<
>

Реклама

Поза грою Spy News

Футбол: гра, спорт, видовище та… бізнес

Spy-Football.com

5/8/2013 , 10:15

dengiУболівальницькі асоціації в Італії створюють не лише ультрас, а й підприємці, котрі поділяють симпатії до тієї чи іншої команди.

Серед них – Паоло Ленці, президент асоціації Lazio Family, яка об’єднує представників різних сфер людської активності, дрібних акціонерів римського клубу (нагадаю, що він котується на біржі) і звичайних вболівальників таких як я, котрі, наприклад, користуються знижками, запропонованими учасникам підприємцями-лаціалі.

Нещодавно на мою електронну пошту надійшло повідомлення про те, що пан Ленці, який є знаним в Італії фінансистом (дивіться досьє нижче), разом з професором економічного факультету Католицього університету Мілану Клаудіо Сотторіва представляють власну працю зі спортивного менеджменту: “Застосування правил Фінансового фейр-плей професійними футбольними клубами”.

Це перше видання в Італії, у якому розглядається подібна проблематика, і, оскільки з кожним роком її актуальність зростає (як відомо, перевірка діяльності клубів добігає кінця у травні 2014-го, а на серйозні санкції варто очікувати з сезону 2014-15), без науково-практичного посібника клубам не обійтись.

Саме тому я вирішила поспілкуватися з паном Паоло.

– Чому Ви вирішили написати цю книгу? 

– Тому що саме зараз по-спражньому мають починати діяти нові фінансові правила УЄФА (відомі під назвою Фінансовий фейр-плей або коротко ФФП), пролобійовані Мішелем Платіні. Вони визначатимуть отримання клубами ліцензій на участь у Лізі Чемпіонів та Лізі Європи. Наша книга є інструментом, який допоможе у роботі працівників футбольних клубів, а також може бути цікавою вболівальникам, котрі переймаються фінансовими питаннями.

– На Вашу думку, ідея, справді, полягає у тому, щоб змінити футбол на краще чи усе лише показуха?

– Фінансовий фейр-плей уже приносить свої плоди. Деякі клуби, у яких є значний дефіцит бюджету, наприклад, “Ювентус”, “Мілан”, “Інтер”, поступово знижують його шляхом продажу футболістів з прибутком та завдяки зменшенню зарплатного фонду. Ще приклад: такі клуби як “Малага” та “Панатінаікос” не будуть виступати у Лізі Європи цього року, бо не отримали ліцензії УЄФА через порушення правил ФФП.

Правила фінансового фейр-плей були розроблені ще до тотального засилля у європейському футболі російських олігархів та особливо арабських шейхів, які фактично перевертають футбольну ієрархію: “Манчестер Сіті”, “Монако”, ПСЖ… Подивимось, наскільки суворо УЄФА буде ставитися до порушників такого рангу. Тільки тоді можна буде говорити про реальну дієвість нововведень.

(Від себе додам, що той же ПСЖ завершив 2012 рік з дефіцитом бюджету лише у 5 мільйонів євро. Як таке можливо, якщо у клубу й близько немає доходів у 100 мільйонів? Усе просто. До бюджету записали 125 мільйонів спонсорських грошей від товариства туризму Катара. І цього року також планується спонсорство у розмірі 150 мільйонів. Така ж ситуація у “Манчестер Сіті”, спонсором якої виступає авіакомпанія Etihad. УЄФА нібито й попереджає, що клуби мають довести, що спонсорські угоди не є роздутими і не містять у собі ніякого шахрайства, але як це відбуватиметься на практиці? Виникла думка: а чи не можна припустити, що фінансовий фейр-плей – це ще й своєрідна спроба історичних топ-клубів захиститися від новачків-нуворішів? Адже як правильні відмітили власники ПСЖ, інші клуби витрачали десятки мільйонів накопичуючи борги десятиріччями, а їм не дають навіть декількох років).

– Чи є особливості впровадження фінансового фейр-плей в Італії? 

– Важливо відмітити, що правила ФФП поки що стосуються лише тих клубів, які кваліфікуються до єврокубків. Зараз Федерація футболу Італії роздумує над тим, аби застосувати правила ФФП для усіх без виключення клубів Серії А та В. Як я вже казав, італійські топ-клуби уже активно взялися за скорочення бюджетних витрат…

– Чи є негативні моменти у цьому нововведенні? 

– Звичайно, адже ці правила обмежують можливості інвестицій. Багато хто поділяє думку, що неправильно обмежувати право на інвестиції тих, у кого є гроші. Уже є судовий позов до Єврокомісії, у якому йдеться про порушення правилами ФФП Римських договорів Євросоюзу, що гарантують вільне пересування капіталів, робочої сили та послуг.

– А взагалі, думаєте варто було приймати правила фінансового фейр-плей? 

– Немає сумніву, що потрібно. Тому що має бути інструмент, який би обмежував фінансові втрати футбольної системи, котра поки що продовжує витрачати більше, ніж заробляє. Крім того, вартість послуг гравців зараз є надмірною, з цим теж потрібно боротися.

Нагадаю, що питання фінансового фейр-плей ми обговорювали і раніше.  Сподіваюсь, це коротке інтерв’ю теж розширило ваші знання.

Проте це ще не все. Якщо у вас виникли власні питання стосовно правил ФФП та їх застосуванняможете залишити їх у коментарях – і я по можливості надішлю їх пану Ленці. 

З ким ми спілкуємось. Паоло Ленці – старший партнер консалтингової компанії, знаний бухгалтер та аудитор, технічний консультант Міського та Апеляційного суду Риму, член численних асоціацій, які займаються фінансовими та податковими питаннями. До початку консалтингової діяльності працював аудитором у великій компанії, виконував обов’язки адміністративного та фінансового директора у компанії міжнародного рівня. Роками займається фінансовою звітністю професійних футбольних клубів, є автором численних статей на тему, учасником радіо- та телепередач, конференцій.

football24.ua

ТегиТеги:

Реклама