Ретро Євро-2004

Історія Євро. 2004 – Найгірше Євро і Грецька казка (Відео)

Spy-Football.com

7/6/2021 , 18:47

greece_winЦей чемпіонат Європи багато називає найгіршим якщо не за всю історію, то, по принаймні, за останні пару десятиліть. Причин кілька – тут і самий непоказний чемпіон в історії європейських першостей, і ранній виліт багатьох грандів.

відбірковий турнір

Відбірковий турнір пройшов без будь-яких сенсацій, всі найсильніші збірні пройшли кваліфікацію. Єдиною несподіванкою стало попадання на турнір збірної Латвії, яка, зайнявши друге місце в своїй відбірковій групі, в стикових матчах за сумою двох зустрічей змогла переграти команду Туреччини – 1:0 і 2:2.

Збірна України була у групі разом зі збірними Греції та Іспанії і, посівши 3 місце, не потрапила на Євро.

Фінальний турнір

В результаті жеребкування команди розподілилися наступним чином:

Група «А»: Португалія, Іспанія, Росія, Греція.
Група «В»: Франція, Англія, Хорватія, Швейцарія.
Група «С»: Італія, Швеція, Данія, Болгарія.
Група «D»: Німеччина, Голландія, Чехія, Латвія.

Груповий етап
Група А

Уже стартовий матч подарував справжню сенсацію – греки переграли команду господарів 2: 1. Причому сенсаційним був не стільки результат цієї зустрічі, скільки той факт, що Греція переграла млявих і не схожих на себе португальців.

Другий м’яч греки забили з пенальті на 51-й хвилині зустрічі, який привіз у свої ворота не хто інший, як Кріштіану Роналду, який тоді був 19-річним вундеркіндом і тільки вийшов на поле, замінивши у перерві Сімао. Юний Кріштіану і забив єдиний гол португальців, що, втім, це уже не мало значення, так як зроблено це було на 93-й хвилині матчу.

А в другому матчі збірна Росії теж з мінімальним рахунком і теж практично без варіантів поступилася іспанцям 0:1.

В матчі другого туру португальцям відступати було вже нікуди. Маніше відкрив рахунок вже на 7-й хвилині матчу. В доданий до першого тайму час голкіпер Сергій Овчинников зіграв рукою за межами штрафної. Пряма червона картка і в кінцівці матчу росіяни пропустили ще раз.

У паралельному матчі Іспанія і Греція розійшлися миром 1:1, що більше влаштовувало грецьку команду, так як перед ними був ще матч росіянами, тоді як іспанців чекали господарі чемпіонату.

Але третій тур спростував всі розклади: росіяни, які змінили склад більше ніж наполовину, перемогли греків 2:1, а Португалія вирвала перемогу у Іспанії 1:0. Найцікавіше полягає в тому, що забий росіяни третій гол, греки за додатковими показниками пропустили б вперед іспанців.

Група В

Стартовий матч цієї групи Англія – Франція за своєю інтригою був одним з кращих не тільки на чемпіонаті, а й взагалі у всій історії великих турнірів. Після голу Лемпарда, забитого на 38-й хвилині англійці отримали право на пенальті хвилин за 15 до кінця матчу, однак Бартез відбив удар Бекхема .

А в доданий час великий Зінедін Зідан , реалізувавши штрафний і пенальті, перетворив поразку на перемогу.

А далі фаворити групи пройшли без ускладнень – французи зіграли внічию 2:2 з Хорватією і обіграли Швейцарію 3:1, а англійці у зустрічі з цими командами взагалі взяли 6 очок.

Група С

Тут склалася парадоксальна ситуація – в останньому матчі шведам і данцям потрібно було зіграти між собою внічию, з рахунком 2:2 і більше. Справа в тому, що Італія зіграла 0:0 з Данією і 1:1 зі шведами. Оскільки останні дві обіграли болгар, навіть в разі перемоги італійців в останньому матчі і нічиєї в матчі Швеція – Данія, довелося враховувати додаткові показники в матчах між цими трьома командами.

У підсумку скандинави зіграли з потрібним для них рахунком 2:2 , причому шведи відігралися на останній хвилині зустрічі.

Однак сильний скандал через це роздувати не стали, можливо, тому, що Італія перемогла болгар 2:1, тоді як шведи 5:0, а данці 2:0, і при будь-якому підрахунку додаткових показників італійці виявлялися б третіми.

