<
>

Реклама

Поза грою Spy News

Україна: готуємо футбольні кадри для сусіда

Spy-Football.com

15/10/2013 , 9:03

MaksimovСлідом за Кучуком , Кононовим і Максимовим взимку в Росії можуть працевлаштуватися ще кілька тренерів , що працювали в Україні .

На крейсерській швидкості мчать до екватора чемпіонати української та російської Прем’єр -ліг . Якщо курчат по осені рахують , то і заповітні бали в скарбничці перераховують теж у цей час року. Хтось відчуває в кишені тяжкість набраних очок , хтось , спльовуючи через плече , подумує про те , що могло б бути і гірше. А от для деяких вже зараз прийшло розуміння : потрібно щось міняти. Причому , в умовах російської дійсності «щось » легко трансформується в «когось ». Якщо корабель пливе не туди , то найлегше пояснити це некомпетентністю капітана і щиро вважати , що замінивши його , все налагодиться. Треба шукати капітана – таке гасло осені! Хтось шукає за морями , а ми ж пропонуємо звернути свій погляд на свій ринок , на Україну . Благо , вже чого- чого , а якісних тренерів в безкрайніх українських степах завжди вистачало.

У різні роки українські фахівці користувалися в Росії підвищеним попитом. Ми навіть не беремо до уваги союзний чемпіонат , а згадаємо про останній двадцятиріччя , коли величезна країна розпалася на шматочки. Тренери – українці чимало попрацювали в Росії , і результати їх були різними. Напевно , найуспішнішим з них був Віктор Прокопенко. Саме він створив чудовий «Ротор» , намагався підняти « Динамо». Уболівальники зі стажем напевно пам’ятають роботу Павла Яковенка в « Уралані » , Олега Протасова в «Кубані » і « Ростові » , Леоніда Ткаченка в « Балтиці » , Євгена Кучеревського у молодіжній збірній Росії і « Торпедо -ЗІЛ ». Доклав руку до російського золота « Спартака» і багаторічний помічник Олега Романцева В’ячеслав Грозний. А от з іншого боку у Олега Блохіна в тій же «Москві» не заладилося . Втім , не ладиться у Олега Володимировича в усьому клубному футболі , в тому числі Одесі та Києві.

Знову ж таки, а до чиїх фахівців українських чи російських зараховувати корінного киянина Анатолія Бишовця , чи Віталія Шевченка, який відіграв кращі роки в Києві та Одесі ? Все це стара радянська школа. Виникає питання – чому вони затребувані ? Відповідь на поверхні : українці не вимагають тривалої адаптації . Тут і знання мови , і близькість культур. Вони вміють і звикли працювати з клубами , що мають невеликі бюджети , адже ні для кого не секрет , що в Україні , за винятком четвірки топ -клубів , фінансування на більш низькому рівні, ніж в Росії. Вони знають футбольні ринки країн і можуть привозити з собою з України хороших виконавців. Правда , останнім часом , українські футболісти не особливо горять бажанням залишати свою батьківщину , оскільки через ліміт на легіонерів у себе вдома отримують непогані гонорари.

Саме в Україні спочатку обкатуються і тренери з інших колишніх союзних республік , причому , пройшовши досить жорстку школу , тепер вони з успіхом працюють в Росії. Як лакмусовий папірець – робота Леоніда Кучука , який потрапив транзитом через «Кубань » в « Локомотив». Сьогодні він має шанси стати одним з найуспішніших тренерів залізничників , чи не за останнє десятиліття , виконавши заповітну мрію вболівальників – поборотися за чемпіонство і потрапити в Лігу чемпіонів. Допомагає йому там , до речі , український фахівець Юрій Куліш. Нагадати , звідки прийшов Кучук ? З вельми скромного київського « Арсеналу». Перший російський досвід у бєлгородському « Салюті » у Леоніда Станіславовича був неуспішним , і лише гарненько обтесавшись в українському чемпіонаті , Кучук зумів повноцінно проявити себе в Росії .

Або ось ще один білорус за місцем народження , але розкрився як тренер саме в Україні . Олег Кононов залишив свій яскравий слід у долі « Карпат» і «Севастополя » і тепер успішно трудиться в « Краснодарі ». Здавалося б , бюджет цього клубу дозволяє запросити тренера з європейським ім’ям , але пан Галицький хоче бачити на посту рульового дбайливого розпорядника , який будуватиме команду -зірку , але не команду -зірок. І Кононов , і раніше згаданий Кучук з цим чудово справляються.

У команді рангом нижче – нижньоновгородськії « Волзі» , трудиться зараз Юрій Калитвинцев. Уродженець Волгограда , кращі футбольні роки якого пройшли в Україні , навів приводив українську юнацьку збірну до перемоги на чемпіонаті Європи , а навесні цього року врятував від вильоту в першу лігу волжан , і старанно ліпить з неї команду – середняка . Найближчим помічником Калитвинцева є Геннадій Литовченко . Хто б , що не говорив , але український футбол більш , ніж російський , схожий в організації гри на суперпрагматизм німецького та італійського футболу , з їх девізом « результат понад усе» . А досягається це шляхом суворого дотримання порядку . «Граємо просто , від оборони ». «Не пропустимо , а попереду щось залетить ». «Курочка по зернятку клює ». Такі висловлювання цілком можуть бути вимовлені більшістю українських тренерів. Або ще , це вже від метра : «Гра забудеться , результат залишиться» . Ось і Калитвинцев ліпить свій конструктор: можливо , не яскравий «Лего» , але такий собі міцний , схожий на іграшки радянського виробництва. Головне в якому , вміння тримати удар.

