<
>

Реклама

Поза грою Spy News

Анатомія ненависті. Сербія - Хорватія

Spy-Football.com

5/9/2013 , 14:09

cro_srb6 вересня відбудеться матч між збірними Сербії та Хорватії. Гра пройде без уболівальників команди гостей. Ми вирышили дычнатися про причини, за якими футболісти збірних Сербії та Хорватії відмовляються брати преміальні за перемогу в балканському дербі.

Давнішня , стара суперечка слов’ян між собою

Складно повірити , але до XIX століття ніяких особливих протиріч між балканськими слов’янами не було. Хіба що релігійні – хорвати, які провели середньовіччя під потужним італо – австрійським впливом,  переважно сповідують католицизм , тоді як переважна більшість сербів належить до православної церкви. Однак на Балканах це розходження було не настільки принциповим . Експансія Османської імперії мимоволі зближувала ” латинян » зі « схизматиками ” – і ненависть до турецьких окупантів була куди сильніша , ніж незначні розбіжності в обрядовості . Не зрахувати прикладів бойового братерства сербських і хорватських повстанців , що плечем до плеча билися з ненависним ярмом Османа і з не менш обридлим пануванням Габсбургів. По ідеї , вигнання турків мало стати початком прекрасної дружби двох слов’янських народів. Але вийшло інакше …

Необхідність облаштовувати Балкани після другої російсько -турецької війни породила конкуренцію , яка швидко переросла у справжню ворожнечу . Її вогонь не затихає до цих пір. Практично одночасно виникають і швидко набирають популярності дві суперечні один одному концепції . Сербські інтелектуали висувають ідею « Великої Югославії » з Сербією в ролі системоутворюючого центру . У відповідь незабаром з’являється шовіністична книга ” батька хорватської нації» Анте Старчевіча ‘ Ім’я серб ” . Скласти повне враження про це допоможуть кілька цитат ” Саме слово« серб »виникло від латинського Servus – раб … » , « Серби – це сміття , виродки , що харчуються фекаліями і пожирають останки жертв . Серби по своїй натурі позбавлені розуму і поваги , їм противна свобода , а вони не хочуть будь-якого добра … »« Серби – порода , гідна хіба що бійні ” . Старчевічу ж належить авторство сумнівного гасла ‘ SRBE Vrbe па! “(” Серба – на вербу »). Найцікавіше в цьому те , що батьки « хорватського фюрера » … були сербами.

Старчевіу також належить ідея про те , що хорвати взагалі не є слов’янами . Мовляв , це нащадки германців , які поступово перейшли на слов’янську мову для того , щоб краще керувати балканськими рабами. Як бачимо , фантазія у хлопця працювала будь здоров . Шкода тільки , що маячня Старчевіча знайшла відгук серед хорватської молоді. Наслідком цього стала низка сербських погромів , що прокотилися по Славонії і Далмації на початку століття. Відповідь з боку сербів не змусив себе чекати …

Одним з підсумків Першої світової війни стало утворення єдиного Королівства сербів , хорватів і словенців , історія якого довгий час зводилася до запеклої боротьби сербів за те , щоб хорвати і словенці в цьому самому Королівстві залишилися . Хорватія і Словенія , куди краще Сербії розвинені економічно , задавалися резонним питанням: навіщо годувати злиденну метрополію , якщо можна заснувати свою незалежну державу і жити розкошуючи ? Саме тому під час Другої світової війни набрала шалену популярність організація усташів Анте Павеліча . Хорватія стала сателітом нацистської Німеччини. Сучасні белградські історики кажуть про 600 тисячах сербів , убитих усташами . Хорвати в цілому цю цифру не заперечують, але стверджують , що переважна більшість постраждалих були партизанами , тобто загинули зі зброєю в руках. У Сербії ж кажуть , що 90 відсотків жертв були простими мирними жителями.

