>

Історія TAVRIA

Як сімферопольська Таврія в Лізі Чемпіонів грала

3/4/2023 , 15:45

Всі ми знаємо, що першим представником незалежної України в Лізі Чемпіонів була сімферопольська «Таврія». Давайте згадаємо, як пройшов виступ українського клубу в самому елітному європейському турнірі.

Обігравши київське «Динамо» в «Золотому матчі» з рахунком 1: 0, «Таврія» отримала право представляти Україну в Лише Чемпіонів сезону 1992/1993. Кримчани почали свій шлях з попереднього етапу, де їх суперником став ірландський «Шелбурн». Що тоді, що зараз, ірландські команди вилітали з єврокубків на ранніх стадіях. Але в цей раз вони були впевнені, що пройдуть в основний етап Ліги Чемпіонів, адже у «Таврії» не було досвіду виступу в єврокубках. Про що говорити, якщо ще півтора-два роки тому кримчани грали в 1-й лізі чемпіонату СРСР.

«Шелбурн», судячи з усього, не сприймав «Таврію» як серйозного суперника. У прогамці виданій перед матчем з кримчанами були розписані всі матчі «Шелбурна» і навіть матч проти «Сьона» – суперника, з яким повинен був грати переможець пари «Шелбурн» – «Таврія».

Гра проходила 19 серпня 1992 року в Дубліні на «Толк Парк» за присутності 3500 глядачів. Кримчани вийшли в наступному складі: Колесов, Шевченко (Новиков 78), Турчіненко, Головко, Волков (К), Воронезький, Опарін, Гудименко, Андрєєв, Вишняускас (Алібай 34), Полстянов. Тренував сімферопольців легендарний Анатолій Миколайович Заяєв.

Матч почався з атак господарів поля. Резерфорд з флангу подав у штрафну, Головко вчасно не відреагував і вискочив з-за його спини Хоулетт (колишній гравець «Манчестер Юнайтед) з лінії воротарського головою пробив у нижній кут воріт. Колесов відбив м’яч. Ірландці проходили по флангах і подавали в штрафну, де двометрові нападники «Шелбурна» потужно били по воротах кримчан. Якби не самовіддана гра Колесова, Турчіненко, Волкова та ін., то рахунок міг стати розгромним вже до 20-й хвилини матчу.

Після 20 хвилин штурму ірландці втомилися і у футболістів «Таврії» з’явилася можливість для атак. Тепер вже кримчани могли відкрити, а потім і збільшити рахунок, але Вішняускасом, Шевченко, Опаріну і Гудименко не дав цього зробити кіпер «Шелбурна» і зб. Ірландії – Бьерн.До кінця 1-го тайму атакували ірландці, але завдяки впевненій грі Головко і Турчіненко, рахунок залишився 0:0.

На самому початку 2-го тайму Полстянов упустив 100% можливість відкрити рахунок. Вийшовши 1-на-1, він пробив метрів з 7, але м’яч пролетів поруч зі штангою. Трохи пізніше в штрафний «Шелбурна» був збитий Андрєєв, але арбітр не наважився поставити пенальті. До кінця 2-го тайму команди так і не зуміли відкрити рахунок і все повинно було вирішитися в Сімферополі.

2 вересня 1992 рік. Сімферополь. Стадіон «Локомотив». Цей стадіон не вперше приймає міжнародні матчі. Наприклад, тут свої весняні єврокубкові матчі проводило київське «Динамо», а також проводила свої матчі зб. СРСР. Але вперше стадіон приймав єврокубковий матч «Таврії».

Незважаючи на домашню нульову нічию, ірландці були впевнені, що пройдуть «Таврію». Разом з футболістами «Шелбурна» до Сімферополя приїхали 50 уболівальників з Ірландії. Всього ж на стадіоні були присутні 10500 чоловік. На цей матч Заяєв випустив наступний склад: Колесов, Шевченко, Турчіненко, Головко, Волков (К), Воронезький, Опарін, Гудименко, Полстянов, Вишняускас (Новиков 60), Шейхаметов (Алібай 73).

