>

Ретро Євро-2016

Історія Євро. 2016 - Перемога Португалії і сенсаційні Ісландія та Уельс (Відео)

10/6/2021 , 9:42

por_cr7_2016Європейська першість 2016 року стала першою, в якій взяло участь відразу 24 команди. І скажу відразу, зміна не пішла турніру на користь.

відбірковий турнір

Головною сенсацією відбіркового турніру зі знаком мінус став виступ збірної Голландії , яка зайняла в своїй відбірковій групі лише четверте місце і не потрапила навіть в стикові матчі.

Неприємно здивувала збірна Сербії – команда, складена з дуже пристойних гравців, так само не потрапила в пле-офф. Звичайно, свою роль зіграли не зовсім однозначні санкції УЄФА, що відбулися після матчу з Албанією, все одно дві перемоги для такої збірної це занадто мало.

Збірна України посіла 3-місце в своїй відбірковій групі, пропустивши вперід чинних чемпіонів іспанців та сенсаційну збірну Словаччини. У плей-офф суперниками були “старі знайомі” – команда Словенії. Після впевненої домашньої перемоги в Києві українці пропустили в дебюті матчу. Ярмоленко зміг зрівняти рахунок тільки на 8-ій доданій хвилині.

Фінальна частина

Розширення числа учасників призвело до рекордної кількості дебютантів – відразу 5, плюс збірна Австрії, яка вперше подолала відбірковий бар’єр (на Євро-2008 австрійці потрапили на правах господарів).

Формат турніру був аналогічний тому, що застосовувався на чемпіонатах світу, коли в них брало участь 24 збірні – 6 груп, далі йдуть 12 команд, що зайняли 1-2 місця і 4 кращі збірні, що посіли третє місце.

В результаті жеребкування команди розподілилися наступним чином:

Група «А»: Франція, Швейцарія, Румунія, Албанія.
Група «В»: Англія, Словаччина, Росія, Уельс.
Група «С»: Німеччина, Польща, Україна, Північна Ірландія.
Група «D»: Іспанія, Хорватія, Чехія, Туреччина.
Група «Е»: Італія, Бельгія, Ірландія, Швеція.
Група «F»: Португалія, Австрія, Ісландія, Угорщина.

Груповий етап

Груповий етап не вразив. Велика кількість, м’яко кажучи, не найсильніших команд, давали можливість фаворитам особливо не напружуватися, а ймовірність виходу з групи з 3-го місця призвела до того, що багато команд прагнули, перш за все, не програти, не особливо думаючи про перемогу.

Група А

Збірна Франції грала важко, видно було, що на гравців тиснуть домашні стіни і пов’язані з ними очікування вболівальників. У стартовому матчі проти Румунії Дімітрі Пайєт забив переможний гол лише на 89-й хвилині, а албанців і зовсім дотискували в доданий час.

Швейцарія особливо нічим себе не проявила, але мінімальна перемога над албанцями і дві нічиїх дозволили їй посісти друге місце в групі. Незрозуміла метаморфоза сталася зі збірною Румунії – команда гідно билася з Францією, взяла очко в матчі зі Швейцарією, але потім безвольно і абсолютно по справі програла збірній Албанії. Хоча перемога в тому матчі виводила румунів в 1/8 фіналу.

Що стосується збірної Албанії, то крім старанності і бійцівських якостей команда нічим себе не проявила. Але ж на цьому Євро така команда була не одна.

Група В

Цю групу цілком заслужено виграла збірна Уельсу. Грамотна і навчена команда, в якій є не тільки Бейл і Ремзі. Воротар Хеннессі, капітан команди Ешлі Вільямс, півзахисник Джо Аллен – все це гравці дуже пристойного рівня.

До речі, англійці цілком могли залишитися з двома очками, адже їхня перемога над Уельсом була досягнута всупереч ходу матчу, просто Джеймі Варді і Даніель Старрідж зуміли опинитися в потрібний час в потрібному місці.

Група С

Збірна України розчарувала своїх уболівальників. У стартовому матчі команда дала справжній бій німцям, яких кілька разів виручив Мануель Нойер. Результат матчу був неясний до самої кінцівки – адже другий гол Бастіан Швайнштайгер забив вже у доданий час.