Група D

І все ж найцікавіші події розігралися в групі «D». Тут і провал Німеччини, і непоступливість латишів, і три вольові перемоги, здобуті збірною Чехії.

Уже в першому матчі Латвія дала Чехії справжній бій, ведучи 1:0 до 73-хвилини і тільки в час, що залишився голи Бароша і Хайнца зломили опір прибалтійської збірної, а німці голландці розійшлися миром 1:1.

У наступному матчі Німеччина не змогла перемогти Латвію – 0:0, а Чехія перемогла голландців з рахунком 3:2, поступаючись в цей раз по ходу зустрічі 0:2 і достроково забезпечила собі перше місце в групі.

Однак в останньому турі невмотивовані чехи перемогли Німеччину 2:1, чим допомогли збірній Голландії, яка розгромила, мабуть вже втомлену від сенсацій Латвію 3:0, і вийшла з групи з другого місця.

Чвертьфінали

Португалія – Англія 2:2 (0:1, 1:0, додатковий час 1:1), по пенальті 6:5

Це був найкращий матч не тільки в чвертьфіналі, а й, мабуть, на всій стадії плей-офф. Швидкий гол Майкла Оуена, порятунок португальців за 7 хвилин до кінця основного часу, обмін голами в овертайм, і нарешті, напружена серія післяматчевих пенальті.

У англійців свій другий пенальті на турнірі не забив Девід Бекхем і промахнувся Даріус Вассел, у португальців єдину спробу не реалізував автор першого гола Руй Кошта.

Греція – Франція 1 0 (0:0)

Голландія – Швеція 0:0, по пенальті 5:4

Чехія – Данія 3:0 (0:0)

В інших матчах виділяємо велику і цілком заслужену перемогу чехів. Греки, які пропускали до цього у всіх матчах, за рахунок єдиного гола Харістеас переграли Францію, і почали свій шлях до вершини з фірмовим для себе на тому турнірі рахунком.

Голландія та Швеція зіграли нудним матч, в серії пенальті більше пощастило голландцям.

Півфінали

Греція – Чехія 1: 0 (0:0, 0:0, додатковий час 1:0)

Чехи мали дивовижну команду, по складу, мабуть, найсильнішу за всю історію. Але сталося те, що сталося – чудова атака чеської збірної так і не змогла пробити Антоніса Нікополідіса, а майже двометровий Троянос Деллас на останній хвилині першого додаткового тайму зумів продавити оборону чехів.

Португалія – ​​Голландія 2:1 (1:0)

В іншому півфінальному матчі господарі взяли гору над командою Голландії. Чесно кажучи, результат цього протистояння вийшов закономірним – незважаючи на зірковий склад, голландська збірна на тому турнірі не вразила, здобувши лише одну перемогу в п’яти матчах.

ФіналГреція – Португалія 1:0 (0:0)

Перед початком фінального поєдинку було багато розмов про те, що двічі протягом одного турніру грекам не вдасться обіграти Португалію. Виявилося, ще як вдалося. Португальці володіли дуже вагомою перевагою: володіння м’ячам 58 на 42%, співвідношення ударів по воротам склало 16-4, кутових 10-1.

Але грекам вистачило єдиного удару в створ воріт, який в середині другого тайму завдав герой матчу з Францією Ангелос Харістеас.

Так команда німецького фахівця Отто Рехагеля створила, мабуть, найгучнішу сенсацію в історії чемпіонатів Європи з футболу.

П’ять фактів про ЄВРО-2004

• Португалія стала першою збірною, яка дісталася до фіналу домашнього чемпіонату Європи, після Франції-1984. До 2016 року португальці залишалися єдиними, хто програв фінал ЄВРО на рідній землі.

• Всі матчі плей-офф греки виграли з однаковим рахунком 1:0.

• У 18 років і 237 днів Уейн Руні став наймолодшим автором гола у фінальній стадії, вразивши ворота швейцарців. Цей рекорд тримався чотири дні, поки не відзначився футболіст збірної Швейцарії Йохан Фонлантен. Йому було 18 років і 141 день.

• Греція стала дев’ятою командою за 12 першостей Європи, якій підкорився чемпіонський титул.

• Дмитро Кириченко відзначився вже на 68-й секунді матчу групового етапу з Грецією, забивши найшвидший гол в історії чемпіонатів Європи. .