це гра не була схожа на гру чемпіонів! Обидві команди були в поганій формі, але італійці виглядали трохи краще, і тому, коли на 24-й хвилині матчу суддя Любош Міхел вилучив з поля Еріка Абідаля, а Андреа Пірло реалізував пенальті, сумнівів в підсумковій перемозі італійців практично не залишилося.

Група D

Що стосується Іспанії, та вона легко виграла групу, перемігши у всіх трьох матчах, а діючі чемпіони Європи греки, навпаки, зазнали трьох поразок, зумівши забити всього лише один гол. Доля другої путівки в чвертьфінал вирішувала очна зустріч Росії та Швеції, де сильнішими були росіяни.

Чвертьфінали

Німеччина – Португалія 3:2 (2:1)

Незважаючи на скромну різницю в рахунку португальці не мали особливих шансів у цій зустрічі. Майже до самого кінця матчу німці тримали Португалію на відстані двох м’ячів, ведучи 2:0 і 3:1. Тільки за три хвилини до фінального свистка Поштіга скоротив різницю в рахунку до мінімуму, але на більше португальців не вистачило.

Туреччина – Хорватія 1: 1 (0: 0, 0: 0, додатковий час 1: 1), по пенальті 3: 1

Повертаємося до вольових якостей турків. У звітному матчі хорвати відкрили рахунок на 119-й хвилині матчу. Здавалося б ось вона, драматична розв’язка. Але ні. В останні хвилини турки зрівняли рахунок і перемогли в серії пенальті. Хорвати били дуже погано, реалізувавши всього одну спробу з чотирьох, тоді як футболістам Туреччини вистачило всього трьох ударів для перемоги в серії.

Іспанія – Італія 0:0, по пенальті 4:2

Італійці, які насилу виповзли з групи, по ходу турніру все ж додавали фізично і дали Іспанії справжній бій, нав’язавши боротьбу і не даючи розвернутися.

В черговий раз іспанська після феєричного старту на турнірі, знову висіла на волосині і могла в черговий раз закінчити турнір на чвертьфінальній стадії, але в цей раз їм пощастило. Хоча хто знає, якби не промахи де Россі і ді Натале, може бути, ми б і не побачили найбільшу в історії команду, яка виграла три великих турніри поспіль.

Росія – Голландія 3:1 (0:0, 1:1, додатковий час 2:1)

Два голи в додатковий час і збірна Росії відправила додому одного з фавориів – збірну Голландії.

Півфінали
Іспанія – Росія 3:0 (0:0)

А ось півфіналі росіяни нічого не могла протиставити іспанцям. Якщо перший тайм росіяни впоралися із завданням – мінімум: не пропустити, то в другому Хаві, Гуїса і Сільва відправили три м’ячі у ворота Акінфєєва.

Німеччина – Туреччина 3:2 (1:1)

А ось турки дали справжній бій німецькій збірній. Коли на 79-й хвилині Мирослав Клозе зробив рахунок 2:1, здавалося, що тепер Туреччині вже не відігратися – аж надто багато футбольних чудес вони зробили на цьому турнірі.

Але все ж на 86-й хвилині Семіх Шентюрк забиває другий гол у ворота Німеччини. Чергове чудесне спасіння? Однак в підсумку турецька коса найшла на німецький камінь – на останній хвилині Філіп Лам приніс Німеччині путівку в фінал.

Парадоксально, але це був єдиний матч на чемпіонаті, в якому турки відкрили рахунок.

Фінал
Іспанія – Німеччина 1: 0 (1: 0)

У цього матчу була своя передісторія. За два роки до цього в півфіналі чемпіонату світу відроджена молода і зухвала німецька команда поступилася збірній Італії.

Зараз німці зробили ще один крок вперед, і дійшли вже до фіналу. На цей раз у них теж не вийшло і не вийшло перемогти, і іспанці виграли цілком заслужено і закономірно.

Так починалася епоха непереможною команди Іспанії, якій ще довелося перемогти на чемпіонаті світу і вперше в історії європейських чемпіонатів захист титулу.

А Німеччина остаточно змужніла і з 2014 року прийняла у Іспанії естафетну паличку лідера світового футболу.