<
>

Реклама

Поза грою Spy News

Футбол і українська політика-2

Spy-Football.com

7/9/2013 , 20:40

politicaФутбол залишається світом великих грошей , але бажаючих витрачати ці гроші – все менше. А значить , «дивних матчів» менше не буде .

Замість епілогу

Для нинішнього тренера збірної України Михайла Фоменка національна команда – це шанс , якого він , можливо , чекав все своє життя. І яким тим більше дорожить. Зміна наставника Федерації футболу , що трапилася рік тому , у вересні 2012- го , такий шанс йому надала . Поява біля керма ФФУ Анатолія Конькова ( партнера по зоряному « Динамо» 70- х , з яким Фоменко , наскільки відомо , всі ці роки підтримував дружні стосунки ) багато в чому визначило вибір на користь тренера , багатьма вже призабутого .

Дослідження думки футбольних вболівальників , проведене Київським міжнародним інститутом соціології в серпні нинішнього року (метод телефонного інтерв’ю , 1450 анкет) свідчить про достатньо високий рівень довіри вболівальників до фігури головного тренера національної команди.

43% скоріше задоволені грою збірної під керівництвом Фоменко , 20% – задоволені повністю . Відносне незадоволення висловили 19% , абсолютно незадоволених – лише 7 %. 10 % вагалися з відповіддю. Залишається припустити , що в разі вдалого результату в поєдинках з англійцями і поляками , оцінка роботи коуча буде вищою. І залишається сподіватися , що у разі можливих невдач Фоменко ( покликаного під прапори збірної в пожежному порядку і він вже зробив більше , ніж від нього очікували ) не зроблять « стрілочником ». І нададуть можливість завершити те , що він , по суті , тільки почав – створювати команду , яка поєднуватиме яскраво виражену бойовитість з тактичною виучкою .

Слід зазначити , що рік тому , згідно аналогічним дослідженням , проведеним тим же КМІС , наставник збірної був в більшій пошані у вболівальників . У квітні 2012- го Блохіним були повністю задоволені 32% , скоріше задоволені 47% , кількість абсолютно незадоволених його роботою обмежувалося лише 3%. Але справедливості заради визнаємо : ці цифри були не стільки реальною оцінкою його роботи , скільки авансом. Блохін прийняв команду за рік до опитування, за його плечима були лише 13 « товарняків » , з яких , до речі , шість були програні. Але на дворі був переддень домашнього Євро , країна жила спогадами про успіхи збірної Блохіна зразка 2005 /06 , вірою в його фартовість і надіями на нові звершення. Тоді 46% вважали, що нашій команді під силу вийти у чвертьфінал , а 16 % навіть півфінал першості континенту вважали цілком посильним завданням …

ТЕПЕР Про наболіле

Локальні ( сподіваємося , поки що) успіхи команди Фоменко – один з небагатьох приводів порадіти за наш футбол . Скандали і проблеми йдуть поруч . Ганебне вигнання « Металіста » з єврокубків за давній « договірняк » з « Карпатами» , недавня дискваліфікація київського « Динамо» за расистські гасла вболівальників , відлучення від футболу судді Кузьміна ( за пияцтво !) , Загибель «Кривбасу » , фактичне банкрутство «Арсеналу » , повільне вмирання « Таврії».

Зовсім свіжа історія – чутки про « сплав » « Говерлою » матчу з « Карпатами». Ініціатори скандалу пізніше свої заяви дезавуювали , але осад залишився. І в ФФУ вже почали акуратно говорити про те , щоб скоротити Українську прем’єр – лігу до 12 команд. Треба думати , для того , щоб зменшити кількість « госпрозрахункових » команд і знизити число проблемних матчів. Під « госпрозрахунковими » командами ми розуміємо ті , гравці яких , не завжди регулярно отримуючи зарплату , заробляють , як можуть.

Втім , механічне скорочення навряд чи зніме проблему «дивних » матчів і вирішить проблему належного фінансування. Навіть клуби , що належать мільярдерам , відчувають не кращі часи. Комплектування донецького « Металурга» Тарути залишає бажати кращого , у «Ворскли » Жеваго – ситуація ще гірша. Новинський , здається , досі не розуміє , як дав Ахметову умовити себе звалити на плечі турботи про « Севастополь». Фірташ остаточно втратив інтерес до « Таврії». «Металіст» після відходу Ярославського і переходу під фактичний патронат «сім’ї » фінансується , як висловився в приватній бесіді один тренер , « ривками , дивно і нелогічно. Відчувається , що до керівництва команди прийшли люди , занадто далекі від футболу ».Що вже говорити про багатія Коломойськиого , але масштаб трансферних витрат «Дніпра » не дає приводу говорити про явне прагнення брати нові висоти. Команда на ходу , часом видає блискучі матчі , але ось уже котрий рік погоду в ній роблять в основному ті , хто з різних причин в різний час не прижився в « Динамо » і « Шахтарі». А те , що Ігор Валерійович зараз став ще економніше , ніж раніше , можна переконатися на долі « Кривбасу» та «Арсеналу».

Футбол залишається світом великих грошей , але бажаючих витрачати ці гроші – все менше. А значить , «дивних матчів» менше не буде . Скажімо , шість гравців , які належать « Шахтарю» , грають в оренді в « Севастополі» , ще 12 – в «Іллічівці ». Нікого ні в чому не звинувачуємо , але чи варто в такому разі офіційним особам чемпіона ображатися на тих , хто публічно сумнівається в наявності боротьби як такої в матчах деяких команд?

