>

Ретро ЄВРО-1972

Історія Євро. 1972 - Як Герд Мюллер Радянський Союз зупинив (Відео)

28/5/2021 , 16:22

retro_ger_muller_srsrПеред стартом турніру в УЄФА вирішили, що негоже в разі нічийного результату матчів визначати переможця за допомогою простої монетки, як це було в 1968 році, і вирішили ввести серію післяматчевих пенальті.

Правда, вдатися до них на цьому турнірі так і не довелося.

Відбірковий турнір

Відбір на європейську першість 1972 року проходив два етапи: групові матчі та матчі на вибування.

Перший етап

Для початку 32 збірні були розділені на 8 відбіркових груп, переможці яких проходили в так звані чвертьфінали. По суті, вони такими і були, оскільки фінальна стадія починалася з півфіналів.

На першому етапі несподівано вилетіла команда Чехословаччини, яка поступилася за різницею м’ячів збірній Румунії, програвши останній матч в Бухаресті 2:1.

Французи у своїй відбірковій групі пропустили вперед збірні Угорщини та Болгарії, а югослави обійшли команду Голландії.

Збірна СРСР впевнено зайняла перше місце в своїй групі, дозволивши собі лише дві нічиїх – в Іспанії та Північнії Ірландії.

Інших несподіванок перший етап не приніс.

Другий етап

Тут вже команди грали два матчі на виліт.

Бельгія – Італія 0: 0, 2: 1.

Бельгійці були визначені як господарі майбутньої першості, проте ніяких поблажок для них зроблено не було.

Але після нульової нічиєї в Мілані вони змогли перемогти на своєму полі і поїхали на свій домашній чемпіонат.

ФРН – Англія 3: 1, 0: 0.

Збірна ФРН впевнено перемогла на «Уемблі», причому два голи німці забили в останні п’ять хвилин матчу, а потім зіграли гросмейстерську нічию вдома.

Угорщина – Румунія 1: 1, 2: 2, 2: 1.

Збірні Угорщини та Румунії два рази зіграли внічию, а оскільки кількість голів, забитих на чужих полях, тоді не враховувалося (в цьому випадку перемогу б здобули угорці), то грався додатковий матч на нейтральному полі в Белграді.

Збірна Угорщини там виявилася сильнішою 2: 1.

СРСР – Югославія 3: 0, 0: 0.

Радянська команда, незважаючи на впевнений рахунок, неабияк помучитися з Югославією. Перший гол в протистоянні тільки на 53-й хвилині другого матчу забив Віктор Колотов. І тільки в кінцівці зустрічі, коли югослави побігли відіграватися, збірна господарів ще два рази вразила їх ворота.

Фінальний турнір

Півфінали
ФРН – Бельгія 2: 1 (1: 0)

Господарі чинили гідний опір західнонімецькій збірній. Але у німців в складі був Герд Мюллер – саме два його голи, забитих на 24-й і 71-й хвилинах матчу вирішили наперед результат протистояння. Гол бельгійців за шість хвилин до кінця зустрічі так і залишився голом престижу.

СРСР – Угорщина 1: 0 (0: 0)

Матч для СРСР склався дуже важко. У першій половині зустрічі угорці володіли помітною перевагою. Але на 53-й хвилині Анатолій Коньков після розіграшу кутового відкриває рахунок. За шість хвилин до кінця матчу угорці отримують право на пенальті, але Євген Рудаков парирує удар Замбо.

Матч за 3-е місце
Бельгія – Угорщина 2: 1 (2: 0)

«Втішний» фінал проходив у Льєжі, в присутності трохи більше ніж шести тисяч глядачів. Безсумнівно, господарі розраховували зіграти в фіналі, але, треба віддати їм належне, зуміли зібратися. А результат матчу був практично вирішений в середині першого тайму, коли бельгійці забили двічі з інтервалом в чотири хвилини.

Фінал чемпіонату Европи 1972 року

ФРН – СРСР 3: 0 (2: 0)

А в фіналі у радянських футболістів не було особливих шансів. Гюнтер Нетцер і Франц Бекенбауер домінували в півзахисті, а німецький супербомбардир Герд Мюллер вдруге на тому чемпіонаті оформив дубль. Ще один м’яч забив Херберт Віммер. До 2012 року ця перемога з рахунком 3: 0 залишалася найбільшою в фіналах ЄВРО.

“Все склалося, – згадував Мюллер. – У команді була гармонія, ми прекрасно розуміли один одного. Точно так само було і на поле. Більшого і бажати не можна”.

Як зазначала західна преса, Гельмут Шен створив чудову команду, у якій практично не було слабких місць. І все через два роки збірна ФРН підтвердить це вже на чемпіонаті світу.

П’ять фактів про ЄВРО-+1972
• Гравці збірної ФРН зайняли три перших місця при виборі Кращого гравця 1972 року в Європі. Виграв голосування Бекенбауер, за ним розташувалися Мюллер і Нетцер.

• З перемоги над СРСР у фіналі почалася гегемонія збірної ФРН, а потім збірної Німеччини: з 1972 по 1996 рік німці грали в 9 з 13 фіналів на чемпіонатах Європи та світу.

• За 23 дні до того, як Мюллер зробив дубль у фіналі проти СРСР, він забив радянській команді чотири голи в товариському матчі (4: 1).

• Якби на ЧЄ-1972 матч завершився нічиєю в додатковий час, суддя призначив би серію пенальті. На ЧЄ-1968 такому випадку кидали монетку, а в фіналі проводили перегравання.

• У 1972 році Мюллер забив за клуб і збірну 85 голів. Його рекорд протримався до 2012 року, коли Ліонель Мессі відзначився 91 разів. Мюллер сказав про Мессі: “У нього тільки один недолік. Він не грає за ” Баварію “.