А якщо є гроші і амбіції? Можна запросити тренера формату Юрія Максимова . Він покликаний під прапори мордовського футболу з чітко поставленою метою : вивести однойменний колектив у Прем’єр – лігу . І судячи з усього , у нього це вийде.

І ось тепер ми підходимо до самум найцікавішого. Справа в тому , що останнім часом стала поширюватися інформація про можливий черговий український десант .

І якщо задуматися про те , хто може вже зараз посилити тренерський цех РПФЛ , то першим на думку спадає кандидатура Романа Григорчука . Жорсткий і амбітний , сучасний і прагне вчитися кожен день і годину , який створив зі скромного і за складом , і з фінансів одеського « Чорноморця» , цілком симпатичний , конкурентний , бойовитої колектив , який в змозі відібрати очки у грандів , і пробився в груповий турнір Ліги Європи. Сам він зізнається в тому , що хоче грати в гостроатакувальний футбол , домінувати на полі. Але , це поки мрії. Це вдається в матчах з середняками , а от з лідерами українського футболу , та й у Лізі Європи йому доводиться грати в основному другим номером. Втім , робить він це досить вдало. У майстерно розставлені пастки вже попалися і київське « Динамо» , і їхні одноклубники із Загреба , і « Црвена Звезда » , і «Дніпро» … Список можна продовжити. От і зрозумій , де він хитрує : адже з побудови гри , він скоріше німецький прагматик , ніж іспанський романтик. Є у нього і ще один величезний плюс : вміння побудувати колектив на так званих «вільних» агентах .

Звичайно , знаючи амбіційність тренера , можна припустити , що є мрія набувати , а не підбирати , але й з « безкоштовних » гравців , виявляється, можна побудувати європейського рівня колектив . Уміння вичавити з гравця максимум , навчити його своєму маневру на полі , розкрити його сильні сторони , підготувати його як фізично , так і морально – це його фірмовий знак . Хто міг припустити , що знайомий в Росії по іграх за « Томь » атакуючий хавбек Кирило Ковальчук перетвориться на одного з провідних опорників України ?

Уміння працювати зі скромними бюджетами теж багато коштує . Витрачати з розумом гроші власника – великий плюс. Кому знадобився б ? Незважаючи на кризу , у тому ж « Анжі». Здається, що він зумів би переконати Керімова не кидати команду на півдорозі. А ще « Терек» , тим більше що чутки про його можливий перехід туди з’являлися. У списку та «Кубань » , що потрапила в круте піке з Мунтяну , і вже знаючі , що таке хороший тренер з українського чемпіонату – краснодарці цілком можуть поборотися за нього . Тут культурна близькість – Краснодарський край і Україна .

Хоча , може так нічого і не вийде. Якщо , наприклад , один з українських грандів , про що регулярно йдуть розмови , все-таки зробить тренеру і його нинішньому клубу офіційну пропозицію . Тим більше , що , за неофіційною інформацією , один з клубів великої четвірки всерйоз розглядає цього фахівця в якості майбутнього тренера своєї команди.

Втім , на даний момент Григорчук тренер зайнятий . Його клуб гідно виступає в групі Ліги Європи і складає конкуренцію четвірці визнаних лідерів чемпіонату. Як і зайнятий Василь Сачко, що тільки почав свою тренерську кар’єру . Що тільки не пророкували в цьому сезоні полтавському клубу – боротьбу за виживання – ось максимум. Але ні. Полтавчани впевнено посідають шосте місце , лише на одне очко відстаючи від « Динамо». І знову ми не можемо говорити про якусь іскрометну гру команди під керівництвом Сачко , але результат , при мінімумі засобів , він видає відмінний. У всякому разі, поки .

Але ж є і фахівці , які в даний момент вільні. Відомо , що не так давно були пропозиції з « Уралу » і « Мордовії » у Олега Тарана тренера , який на одному натхненні, без будь-якого фінансування , тримав у минулому сезоні в середині турнірної таблиці «Кривбас ». А коли фінансування було на рівні , то з тими ж криворожанами Олег Анатолійович двічі брав бронзу чемпіонату і виходив у фінал національного Кубка .

Вільний зараз і добре знайомий з російськими реаліями Павло Яковенко , який залишив пост тренера української молодіжки . Вже півроку без клубу Анатолій Дем’яненко , який вигравав за межами України континентальний Кубок зі скромною командою з Узбекистану. Так що дуже велика ймовірність , що зовсім скоро з України з любов’ю , на Схід , потягнуться чергові фахівці , які в розпал сезону будуть сприйматися пожежниками. Але потопаючі клуби якраз і мріють про порятунок , не думаючи про красу гри. А що-що, але результат українські тренери завжди вміли давати.

championat.com

ТегиТеги:

Реклама