Однак після цього українські футболісти бездарно програли і північноірландцям, і полякам, ставши єдиною збірною, яка не змогла жодного разу вразити ворота суперників.

У цій групі стали наочно видно недоліки розширення Євро до 24 учасників. Північноірландські футболісти на матч третього туру з Німеччиною виходили з розрахунком на мінімальну поразку. Це давало їм нульову різницю забитих і пропущених м’ячів при трьох набраних очках, що робило їх шанси на вихід з групи досить високими. При колишньому форматі турніру таке було просто неможливо.

У підсумку так і вийшло – збірна Німеччини перемогла 1:0, а північноірландський голкіпер Майкл Макговерн зробив неймовірне число сейвів. Втім, німці грали без особливого вогника, немов на тренуванні. Дуже раціонально зіграла збірна Польщі – дві мінімальні сухі перемоги і тактична нульова нічия в другому турі проти Німеччини.

Група D

У цій групі фаворити – збірні Іспанії та Хорватії здобули передбачувані, хоча і не легкі перемоги, відповідно, над Чехією і Туреччиною.

Чехи трохи не дотягли до нічиєї – Піке з подачі Іньєсти забив на 87-й хвилині, а хорвати перемогли завдяки феноменальному удару Луки Модріча з-за меж штрафного майданчика. Гнів турецьких уболівальників викликав півзахисник Озан Туфан, який в момент нанесення Модричем удару, замість того, щоб накривати хорвата, поправляв собі зачіску.

У другому турі іспанці перемогли збірну Туреччини 3: 0, чим фактично позбавили її можливості вийти в плей-офф, а збірна Чехії змогла зачепити очко в матчі з Хорватією завдяки пенальті, реалізованому Томашем Нецидом на останній хвилині матчу.

В останньому турі хорвати здобули вольову перемогу над іспанцями і посіли перше місце в групі, а збірна Туреччини змогла здолати команду Чехії, хоча в підсумку туркам це не допомогло.

Група Е

У першому турі здорово зіграла збірна Італії, що володіє далеко не найсильнішим складом. У матчі з “розпіареними” бельгійцями Антоніо Конте начисто переграв свого візаві Марка Вільмотса. Італійці зіграли чітко, було видно, що кожен гравець знає, що йому робити. Більшість ударів бельгійців заблокували захисники, а там, де м’яч доходив до воріт, в справу вступав Буффон. А контратаки збірної Італії виходили просто зразковими.

Перемігши у другому матчі шведів 1:0 (гол на 88-й хвилині забив Едер), збірна Італії достроково забезпечила собі перше місце в групі. Бельгійці, здобувши дві перемоги, стали другими.

Що стосується збірних Швеції та Ірландії, то їм спочатку пророкували боротьбу за третє місце. В принципі, ці дві посередні команди чимось схожі, але була одна відмінність – у шведів є Златан Ібрагімович.

Ось тільки на цьому конкретному турнірі він нічим команді не допоміг, а ірландцям пощастило з турнірним розкладом – в останньому турі їм протистояла невмотивована Італія, і Антоніо Конте дав відпочити основним гравцям. Збірна Ірландії змогла цим скористатися – Роббі Бреді забив єдиний гол на 85-й хвилині.

Група F

У цій групі ситуація була, мабуть, найзаплутаніша, причому всупереч очікуванням внизу таблиці опинилися фаворити групи португальці і австрійці, які здорово провели відбірковий турнір.

Уже в першому турі Ісландія змогла відігратися в матчі з Португалією, а Угорщина впевнено переграла збірну Австрії. У другому турі Угорщина та Ісландія грають 1: 1, а Португалія та Австрія 0: 0, причому за 10 хвилин до кінця матчу Кріштіану Роналду з пенальті пробив у штангу.

Таким чином, перед останнім туром було ясно одне – Угорщина виходить в плей-офф, хоча і незрозуміло, з якого місця. А тур подарував два фантастичних матча – збірна Ісландії на четвертій доданій хвилині вирвала перемогу у австрійців, а Угорщина тричі вела в матчі з Португалією, але ті тричі зрівнювали рахунок. По дублю на рахунку Балажа Джуджака і Кріштіану Роналду, чий гол п’ятою вийшов просто шедевральний.

