Кубок України. Історія перемог і рекордів

Spy-Football.com

13/5/2021 , 10:34

За роки існування Кубка України трофей вигравали всього п’ять клубівю

Почин Чорноморця

Перший розіграш Кубка Украхни відбувся майже 30 років тому. У Києві 31 травня 1992, на тоді ще Республіканському стадіоні, у вирішальному матчі зустрілися, команди, що входили в ті роки в еліту українського футболу, – харківський “Металіст” і одеський “Чорноморець”. Нині одесити грають у Першій лізі чемпіонату України(і мають хороші шанси вже цього сезону повернутися в УПЛ), а “Металіст” припинив своє існування в квітні 2016 роки (зараз є “Металіст-1925”, який є одним з лідерів Першої ліги, а Ярославський активно бореться за відродження “того самого” Металіста).

Основний час фінальнного поєдинку закінчився нульовою нічиєю, а в додаткові 30 хвилин єдиний гольовий удар в цій грі завдав одесит Ілля Цимбалар. Так “Чорноморець” виграв з рахунком 1: 0 і став першим володарем Кубка України.

Цимбалар107'

Через рік(в сезоні 1993-94) одесити ще раз виграли Кубок України, обігравши в фіналі турніру сезону-1993/94 сімферопольську “Таврію” (0: 0, 5: 3 в серії пенальті), і цей трофей став для команди останнім на даний момент.

Початок протистояння Динамо та Шахтаря

А далі настала багаторічна серія з перемог тільки двох клубів – “Динамо” і “Шахтаря”. Кияни перемогли в другому розіграші Кубка (1992/93), вклинившись в серію “Чорноморця”, а з сезону 1994/95, коли Кубок завоював “Шахтар”, тільки ці дві команди вигравали трофей протягом 14 років. При цьому “Шахтар” намагався чергувати перемоги з “Динамо”, але це виходило далеко не завжди. Так, кияни двічі поспіль видавали серію з трьох перемог – в 1998-2000 і 2005-2007 роках. Команди далеко не завжди зустрічалися між собою в фінальних матчах турніру, але постійно перемагав хтось із них.

Але ця традиція перервалася в 2009 році. На новій “Дніпро-Арені” в тоді ще Дніпропетровську чинний володар трофея “Шахтар” грав у фіналі проти полтавської “Ворскли”. І, здавалося, мав усі шанси продовжити свою переможну серію після фіналу-2008, коли в вирішальному матчі впевнено обіграв “Динамо” з рахунком 2: 0. Але на цей раз грамотно вибудувана гра полтавчан в обороні (команда грала дуже строго і зібрано) дозволила “Ворсклі” відбитися від вишуканих “бразильських” атак “Шахтаря”.

“Гірники” так і не змогли завести м’яч у ворота суперника, а єдиний момент в грі став гольовим – на 50-й хвилині Василь Сачко відзначився у воротах Пятова.

Фінал без Динамо або Шахтаря

На наступний рік – 2009/10 – ні “Динамо”, ні “Шахтар” у фінал не вийшли. Учасниками вирішального матчу стали сімферопольська “Таврія” і донецький “Металург”. Для кримчан це був другий фінал в історії, для донечан – дебютний. Гра вийшла на рідкість результативною, вже до 40-ї хвилини “Таврія” вела з рахунком 2: 0, але до кінця основного часу “Металург” вирівняв становище – 2: 2. Вирішальний гол в овертаймі, на 96-й хвилині, забив нігерійський легіонер “Таврії” Лакі Ідахор – 3:2.

Таким чином, “Таврія” стала п’ятою командою – володарем Кубка України і третьою – після “Динамо” і “Шахтаря”, – яка вигравала і чемпіонат, і Кубок країни.

Ідахор97'

51'Мхітарян

73'Маріу Сержіу

Київсько-донецька гегемонія

Починаючи з сезону 2010/11 за десять років “Динамо” і “Шахтар” на двох не віддали жодного трофею. При цьому “Шахтар” перехопив ініціативу, лише двічі віддавши “Динамо” перемогу в турнірі і, паралельно, оформивши дві серії. У сезоні 2010/11 – 2012/13 “гірники” здобули три перемоги поспіль, а в сезонах 2015/16 – 2018/19 – ще чотири. І тільки в сезоні 2019/20 вибули з боротьби ще в 1/8 фіналу, на першій же стадії, з якої починали боротьбу. Продовжили цю серію гірники і цього сезону, вилетівши на стадії 1/4 фіналу.