Відомий футбольний експерт з Росії Олександр Бубнов , який заявив : «Якщо« Шахтар »щось і купує , то це їхня стратегія ведення війни. Проблема не в « Шахтарі» , а в тому , що президенти інших команд продаються … » , може і різкуватий . Але якщо і різкуватий , то , мабуть , зовсім трощки …

Обрання Анатолія Конькова головою ФФУ багато хто називав « політичною перемогою » Ріната Ахметова. У футболі , як вже писалося раніше , політики , на жаль , більше , ніж хотілося б.

Скажімо , невдала гра відмінно укомплектованого « Динамо» – чисто футбольна історія. Навіть при тому , що судді в цьому році до « біло -блакитних » відверто небайдужі . Арбітри тримають динамівців у тонусі в кожному матчі , і явно не з власної ініціативи . Але претензій до команди це не знімає. Пошлемося на наше дослідження .

Рішення судді Швецова , « не помітили » удар Тайсона , який завдав травму Ярмоленко в грі «Шахтар » – « Динамо» , назвали повністю несправедливим 32% опитаних вболівальників , швидше несправедливим – ще 31%. Повністю справедливим назвали тільки 7 %. 39% вважають , що рішення Швецова допомагали гірникам , 4 % – що вони допомагали динамівцям . Але при цьому 56 % упевнені , що суддівство не вплинуло на результат матчу. Упереджене суддівство ускладнює гру , але воно її не виключає .

Приклад – той же « Металіст». Після зміни власника арбітри помітно лояльніше ставляться до харків’ян . Але в грі з « Шахтарем» служителі футбольної Феміди вже не були настільки чуйними . Колишній суддя ФІФА Сергій Шебек переконаний , що в поєдинку чемпіонів і віце -чемпіонів рефері Євген Арановський не дав два ( !) очевидних пенальті у ворота « оранжево -чорних». Але «Метал » все одно не програв .

У «Шахтаря» , висловлюючись мовою Бубнова , своя стратегія ведення війни. Скандал навколо Хачеріді – частина цієї війни. Не стільки потрібен був гірникам сам футболіст , скільки метушня навколо нього . Вибили з колії провідного виконавця команди суперника , посіяли склоку в колективі , ускладнили відносини між гравцем і тренером , гравцем і президентом. У « Динамо» до такого « тролінгу» , схоже , виявилися не готові.

І не тільки до цього . А все так добре починалося – купили всіх , кого хотіли. Звідки гроші ? Всі вказують на Фірташа , але при цьому сумніваються , що десятки мільйонів доларів – адекватна ціна за спонсорство . У той же час і приводу говорити про входження олігархів в число власників ФК , начебто , немає. Тоді в чому криється причина такої благодійності? Версій , нехай і не підтверджених , дві. Перша – Фірташ вкладає кошти у формування нового , позитивного іміджу . З тією ж метою , мовляв , він рясно жертвує і на церкву. Версія друга : політичне угруповання , до якої належить Фірташ , інвестує в середу , ворожу його політичним опонентам . У певному сенсі , динамівські вболівальники – в авангарді противників « донецьких». І не тільки в футбольному сенсі цього слова. Не дарма фани « біло -блакитних » носять прізвисько «хохлів ». Не дарма вони ігнорували горезвісний « об’єднаний турнір» .

Політика , а , точніше , навколополітичні інтриги , втрутилися в управління вітчизняним футболом. Коньков , в силу своїх професійних якостей не міг бути класним управлінцем. Він просто краще інших підходив на роль « не людини Суркіса » , а саме цим критерієм керувалися ті , хто керував процесом переобрання глави ФФУ рік тому. Григорій Михайлович – далеко не ангел , але і вішати на нього чужі гріхи теж не варто. «Суркіс , гори в пеклі ! » – Закликали вболівальники « Металу » після дискваліфікації улюбленої команди. Думаю , обрали не ту мету. Скандал про « сплав » матчу з’явився в той момент , коли якісь навколофутбольні діячі затіяли дострокову відставку Суркіса. І скандал цей повинен був скомпрометувати тодішнього голову ФФУ в очах УЄФА і позбавити Платіні можливості захищати футбольного начальника України . Але Суркісу скандал не пошкодив . Пошкодив « Металісту » , що заслужено завоював право вперше зіграти в Лізі чемпіонів. Адже відомо – з Лозанною нерозумно сперечатися. «Стяуа » вчасно зізналася – і отримала умовно. Але « господарі життя » вирішили загострити . І нарвалися .

ФФУ в цій ситуації теж виявилося не на висоті. Тому що там нині – не те що безвладдя , а скоріше , хаос. Анатолій Попов , який розраховував бути « сірим кардиналом » при « весільному генералові » , не отримав необхідної влади. Тому що Коньков бути « весільним генералом » не хоче – у колишнього зоряного футболіста заграло завзятя . Рулити , як має , він не може , немає навичок і досвіду. І не рулити не може.

Не мудро , що при такому керівництві проблема суддівства стала з особливою гостротою . І не в Колліні тут справа. Він саме поламав схему , яка довгий час годувала велику кількість людей , зруйнував призначення суддів як системний тіньовий бізнес . На зміну системної корупції прийшла анархічна . От і « плавлять » італійця чиновники , що залишилися без кровних . Навряд чи він знає , як з цим боротися. Навряд чи він знає , як відучити всіх наших суддів брати гроші. І навряд чи хоче цього знання. Як зауважив спортивний журналіст Андронов , « Колліна ж не наймався міняти український « пізній феодалізм ».

Це повинні міняти свої . От тільки хто ?

Тижневик « Дзеркало тижня», http://gazeta.zn.ua/

ТегиТеги:

Реклама