<
>

Реклама

Поза грою Spy News

Революція у футбольній розвідці

Spy-Football.com

22/4/2013 , 10:46

Образ старого скаута, що нишпорить по провінційним футбольних стадіонах, як і раніше актуальний. Однак, як і інші аспекти гри, розвідка не стоїть на місці. Завдяки комп’ютерній базі даних сьогодні можна легко знайти бажаного гравця навіть в інших часових поясах.

Стівен Х’юстон – головний технічний скаут «Гамбурга» – представляє нове покоління футбольних розвідників. У минулому році він покинув «Челсі», після чого приєднався до штату колишнього спортивного директора «синіх» Франка Арнесена. Саме з Х’юстоном пов’язують будівництво розвідувальної мережі німецького клубу. Він переконаний, що комп’ютерна розвідка більше не прерогатива одиниць, а невід’ємна частина всього скаутингу в цілому.

«Я думаю, ми перемогли в цій боротьбі. У 2008-му, коли я тільки починав, словосполучення «технічна розвідка» було дивовижним. Ми були обмежені у виборі програмних продуктів, які можна було придбати для полегшення роботи. Зараз клуби мають технічних скаутів, набувають спеціальні комп’ютерні програми, що дозволяють їм охоплювати різні ліги і чемпіонати, – можна сказати, у скаутингу сталася міні-революція.

Футбольні клуби виразно звернули свою увагу на цю сферу. На мій погляд, Прем’єр-ліга дуже чуйно реагує на інновації. На конференціях і семінарах постійно присутні представники майже всіх команд Прем’єр-ліги. Вкрай цікаво спостерігати за змінами, порівняно з 2008 ».

Ефективність

Х’юстон аж ніяк не стверджує, що традиційні методи розвідки померли. Клуби повинні переглядати гравців в живу. Але старі методи не мали під собою систематизованої основи, скаути в силу ряду причин могли спостерігати за одними командами частіше, ніж за іншими, і це явно не відповідало потенціалу ринку. Ефективність – ось назва нової гри.

«Статистика грає ключову роль в нашій роботі, однак нам потрібні по-справжньому класні скаути, щоб стежити за футболістами наживо. У свою чергу, технічна розвідка дозволяє нам діяти більш ефективно. Скаути не можуть переглядати всі матчі; їм не під силу спостерігати за кожною командою. Але у вас є велика кількість ресурсів, і ваше завдання – використовувати їх з максимальною ефективністю.

Наприклад, якщо ми хочемо підписати молодого гравця, чому ми спостерігаємо за командами, де більшість гравців набагато старше необхідного нами віку? Цікаво також подивитись на те, чи правильно ви визначили типаж поьрібного вам футболіста. Ви часто чуєте, як тренери привселюдно заявляють – ми потребуємо забивного нападаючого. Вони дійсно потребуютьйого? Вони абсолютно впевнені в цьому? Це підтверджує статистика? »

Апетит публіки до якісного аналізу великого футболу, здається, не знає кордонів. Популярність таких компаній, як Opta, і веб-сайтів на зразок Zonal Marking продовжує зростати. Двадцять років тому було б незвично почути розмови про гольові передачі. Зараз же точність пасів Леона Бріттона відома всім. Але для технічних скаутів на подобі Х’юстона дана інформація занадто поверхнева. Вони повинні копати глибше.

«Це не наш випадок – просто сказати, що гравець забив X голів або півзахисник віддав X гольових передач. На таку просту, здавалося б, річ, як гол, ми дивимося інакше. Існує безліч різновидів забитого м’яча: ступінь його складності, якість. Передачі, наприклад, поділяються на прості передачі й передачі на третині поля суперника. Найважче в тому, щоб розібратися, що дійсно важливо, а що вторинне як на командному рівні, так і на рівні індивідуальних характеристик.

Якщо ви попросту орієнтуєтеся на відсоток точності передач, ви напевно візьмете у свою команду оборонного півзахисника , наприклад, Джона Обі Мікеля з «Челсі», який, як правило, виконує короткі і не загоструючі паси. Передачі на третині поля суперника робити складніше, і проникаючі паси створюють набагато більш вигідні моменти для нападників, ніж, скажімо, флангові кроси або щось на зразок цього.

Ви також, крім фактора команди, повинні враховувати фактор ліги. Цей саме той момент, де ви дійсно починаєте аналізувати і перетравлювати статистичні дані. Зрештою, будь-який гравець «Барселони» при будь-якому розкладі зробить більше передач, ніж гравець з менш “пасуючої” команди.

Тому є багато різноманітних підтверджень. У Голландії забивається багато голів і ви запросто відшукаєте там безліч нападників, які за сезон забивають більше 20. Як це перевести на інші чемпіонати? Можна поглянути на історичні тенденції, обумовлені подібними трансферами футболістів – з Голландії в іншу країну. І це те, що багато команд намагаються зрозуміти – як зробити ту чи іншу покупку ефективною.

Необхідно задаватися питанням, скільки разів ви бачили даного гравця проти суперника високого рівня. Також дуже важлива історія травм. Ми взяли на правах вільного агента Рене Адлера, який не так давно повернувся в збірну Німеччини. У нього була травма коліна, він не грав протягом року, але раніше Адлер був фантастичним воротарем, у нас були мотиви розглянути його кандидатуру ».

Якість

Придбання Адлера було очевидною для всіх угодою, але це перший раз, коли Х’юстон згадує вартість підписання гравця. У першу чергу він бачить свою роль у тому, щоб визначати, наскільки хороший той чи інший футболіст.

«Основне правило розвідки полягає в якості. Ми намагаємося знайти футболістів високого рівня, а на наступній стадії дізнаємося, чи реально їх дістати. Але можна задіяти всі ресурси і інструменти, які повідомлять вам, що Ліонель Мессі – найкращий гравець світу, однак від цього у вас не додасться шансів придбати його!

На наступній стадії необхідно з’ясувати, які гравці недооцінені. І саме тут технічна розвідка дійсно здатна принести чималу вигоду. Чи реально знайти футболістів, що володіють задатками великих майстрів? Може, в чемпіонатах, які не так добре відомі або популярні?

У «Гамбурга» були фінансові проблеми, борги. Така ситуація робить нашу роль ще більш значущою, тому що ми не обмежуємося пошуком недооцінених талантів. Додатково ми шукаємо гравців, чий вік дозволяє в майбутньому розраховувати на їх перепродаж. Однак на першому місці все одно залишається їх якість ».

Чи вважає Х’юстон, що коли-небудь ми будемо в змозі помістити гравця в рамки одного числа, що характеризує його футбольний рівень, його значення; числа, еквівалентного тій самій формулі, що була виведена авторами революційного явища зі світу бейсболу під назвою «Moneyball»?

«Звичайно, це буде ідеально – мати легку відповідь на будь-яке питання. Але футбол – це не бейсбол, в якому реально створити концепцію «Moneyball». Це гарне поєднання науки і мистецтва. Виклик полягає в тому, щоб спробувати впорядкувати важливі і незначні показники, і це далеко не завжди так вже просто. Прогрес буде, проте вас все одно не покине відчуття, що зробили все не так добре, як це можна зробити ».

skysports.com

ТегиТеги:

Реклама