1/8 фіналу

Польща – Швейцарія 1:1 (1:0, 0:1, дод. Час 0:0), по пенальті 5:4

Важкий матч рівних суперників проходив з деякою перевагою поляків, особливо помітно в першому таймі. Вони і відкрили рахунок, і зробив це Куба Блащиковський. У другому таймі гра кардинально не змінилася, тільки футболісти збірної Польщі стали грати більш обережно. Швейцарців врятувало індивідуальну майстерність Джердана Шакірі – він забив відмінним ударом через себе.

А в серії пенальті все вирішив промах Граніта Джаки – інші удари були точні.

Уельс – Північна Ірландія 1:0 (0:0)

Це був матч двох типово британських команд, в АПЛ через велику кількість іноземців таких ігор вже не буває: жорстка силова боротьба, навіси, підкати, мінімум думки і креативу.

У підсумку все вирішувала більш висока індивідуально майстерність валлійських гравців – Аарон Ремзі кинув в прорив Гарета Бейла, той сильно і точно прострілив у центр штрафного, а інший Гарет – північноірландський захисник Маколі зрізав м’яч в свої ворота.

Португалія – ​​Хорватія 1:0 в дод. час

Хорвати були явними фаворитами цього двобою, але передбачалося, що і португальці все ж повинні прокинутися. Однак матч очікувань не виправдав – перший тайм можна було спокійно проспати, у другому було трохи цікавіше, але ударів в площину воріт за 90 хвилина матчу не було жодного!

В кінці додаткового часу спрацювало старе футбольне правило – «не забиваєш ти – забивають тобі». Спочатку Перішич потрапив в штангу, а в атаці після удару Кріштіану на добиванні зіграв Курежма – 1:0 на користь Португалії.

Франція – Ірландія 2:1 (0:1)

Перед матчем про легку перемогу французів мови не йшло – аж надто блідо вони виглядали на груповому етапі. До того ж ірландці, які, до слова, часто згадували скандальний матч між цими збірними в 2009 році, могли займатися тим, чим вони вміють – руйнуванням, сподіваючись довести матч до серії пенальті.

Тим більше що початок для збірної Ірландії був – краще не придумаєш. Вже на другій хвилині Боббі Бреді відкрив рахунок з пенальті. Те, що французи не змогли забити в першому таймі, обіцяло дуже цікавий тайм другий. Але тут вагоме слово сказав Антуан Грізманн – на 58-й і 61-й хвилинах він двічі вразив ворота Даррена Рендолфа, а потім змусив сфолити на собі Шейна Даффі, який отримав повністю заслужену червону картку. Після цього матч можна було сміливо завершувати – при всій повазі до збірної Ірландії, такі зустрічі витягувати в її нинішньому стані вона не здатна.

До речі, в цьому матчі Уго Льюріс в 55-й раз вивів збірну Франції на поле з капітанською пов’язкою, побивши рекорд свого наставника Дідьє Дешама.

Німеччина – Словаччина 3:0 (2:0)

Якщо матчі групового етапу німці провели мало не в тренувальному режимі, то тут вони грали вже серйозно.

В принципі, шансів у словаків не було – Боатенг забив на 8-й хвилині, на 43-й Маріо Гомес фактично зробив другий тайм безглуздим, а на 63-й Дакслер встановив остаточний рахунок. Плюс не реалізований Озіл пенальті.

Бельгія – Угорщина 4:0 (1:0)

А в цьому матчі рахунок не повинен вводити в оману – після голу Алдервейрелда на початку матчу, рахунок 1: 0 зберігався до 78-ї хвилини і тільки в кінці матчу бельгійці довели справу до розгрому.

А до цього збірна Угорщини мала шанси зрівняти рахунок. Втім, назвати перемогу Бельгії випадковою, або, тим паче, не заслуженою, язик не повернеться.

Італія – ​​Іспанія 2:0 (1:0)

Браво, Італія! Як ця команда вміє грати при досить обмежених ресурсах. Так, рівень Буффона і захисників сумнівів не викликає, але кому, скажіть мені, з італійських півзахисників і нападників знайшлося місце в складі нинішньої збірної Іспанії?

Ну, мабуть, тільки Даніелю де Россі, та й то не в основі. А італійці виграли абсолютно по ділу. Вони відкрили рахунок на 33-й хвилині – К’єлліні зіграв на добиванні після розіграшу стандарту. До речі, це був перший з 2006 року гол, пропущений Іспанією в плей-офф великого турніру.