Вже на 1-й хвилині матчу Шейхаметов вийшов один на один з воротарем гостей, але не пробив, а віддав пас Вішняускасу, який відправив м’яч у ворота. Але арбітр зафіксував офсайд. Через кілька хвилин той же Шейхаметов опанував м’ячем на своїй половині поля і на високій швидкості пробіг в сторону штрафної «Шелбурна», перед якою його збили. Арбітр призначив штрафний удар. До м’яча підійшов Сергій Шевченко. Після його удару, м’яч від ноги гравця «Шелбурна» Койла залетів у ворота. 1: 0. Сталося це на 8-й хвилині. Через 5 хвилин Шейхаметов прорвався в штрафну гостей, фінтом прибрав захисника і з гострого кута відправив м’яч у сітку воріт. 2:0.

До перерви свої шанси змарнували Гудименко, Шейхаметов, Полстянов і Вишняускас. Але на 41-й хвилині Даллі скористався помилкою Колесова і скоротив рахунок. 2:1.

Другий тайм пройшов з повною перевагою ірландців. У «Таврії» було всього 2 моменти. Спочатку удар Новикова відбив Бйорн, а потім Полстянов потрапив в поперечину. У підсумку «Таврія» вистояла і пройшла в 1/16, де їх очікував швейцарський «Сьон».

Перша гра відбулася 16 вересня 1992 року в м.Сьон на «Міському стадіоні» при 9000 вболівальників. У матчі не змогли взяти участь 3 ключові гравці «Сьона» і капітан «Таврії» – Волков. Заяєв випустив на матч такий склад: Колесов, Турчіненко, Вишняускас, Головко, Алібай (Гуленко 20), Воронезький, Шевченко, Гудименко, Опарін, Полстянов, Шейхаметов (Гетиці 78)

Гра почалася з атак кримчан, що стало несподіванкою для швейцарців. «Таврія» мала відкривати рахунок на початку матчу, але зробив це «Сьон». На 17-й хвилині в першій же атаці півзахисник зб. Швейцарії Хоттігер відкрив рахунок в матчі.

Через 3 хвилини, під час чергової атаки швейцарців, Колесов перериваючи вихід Луїса Карлоса до воріт сімферопольців, зіграв руками за межами штрафного, за що був видалений з поля. Заяєв довелося проводити заміну і замість Алібаєва вийшов воротар Гуленко. Поки футболісти «Таврії» приходили в себе, бразилець Туліо подвоїв рахунок на 35-й хвилині матчу.

2-й тайм пройшов під контролем «Сьона». На 71-й хвилині Туліо зробив дубль, довівши рахунок до розгромного, а на 77-й хвилині Ассіс зробив рахунок 4: 0. «Таврії» вдалося відіграти один м’яч. На 83-й хвилині кримчани заробили пенальті, який реалізував Сергій Шевченко. Підсумок – 4: 1 на користь «Сьона» і мізерні шанси пройти в 1/8 для «Таврії».

Матч-відповідь відбувся 30 вересня на стадіоні «Локомотив» при 10000 вболівальників. Швейцарці почали матч настільки активно, ніби це їм потрібно відігравати 3 м’ячі. Швейцарці подали десяток кутових і, в принципі, робили, що хотіли на половині поля кримчан. У «Таврії» був лише один момент-Гудименко пробив головою повз ворота, після подачі з флангу.

На початку 2-го тайму забив Полстянов, але суддя зафіксував офсайд. На 67-й хвилині Туліо вивів «Сьон» вперед. Але всього через 2 хвилини Воронезький заробив 11-метровий, який реалізував Шевченко. Однак швейцарці все ж дотиснули кримчан. На 87-й хвилині Туліо ударом головою вивів «Сьон» вперед, а на 89-й хвилині крапку в матчі поставив Херр (при цьому суддя не помітив, що футболіст підіграв собі рукою).

На цьому і закінчився виступ «Таврії» в Лізі Чемпіонів. Заяєв заявляв після матчу, що «Таврія» виграє і 2-й чемпіонат України. Але, як знаємо, цього не сталося і «Таврія» більше не виступала в Лізі Чемпіонів.

Справжні вболівальники «Таврії» вірять, що кримчани рано чи пізно повернутися в УПЛ. І хто знає, можливо вийде ще пограти в єврокубках.