<
>

Реклама

Поза грою Spy News

Як українським грандам вписатися у фінансовий фейр-плей

Spy-Football.com

3/9/2013 , 11:51

uefaУкраїнським футбольним грандам доведеться будувати аквапарки з музеями

Футбольні клуби не живуть за коштами . Навіть «Барселона» , «Реал» і «Манчестер Юнайтед» не завжди зводять доходи з витратами . А такі клуби , як ПСЖ , «Зеніт » або « Манчестер Сіті” щоб швидко досягти результату і увійти до числа європейських грандів , щороку витрачають понад 100 млн. доларів тільки на купівлю футболістів , не рахуючись з клубною бухгалтерією .

Розмови про те , щоб знайти можливість обмежити ‘ трансферне безумство » футбольних клубів , що ставлять у главу кута посилення складів за будь-які гроші , велися давно , а фінансова криза підштовхнув УЄФА до прийняття конкретних рішень . Посилення фінансових втрат , зниження прибутковості , проблеми із залученням фінансування навіть для ведення щоденної діяльності призвело багато клубів до зниження ліквідності і , як наслідок , до затримки виплат іншим клубам , працівникам , а також громадським та податковим органам .

У сформованій ситуації в УЄФА вирішили занепокоїтися благополуччям і стабільністю європейських клубних турнірів. В організації розробили і прийняли концепцію «фінансового фейр -плей” . Програма була затверджена Виконавчим комітетом УЄФА у вересні 2009 -го. Головне завдання – зробити клуби фінансово стійкими і позбавити їх можливості витрачати більше , ніж вони заробляють. Так футбол офіційно став бізнесом. А команди поставлені перед необхідністю вибудовувати реалістичні бізнес -моделі.

Влада – контролерам

Хоча правила фінансового фейр – плей почали працювати з 2011 року , перша оцінка ситуації буде дана тільки по ходу сезону 2013/ 2014 – скільки клубів зуміє вийти на рівень хоча б нульової рентабельності і скільки позначать свій рух у заданому напрямку. Перших штрафних санкцій варто очікувати не раніше сезону 2014 / 2015 .

Отже , у клубів не повинно бути заборгованостей по трансферах і зарплатах свого персоналу і футболістів . Також клуби повинні почати заробляти гроші , а у кого не виходить – хоча б скорочувати збитки. Ці завдання актуальні для команд , що беруть участь в європейських футбольних турнірах. Якщо команда пробилася за підсумками сезону 2013/2014 в Лігу чемпіонів або Лігу Європи , але не відповідає одному з перерахованих вище критеріїв , – це може спричинити за собою штрафи , вилучення призових грошей , зняття очок і навіть заборона на участь в турнірі.

Втім , вимоги збираються посилювати поступово. Ніхто не очікує , що клуби відразу почнуть показувати прибуток . Головне – забезпечити позитивну динаміку : скорочення витрат , зростання доходів від нових спонсорів або видів діяльності і т.д.

Словом , заробляти гроші , а не жити на грошові вливання господарів. ( Чим зараз займаються абсолютно всі українські клуби. ) А власникам або акціонерам поки дозволено покривати збитки клубів за рахунок своїх коштів у розмірі не більше 45 млн. євро за сезон. Через пару – трійку років цю суму передбачається скоротити до 30 млн. А через десять років змусити всіх учасників євротурнірів вийти на самоокупність.

В УЄФА вважають , що у багатих власників клубів не вийде вести фіктивну бухгалтерію , скажімо , укладати спонсорські угоди між клубом і афілійованими з власником компаніями для штучного завищення доходів . Слідкувати за порядком покликана Інстанція з фінансового контролю клубів ( ІФКК ) , яка в 2012-му взяла на себе функції , раніше здійснювалися робочою групою УЄФА з фінансового контролю клубів. ІФКК складається з двох палат – слідчої та арбітражної – і фактично є органом правосуддя УЄФА. Її рішення можуть бути оскаржені тільки безпосередньо в Спортивному арбітражному суді в Лозанні. Однак професіоналізм контролерів з ІФКК поки не підтверджений конкретними виявленими зв’язками « сторонніх » компаній з власниками клубів. Як у них це буде виходити з командами зі Східної Європи , чиї власники зазвичай мають величезний досвід використання офшорних « прокладок » на всі випадки життя , покаже майбутнє.