У другому таймі відзначилися воротарі – спочатку Давид де Хеа залишив іспанців в грі, ліквідувавши вихід Едера один на один, а потім неповторний Джіджі Буффон, як мінімум, три рази рятує свою команду від вірного гола. Ну а в доданий час Граціано Пелле робить перемогу італійців більш переконливою.

Так чинні чемпіони Європи склали свої повноваження, програвши команді, яку розгромили у фіналі минулої європейської першості.

Ісландія – Англія 2:1 (2:1)

Ісліндія, на відміну від більшості інших команд, які не хапає зірок з неба, і поїхали на Євро не за рахунок збільшення числа учасників, а обійшовши у відборі збірні Голландії та Туреччини. Крім того, вже на чемпіонаті ісландці продемонстрували незламний дух і волю до перемоги, показавши, що вони нікого не боятися.

Ось і цього разу збірна Ісландії сторила чергову сенсацію , вибивши з турніру англічан. На гол Руні з пенальті вже на 4-й хвилині ісландці відповіли двома ще до закінчення першої двадцятихвилинки, а потім довели справу до логічної перемоги.

Чвертьфінали

Португалія – ​​Польща 1:1 (1:1, 0:0, дод. Час 0:0), по пенальті 5:3

Роберт Левандовський нарешті забив на Євро, і цей гол став найшвидшим голом турніру – з початку матчу пройшла 1 хвилина і 40 секунд.

Португальці відповіли ще в першому таймі і теж не простим голом. Це гол став самим «молодим» на чемпіонаті – забив його Ренату Санчесу у віці 18 років і 36 днів.

Ближче до кінця матчу команди стали більше обережним, а в додатковий час фактично і не думали про атаку. Другу поспіль серію пенальті полякам виграти не вдалося, підвів Куба Блащиковський, а ось португальці дійшли до півфіналу чемпіонату Європи, не вигравши жодного матчу в основний час.

Уельс – Бельгія 3:1 (1:1)

Цей матч став одним з кращих на чемпіонаті. Фаворитами були бельгійці і вже на 13-й хвилині хавбек «Роми» Раджа Наїнгголан приголомшливим за красою і точності дальнім ударом відкриває рахунок.

В середині першого тайму капітан валлійців Ешлі Вільямс грає по капітанському і, прийшовши на розіграш кутового, зрівнює рахунок. А в другому таймі Уельс забив двічі, причому це зробили гравці, які виступали в клубах Чемпіоншипа – Хел Робсон-Кану представляв «Редінг», а Сем Воукс – «Бернлі».

А «золотому» поколінню бельгійців треба щось терміново робити, якщо вони хочуть щось виграти. А то Ірландію і Угорщину вони обіграють без проблем, а як справа доходить до зустрічі з організованою командою, складеною з гравців пристойного рівня, виходить конфуз.

Німеччина – Італія 1:1 (0: 0, 1:1, дод. Час 0:0), по пенальті 6:5

Збірна Німеччини ніколи не перемагала Італію у фінальній частині світових і європейських першостей . І ось перша перемога, правда, добута тільки в серії пенальті, але від того не менш цінна.

Як на мене, це був взагалі найкращий матч чемпіонату. Найвища майстерність гравців, чудова тактична виучка, швидкість, оригінальні рішення, тренерське протистояння – все це подарувало незабутнє видовище.

Ну а серію пенальті взагалі забути буде важко. З перших 10 ударів мети не досягли 6! У німців не забили Мюллер, Озіл і Швайнштайгер – майстри цієї справи, а у італійців п’ятий пенальті бив Бонуччі, вже реалізувавши одинадцятиметровий в основний час матчу, але Нойер відбив не найпростіший удар.

До першого промаху команди били по чотири удари, поки Мануель Нойер не парирував удар Маттео Дарміана.

Франція – Ісландія 5:2 (4: 0)

Розгром збірної Ісландії виглядав несподіваним, але якщо розібратися, був все ж закономірним. Чудеса колись повинні закінчуватися, а збірна Ісландії всі сили, перш за все, емоційні, залишила в матчі з Англією.

