<
>

Реклама

Поза грою Spy News

«Динамо» Мадрид vs «Шахтар» Барселона

Spy-Football.com

5/4/2013 , 18:21

299023934Чим «Реал» нагадує київське «Динамо»? Що спільного між Моурінью і Блохіним? І чи так схожі «Барселона» з «Шахтарем», як це здається донеччанам? Проведемо іспансько-українські паралелі.

Протистояння «Динамо» і «Шахтаря» розвивається за сценарієм, дуже схожого на той, що спільно пишуть в Іспанії «Реал» і «Барса». Судіть самі – і гірники, і каталонці в національних чемпіонатах мчать на всіх парах, переписуючи всілякі рекорди. Відрив від заклятих ворогів і головних суперників такий, що фактично гарантував обом «золото». 

Загалом, аналогії самі напрошуються. Але це тільки початок. Давно минули часи, коли «Шахтар» називали східноєвропейським «Реалом». Нині донеччани порівнюють себе виключно з неповторною «Барсою». Вбачаючи в ній вже не орієнтир, а колектив однодумців. І хоча тактика у Мірчі Луческу та Тіто Віланова істотно різниться (як і рівень виконавців), їх філософія футболу, спрямованість гри і базові принципи її ведення дійсно близькі. 

Контроль м’яча, гнучкість атакуючого ланки, ставка на індивідуальну майстерність гравців, які вміють працювати з м’ячем як на швидкості, так і в умовах щільної опіки; а крім цього – висока лінія оборони з дуже активними краями, наявність центральних захисників, здатних якісно розпочати атаку (Піке, Маскерано, Ракицький, Чигринський). Загалом, що я розпинають – ви і так все знаєте. 

Наставники команд навіть трохи схожі один на одного особливо у відношенні до певних груп гравців: тільки в «Барсі» ставка на вихованців власної школи, а Містер по-батьківськи з любовю зрощує молодих бразильців. От навіть і Вілліана недавна називав сином. 

Але не будемо відволікатися. Зовсім в недалекому минулому біло-сині теж намагалися будувати гру по каталонським моделям, але, на щастя, від чужої ідеї вже відмовилися. І тепер Олег Блохін має намір повернути в Київ фірмовий атлетичний футбол, хоча … 

Як працює команда, скроєна по лекалах Валерія Лобановського, можна бачити на прикладі сучасного «Реала».Найвища функціональна підготовка і атлетизм, тактична дисципліна, швидкість групових переміщень і чіткий перехід від однієї фази гри до іншої, потужна робота флангів – це те, що давно спостерігають вболівальники на “Бернабеу” і по чому скучили глядачі на «Олімпійському». 

І ще – пресинг , пресинг, пресинг! Від якого Юрій Сьомін відмовився, будучи впевненим, що сильний суперник без проблем виходить з-під такого тиску що на своїй половині, що в районі центральної лінії, а значить – нема чого і напружуватися. Але цей універсальний ігровий інструмент, як і раніше ефективний і актуальний. Подивіться на «Барсу» і «Реал» – як відрізняється пресинг в їх виконанні, але наскільки він корисний і для тих, і для інших. 

Взагалі, проводити паралелі між Києвом та Мадридом можна ще довго: починаючи від ідентичної розстановки гравців на полі і закінчуючи тим, що Кріштіану Роналду фактурний і корисний настільки ж, як і Андрій Ярмоленко (не судіть строго за порівняння) . Багато схожого і між наставниками команд – ні, не досягнення (що в якості гравця, що в ролі тренера), але не простий характер, «колюче» спілкування з пресою, здоровий максималізм і незаперечний авторитет.

Ще пару сезонів тому здавалося, що команді Моурінью ніяк не перевершити дрімтім Пепа Гвардіоли, проте португальський наставник продовжував гнути свою лінію. Отримуючи ляпас за ляпасом, нарешті знайшов способи протидії своєму головному противнику. І в першу чергу – переламав психологію підопічних. 

Жозе це вдалося, і в останні два сезони тільки «Реал» був здатний, хоч і не щоразу, нав’язати свою волю синьо-гранатовим.Чемпіонство минулого року, закріплене перемогою на «Камп Ноу» і ще низкою успішних особистих зустрічей, це підтверджує. 

І ось уже «Барселоні» довелося перетворюватися, щоб не відстати. І нехай для багатьох її гра візуально залишилася колишньою, але диявол завжди криється в деталях. Скажімо, я побачив, наскільки сильно каталонці додали у грі без м’яча. Раніше ж вважалося, що найкращий спосіб розладнати задуми «Барси» – позбавити її м’ячі. Як любив повторювати Гвардіола, без м’яча немає пасу, без пасу не буде контролю, без контролю не вийде футболу. Але в ряді матчів каталонці показали, що контратакуючий футбол у їхньому виконанні не менш грізна сила, ніж “дир-дир”.

А ось «Шахтар» без м’яча відчуває себе дуже некомфортно. Сумарний обсяг оборонної роботи креативних бразильців досить низький, і це та слабість, яку команді просто необхідно усунути на шляху до великих трофеїв. З іншого боку, легко сказати – позбавити гірників м’яча. “Дуже слушна порада”, може уїдливо сказати  вболівальник і буде правий. У чомусь це змахує на розмови боксерів, які обіцяють перемогти … Володьку Кличка. Мовляв, простіше простого – треба лише гарненько потрапити «по бороді». 

… Втім, повертаючись до «Шахтаря». На теренах Східної Європи, включаючи Росію, поки немає нікого, хто зміг би вести діалог з гірниками, так би мовити, з позиції сили. Але, тим не менш, завдання це цілком реальна. Підкреслю, що в моєму розумінні «позбавити м’яча» не означає володіти ним більше «Шахтаря», це має на увазі – не дозволити йому розігрувати комбінації на ключових ділянках поля, доставляючи м’яч туди, звідки можна підготувати і нанести результативний удар. 

Ну а Олегу Блохіну, крім обов’язкових тактичних і функціональних перетворень, необхідно провести в команді тонку психологічну роботу, яка б змусила динамівців забути про невдачі в матчах з «Шахтарем» (особливо – про останні 1:3 і 1:4 у Донецьку). І тоді, починаючи з перемоги в особистій суперечці над супротивником, який перевершував тебе багато років, можна замахнутися на досягнення глобальних цілей. Доведено Моурінью і «Реалом»!

footclub.com.ua

ТегиТеги:

Реклама