Не покладатися на « прокладки »

Ну а клубам , і українським в тому числі , що побажали чесно зіграти у фінансовий фейр – плей , доведеться багато працювати. Головними джерелами доходу у футболі є: продаж медіаправ на трансляцію матчів , спонсорські надходження , продаж квитків і “день матчу”(match day) ( сувеніри , їжа , напої , шоу в день матчу ) . Якщо говорити про цифри , то, наприклад , англійська Прем’єр -ліга в сезоні 2010/2011 заробила понад 2 млрд. доларів , у тому числі 52 % склав доход від продажу медіаправ та по 24 % – спонсорські надходження і доходи в ігровий день . Причому заробляють не тільки гранди , але й аутсайдери . Так , в сезоні 2012/2013 чемпіон Англії « Манчестер Юнайтед » отримав 60,8 млн. фунтів від реалізації медіаправ , а зайнявший останнє місце ” Куїнз Парк Рейнджерз ” – 39,8 млн.

Очевидно , що українська Прем’єр -ліга повинна буде розробити свою систему збільшення доходів . Теоретично цього можна досягти за рахунок залучення великих спонсорів , які прийдуть насамперед завдяки створенню єдиного ТБ – пулу. Права на показ чемпіонату в такій ситуації будуть належати одному транслятору , а Прем’єр -ліга зможе продавати їх одним пакетом.

Зараз же всі права належать клубам (формально – ФФУ , але федерація віддала права клубам на вісім років) , і вони працюють напряму з телеканалами. Ефективність цієї роботи невисока: за минулий чемпіонат дев’ять клубів (“Шахтар” запорізький і донецький ” Металурги ” , “Чорноморець” , “Іллічівець” , “Зоря” , “Таврія” , “Ворскла ” і ” Говерла “) заробили в сумі 7 , 2 млн. доларів на продажі медіаправ в Україні і ще 0,7 млн. доларів – на продажу «картинки» за кордон. За словами гендиректора Прем’єр -ліги Петра Іванова , організація зараз не може заробляти більше і клубам поки варто сподіватися тільки на себе.

«На жаль , зараз Прем’єр – ліга не може забезпечувати клуби в такій мірі , щоб вони відповідали фінансовому фейр-плей. Ми ще не Бундесліга і не англійська Прем’єр -ліга , які заробляють по півтори – два мільярди на рік на продажі ТБ – прав . Зараз нашу лігу дивляться в багатьох європейських країнах і не тільки. Але основні статті доходів клубів – це трансферна та рекламна діяльність . У тій ситуації , яка склалася зараз у світі , спонсорів знайти важко , але ми працюємо над цим ” .

Отже , можна виділити чотири напрямки , які доведеться одночасно реалізовувати українським клубам , щоб вписатися у фінансовий фейр-плей. По-перше , енергійно розвивати інфраструктуру , тим більше що витрати на її будівництво не враховуються ІФКК як витрати клубів. Серйозні команди роблять хороший бізнес навколо свого стадіону , особливо в день матчу . У першу чергу «Шахтар » , «Металіст » і «Динамо » цілком можуть побудувати клубні парки розваг з аквапарками , музеями команд , магазинами з продажу символіки і пр. Такі об’єкти будуть приносити гарантований прибуток і під них можна знайти інвесторів . До слова , за схожим шляхом пішов мадридський “Реал” оголосивши про початок будівництва розважального рекреаційного комплексу в ОАЕ – “Острів відпочинку” Реала “.

По-друге , клуби можуть платити за покупку гравців в розстрочку. На перший погляд це невигідно продавцеві , але тільки якщо він сам не змушений дотримуватися фінансовий фейр – плей і не планує завтра з продавця перетворитися на покупця.

По-третє , новими фарбами готується заграти заїжджена тема про вкладення грошей в дитячий і юнацький футбол . Хто-небудь з клубів може побудувати власну академію , в якій через деякий час виростуть для продажу дорогі таланти. Приміром , цей бізнес добре вдається португальському ” Порту”, який щороку заробляє сотні мільйонів на трансфери .

Нарешті , по-четверте , активний пошук спонсорів зобов’язаний стати основою футбольного бізнесу , а спонсорські контракти – головним джерелом доходу клубів. А ось на серйозний заробіток від продажу медіаправ в українських реаліях розраховувати не варто.

comments.ua

ТегиТеги:

Реклама