Французи, навпаки, додавали від матчу до матчу, набираючись впевненості у власних силах. Але все ж 0:4 за підсумками першого дайме ісландці не заслуговували. До їх честі, вони змогли виграти другу половину матчу і покинули Євро з гордо піднятою головою.

Півфінали

Португалія – ​​Уельс 2: 0 (0: 0)

Перед матчем активно обговорювалася тема: «Роналду проти Бейла», але це все ж був матч Португалія проти Уельсу, хоча і вирішив все Кріштіану.

Збірна Уельсу зазнала однієї втрати, але якої! Через перебір жовтих карток гру пропускав Аарон Ремзі, а без нього атака валлійців зводилася до індивідуальних дій Гарета Бейла і стандартів.

Втім, і португальці не радували, і до 50-ї хвилини це був абсолютно рівний матч, а потім Кріштіану Роналду вистрибнув вище всіх при розіграші кутового біля воріт Хеннессі. Три хвилини потому капітан португальців не дуже вдало пробив по воротах, але Нані по хокейному підставив ногу.

Після цього стало зрозуміло, що валлійці вже не відіграються.

Франція – Німеччина 2:0 (1:0)

По суті, матч став першим серйозним випробуванням для господарів. Румунія, Албанія, Швейцарія, Ірландія, Ісландія – список суперників збірної Франції до півфіналу не вражав.

Французи намагалися приголомшити суперника, але у Йоахіма Льова не та команда, що б пасувала перед будь-ким. Німці швидко взяли в облогу суперника, взяли гру під свій контроль і домінували на полі. А ось із завершенням атаки справи у них не йшли.

Гол на останній хвилині першого тайму у французів вийшов фактично з нічого – Бастіан Швайнштайгер в боротьбі за верховий м’яч у своєму штрафному зіграв вкрай незграбно і м’яч потрапив йому в руку. Пенальті з розряду «на розсуд арбітра». Нікола Ріццолі фол побачив, а Антуан Грізманн був точний.

Другий м’яч на 72-й хвилині німці теж привезли собі самі, затіявши перепасовку у своєму штрафному. У підсумку французи відібрали м’яч, Погба навісив, Нойер невдало зіграв на виході і Грізманн забивав уже в порожні ворота.

Після цього німці пішли вперед, мали кілька можливостей, але забити не змогли. Ось так, збірна Німеччини стала жертвою власної впевненості, або навіть самовпевненості.

Та й справжню Німеччину вдалося побачити тільки в першому таймі матчу зі Словаччиною, в грі з Італією і останні 15 хвилин півфінальному матчі. Решта ігровий час для німців було щось на зразок тренування.

Фінал

Португалія – ​​Франція 1: 0 в дод. час

Фаворитами матчу більшість вважали господарів. Якщо Португалія пробилася до фіналу, що називається потом і кров’ю, тоді як французи потрапили туди мало не на автоматі – спочатку їм відверто пощастило з суперниками, а потім німці подарували два голи в півфіналі. Та й з трьох титулів збірної Франції (чемпіони світу та дворазові чемпіони Європи) два були завойовані на домашніх аренах.

Матч почався з підлого вчинку Дімітрі Пайєта, який навмисно в’їхав в коліно Кріштіану Роналду, то саме, що він посилено лікував за кілька місяців до турніру. І в середині першого тайму капітан і лідер збірної Португалії був змушений покинути поле.

Але Фернанду Сантуш створив команду, яка гратиме навіть після втрати свого лідера. Зрозуміло, що французам стало простіше оборонятися, але атакувати після відходу КріРо їм легше не стало.

Моменти почали виникати під кінець гри, коли команди вже втомилися, а найвірніший був у Жіньяка, чий удар з кута воротарського вже в компенсований час прийняла на себе штанга португальських воріт.

Долю матчу вирішив форвард французького “Лілля” Едер Лопіш, що вийшов на заміну в кінці основного часу. На 109-й хвилині він отримав м’яч недалеко від штрафного, просунувся вперед, відтіснивши захисника, і метрів з 23-х пробив в нижній кут воріт Уго Льоріса.

Так збірна Португалії виграла свій перший титул і зробила це в тому самому стилі, що 12 років тому виконала збірна Греції, коли чемпіонат проходив якраз в Португалії.