Вигравши в 2019 році Кубок в четвертий раз поспіль, “Шахтар” встановив новий рекорд за кількістю завойованих поспіль трофеїв. Ця серія дозволила “гірникам” вирватися вперед у суперечці найтитулованіших команд турніру (13 перемог проти 12 у “Динамо”).

Перше побачення

Цікаво, що перший очний матч “Динамо” і “Шахтаря” в рамках Кубка України відбувся лише в сезоні 2001/02, і відразу в фіналі. До цього команди не сходилися в кубковому турнірі жодного разу за десять турнірів.

Матч на полі НСК “Олімпійський” вийшов гострим, безкомпромісним і з безліччю голів. А команди поперемінно виходили вперед. Проте основний час гри завершився внічию – 2:2, а голи у складах команд забивали Валентин Белькевич і Артем Шацьких (у киян) і Сергій Попов і Сергій Ателькін (у донеччан). Вирішальний гол в додатковий час, на 98-й хвилині, забив Андрій Воробей, який приніс гірникам перемогу – 3:2 і четвертий титул володаря Кубка.

Воробей98'

31'Белькевич

50'Шацьких

Через рік “Динамо” взяло реванш у “Шахтаря”, вигравши з рахунком 2:1 в основний час. А потім команди обмінювалися перемогами “в рамках пристойності”. Ніхто жодного разу не виграв з великим рахунком, як це було в протистоянні “Шахтар” – “Чорноморець” в 2013-му – 3:0 або “Шахтар” – “Інгулець” в 2019, коли “гірники” розгромили опонента – 4:0.

Останній на даний момент фінал між Динамо та Шахарем відбувся у 2018 році. На Дніпро-Арена стльнішими виявилися гірники.

Ракицький61'

Всього ж в Кубку України “Динамо” і “Шахтар” провели 16 матчів. 6 перемог у “Динамо”, 10 – у “гірників”. І це з огляду на дві серії пенальті, в яких команди обмінялися перемогами. Решта матчів закінчувалися перемогами суперників в основний або додатковий час. Останній з них відбувся в 1/8 фіналу сезону 2019/20, який виграло “Динамо” в овертаймі з рахунком 2:1.

Також цікавий той факт, що “Динамо” і “Шахтар” по вісім разів вигравали трофей як частину чемпіонського дубля – Кубок і чемпіонат країни. “Динамо” оформило дубль в 1993, 1996, 1998, 1999, 2000, 2003, 2007, 2015 роках, “Шахтар” – в 2002, 2008, 2011, 2012, 2013, 2017, 2018, 2019.

Рекорди тренерів

За статистикою тренерських успіхів в Кубку України поза конкуренцією є румунський фахівець Мірча Луческу. За 12 років роботи в донецькому клубі він 11 разів виводив команду в фінал кубкового турніру. І шість з 11 його фіналів були переможними. Цього сезону “містер” зіграє у фіналі вже очолюючи київське Динамо. Ще три трофеї з “гірниками” виграв його наступник – португальський фахівець Паулу Фонсека. А Віктор Прокопенко тричі вигравав трофей з двома різними командами – “Шахтарем” (двічі) і “Чорноморцем”.

Що стосується тренерів київського “Динамо”, то чотири рази виводив команду в фінал легендарний Валерій Лобановський. Він, в результаті, вигравав трофей тричі. Його учень Сергій Ребров три рази виводив “Динамо” в фінал і двічі здобував в ньому перемогу.

Головний невдаха

А ось головним невдахою турніру продовжує залишатися “Дніпро”. Команда, яка вже припинила своє існування, тричі виходила у фінал кубкового турніру – в 1995, 1997 і 2004 роках, і всі три рази поступалася одному і тому ж супернику – донецькому “Шахтарю”.

Найбільш прикрої поразки “дніпряни” зазнали в сезоні 1994/95, коли основний і додатковий час гри завершився з рахунком 1:1, а в серії пенальті “Дніпро” поступився 6:7. У сезоні 1996/97 “Дніпро” поступився “Шахтарю” в основний час з рахунком 0:1, а в сезоні 2003/04 – з рахунком 0:2.

Також двічі у фіналі Кубка грали і програвали львівські “Карпати”, донецький “Металург” і київський ЦСКА. А шість колективів одного разу грали в фіналі кубкового турніру і все – невдало: “Металіст” (Харків), “Кривбас” (Кривий Ріг), “Металург” (Запоріжжя), “Нива” (Вінниця), “Зоря” (Луганськ) і “Інгулець” (Петрово).

Луганська Зоря вдруге зіграє у фіналі Кубка України. У 2016 році ліганчани на Арені Львів поступилися Шахтарю.