>

Ретро Євро-1976

Історія Євро. 1976 - Феномен Дітера Мюллера і народження Паненки (Відео)

29/5/2021 , 10:42

П’ята по рахунку європейська першість була останньою, у фінальній частині якої брало участь всього чотири збірні.

Відбірковий турнір
Оскільки на Євро кваліфікувалися лише чотири збірні, у відбірковому турнірі відбувалися речі, мабуть цікавіші, ніж в його фінальній частині.

Перший етап

32 збірні були розбиті на 8 груп, переможці яких виходили до наступної стадії відбору.

Збірні Югославії (до речі, господарі турніру проходили відбір поряд з іншими), СРСР, Іспанії, Голландії та ФРН досить впевнено перемогли у своїх групах, в інших же розгорнулася неабияка боротьба.

Правда, глянувши на таблицю групи № 5 – Голландія і Польща – по 8 очок, Італія – ​​7 може скластися враження про запеклу боротьбу. Насправді перед останнім матчем Італія – ​​Голландія «Скуадра Адзурра» позбулася навіть теоретичних шансів на продовження боротьби, а голландців, що б випередити поляків за різницею м’ячів, влаштовувала навіть поразка з різницею в три м’ячі. Вони програли 0:1 і спокійно вийшли в фінальну частину турніру.

Досить несподівано перше місце в своїй групі посіла збірна Уельсу, яка випередила дуже міцні збірні Угорщини та Австрії.

У групі № 1 за путівку боролися відразу три збірні, в результаті вона дісталася команді Чехословаччини, яка на одне очко випередила англійців і на два – португальців.

У групі № 7 дуже слабо виступили французи, в шести матчах здобули лише одну перемогу, тому боротьба розгорнулася між командами Бельгії та НДР. Бельгійці виявилися кращими, а збірній НДР відгукнулися матчі з аутсайдером групи – збірної Ісландії, в яких східноєвропейська збірна набрала лише одне очко.

Другий етап
Тут вже команди грали два матчі на виліт.

Чехословаччина – СРСР 2:0, 2:2.
Югославія – Уельс 2:0, 1:1.
Іспанія – ФРН 1:1, 0:2.
Голландія – Бельгія 5:0, 2:1.

Якоїсь наднапруженої боротьби в цих чвертьфіналах не вийшло. У перших двох парах Чехословаччина і Югославія після впевнених домашніх перемог в повторних поєдинках тримали суперника на відстані.

Збірна ФРН після результативної нічиєї з Іспанією дома вже в першому таймі забила два м’ячі, а віце-чемпіони світу голландці і зовсім не помітили збірну Бельгії.

До речі, це був перший європейський чемпіонат, у фінальній частині якого не брала участь збірна СРСР.

Фінальний турнір Євро-1976
Фінальний турнір відбувся в Югославії, а отже вперше в ісорії такий турнір відбувся у східній Європі.

Півфінали
Чехословаччина – Голландія 3:1 (1:0, 0:1, дод. Час 2:0)

Голландці були фаворитами не тільки цієї зустрічі, але і всього турніру в цілому – всі пам’ятали їх блискучу гру на чемпіонаті світу 1974 року і знову чекали фінального протистояння з футболістами Західної Німеччини.

Однак чехословацька збірна була дуже сильна. Вже на 19-й хвилині її капітан Антон Ондруш вразив ворота збірної Голландії. Правда, він же в кінцівці матчу забив гол у власні ворота.

Але в додатковий час голи Зденека Негоди і Франтішека Веселого принесли перемогу збірної Чехословаччини. До речі, це був єдиний матч Йохана Кройфа в фінальних стадіях чемпіонатів Європи.

ФРН – Югославія 4: 2 (0:2, 2 0, дод. Час 2:0)

У другому півфіналі інтрига була закручена ще сильніше. Уже після закінчення півгодини гри югослави вели 2: 0, але німцям не звикати рятувати найважчі матчі.

На 64-й хвилині Хайнц Флое відіграв один гол, але більшого німцям домогтися не вдавалося. На 80-й хвилині Гельмут Шен кидає в бій нападника «Кельна» Дітера Мюллера, для якого цей був дебют за збірну.

Менше ніж через хвилину після своєї появи на полі першим же торканням Дітер Мюллер зрівнює рахунок, а додатковий час забиває ще двічі! Неймовірно – дебютант, який вийшов на заміну, робить хет-трик.

Що ж, Дітер гідно підтримав реноме бомбардирських прізвища, адже великий Герд Мюллер вже завершив свої виступи за збірну.

Матч за 3-е місце
Голландія – Югославія 3:2 (2:1, 0:1, дод. Час: 1:0)

Голландці здолали збірну Югославії, яка мало не повторила те, що в минулій зустрічі з ними створили німці. Югослави відігралися з 0:2 в основний час матчу, але в додатковому все ж поступилися.

Фінал
Чехословаччина – ФРН 2:2 (2:1, 1:0, дод. Час: 0:0), по пенальті 5:3

І ось фінал. Знову збірна ФРН програє 0:2 до 25-й хвилини. Але німці вже через три хвилини відіграють один м’яч. Хто забив? Звичайно ж, Дітер Мюллер, який вийшов цього разу в стартовому складі.

Час минав, а рахунок так і не змінюється, здається, що ліміт на чудеса збірна ФРН вичерпала в півфіналі. Арбітр з Італії Серджо Гонелла поглядає на секундомір. Але що це? В останній атаці бундесманшафт Бернд Хелценбайн зрівнює рахунок.

Унікальний турнір – у всіх матчах довелося грати додатковий час і тільки в фіналі командам не вдалося забити бодай один гол.

В результаті все вирішувалося в серії пенальті, де удача посміхнулася чехословацьким футболістам, а Антонін Паненка, реалізувавши вирішальне пенальті, дав своє ім’я новому удару.

П’ять фактів про ЄВРО-1976
• У всіх чотирьох матчах фінальної стадії був потрібен додатковий час. При цьому до серії 11-метрових справа дійшла тільки в фіналі.

• До Паненки ніхто в міжнародному футболі не бив пенальті подібним чином, але після нього такі удари стали більш звичною справою. “Якби можна було його запатентувати, я б запатентував”, – жартує легенда чеського футболу.

• Удосконалюючи свій знаменитий удар, Паненка додав у вазі. В “Богеміанс” він залишався після тренувань з воротарем і сперечався з ним на “плитку шоколаду або келих пива”. В результаті стало виходити, але з’явився і невеликий мінус. “Я почав набирати вагу, тому що вигравав парі”, – згадував Паненка.

• Фінал ЧЄ-1976 став для Бекенбауера сотим матчем за збірну ФРН. Великий захисник збирався бити п’ятий пенальті в серії, але промах Хенесса і шедевр Панянки позбавили його такої можливості.

• Після поразки в фіналі ЧЄ-1976 Німеччина не програла жодної серії пенальті на великих турнірах.