Економічні та релігійні розбіжності продовжували напружувати обстановку і після війни. І якщо Тіто ще вдавалося тримати несербські території під контролем , то після смерті вождя картковий будиночок під назвою Югославія дуже швидко звалився . Причому на Балканах розпад за визначенням не міг вийти оксамитовим . Бажаючи краще скріпити різні суб’єкти федерації , Тіто свідомо змінив адміністративний поділ країни , змішавши місцеве населення Хорватії і Словенії з сербами . Великі сербські діаспори оголосили про бажання приєднатися до території Республіки Югославія , що , ясна річ , не знайшло розуміння у нової націоналістичної влади суверенних балканських країн. Розпочався чотирирічний кошмар під назвою громадянська війна. Кошмар , що забрав життя понад 20 тисяч осіб. А розпочався він , як не дивно , з футболу.

Матч ненависті

13 травня 1990 “Црвена Звезда» мала грати виїзний матч проти загребського “Динамо”. Враховуючи , в якій обстановці проходили останні виїзди , сербські фанати зі знаменитого угруповання « Деліє» підтягнули до столиці Хорватії значний десант чисельністю три тисячі чоловік. Керував « експедицією » не хто інший , як знаменитий Аркан ( Желько Ражнатович ) – людина , в сімдесяті роки заслужено внесена Інтерполом у список десяти найбільш небезпечних злочинців Європи , а в дев’яності здобув лаври одного з найталановитіших польових командирів сербської армії . Інші 17 тисяч місць зайняли прихильники ” Динамо”.

З перших хвилин стало ясно , що футбол сьогодні нікого не цікавить. Хлопці з «Деліє » зуміли прорвати огорожу і успішно атакували групи хорватських фанів. Природно, настільки зухвала акція не залишилася без уваги гордих представників сумнозвісної Bad Boys Blue . Змівши зі шляху вельми значний поліцейський кордон , вони прямо через футбольне поле кинулися до гостьового сектора . Кинулися , як годиться , не з порожніми руками – хтось біг з вирваним сидінням , хтось з файєром , а хтось навіть зумів відібрати у поліцейського кийка . Гравців спішно відвели в роздягальні , правда , не всі захотіли туди йти – деякі футболісти « Динамо » підтримали своїх фанатів , обрушившись на поліцейських і сербів. Всесвітньо відомим став так званий ‘ Удар Бобана ” . Хавбек ” Динамо » ударив поліцейського в момент , коли той затримував когось із Bad Boys Blue . Цікаво , що постраждалий правоохоронець взагалі був боснійцем , слабо розбираючимся в причинах всієї цієї сербсько – хорватської катавасії . Через роки він оголосив , що прощає Бобана за той удар , який назавжди зробив Звонимира героєм нації для одних , і « брудним хорватським шовіністом ” – для інших.

За офіційною статистикою , матч обійшовся без людських жертв . Правда , більше ста осіб отримали дуже серйозні тілесні ушкодження , кілька глядачів були поранені. На стадіоні ” Максимір ” розташована меморіальна табличка з таким текстом “Тим вболівальникам Динамо , для яких війна почалася 13 травня 1990 битвою на цих трибунах і чиє життя кинуто на вівтар Вітчизни » …

Зайве говорити , що те був останній чемпіонат союзної Югославії. Далі була війна , за підсумками якої Сербія отримала звинувачення в геноциді , а Хорватія , яка практикувала цікаві закони назразок заборони кирилиці і сербомовного ТБ , опинилася в ролі жертви. Можна нескінченно сперечатися , хто правий , але не можна заперечувати одного – в суботу на « Максімірі » буде дуже жарко.

Команди Сербії (тоді ще Республіки Югославія) та Хорватії вже потрапляли в одну відбіркову групу. Було це в 1999 році. Обидва матчі завершилися нічиїми . У Белграді була зафіксована нульова нічия , на « Максімірі » ж гра вийшла куди більш веселою і завершилася з рахунком 2:2 . Сініша Михайлович згадує “Відразу після жеребкування ми сказали один одному , що можемо програти кому завгодно , але тільки не Хорватії. Я і зараз гордий тим , що ми стримали слово . Ті матчі я не забуду ніколи “.

Вже у п’ятницю вони зійдуться знову …

footballtop.ru

ТегиТеги:

Реклама