<
>

Ретро ЄВРО-1996

Історія Євро. 1996 – Невиправдані сподівання Англії і "золотий гол" Бірхоффа (Відео)

3/6/2021 , 14:35

Чемпіонат Європи з футболу 1996 року запам’ятався багатьом вболівальником. Тут і яскравий дебют збірної Хорватії, і останнім до теперішнього часу поява збірної Англії в півфіналі крупного турніру, і велика кількість серій післяматчевих пенальті, і, звичайно ж, перший в історії чемпіонатів Європи «золотий» гол, який вирішив долю фінального матчу.

Відбірковий турнір

Відбір не приніс якихось сенсацій. Хіба що бронзовий призер останнього чемпіонату світу збірна Швеції не потрапила на турнір, пропустивши вперед команди Швейцарії і Туреччини.

Та й голландці, які переживають зміну поколінь, пошарпали нерви своїм шанувальникам. Тільки в останньому турі, вони, перемігши вдома Норвегію 3: 0, обійшли її в боротьбі за другу сходинку в таблиці, а потім в єдиному стиковому матчі, що проходив на нейтральному полі в Ліверпулі, перемогли збірну Ірландії 2:0.

Збірна України відбор почала під керівництвом Йожефа Сабо. А згодом до керма збірної став Анатолій Коньков. Відбір до Євро команда завершила на 4-му місці у групі, пропустивши вперід збірні Хорваті, Італії і Литви.

Фінальна частина

Відзначимо, що це була перша європейська першість, де взяло участь 16 збірних. Розширення числа учасників посприяло тому, що на Євро-1996 дебютувало відразу чотири збірні – Болгарія , Швейцарія, Туреччина і Хорватія.

Формально на роль дебютантів підходили команди Росії і Чехії, але, з огляду на те, що вони були правонаступниками СРСР і Чехословаччини, які не просто брали участь на європейських чемпіонатах, а й вигравали турнір, я їх дебютантами не вважали.

У правилах було одна суттєва зміна: в додатковий час гра припинялася після першого забитого м’яча – так зване “правило золотого голу”.

В результаті жеребкування команди розподілилися наступним чином:

Група «А»: Англія, Голландія, Шотландія, Швейцарія.
Група «В»: Франція, Іспанія, Болгарія, Румунія.
Група «С»: Німеччина, Італія, Чехія, Росія.
Група «D»: Португалія, Хорватія, Данія, Туреччина.

Груповий етап

Група А

Напружена боротьба зав’язалася тут з самого першого туру, в якому команда господарів не могла обіграти збірну Швейцарії, а голландці – Шотландію. У другому турі все, здавалося б, встало на свої місця – фаворити виграли з однаковим рахунком 2: 0.

У матчі Голландія – Швейцарія рахунок відкрив Жорді Кройф, син легендарного Йохана Кройфа , ніж перевершив свого великого батька, якому так і не довелося відзначитися на чемпіонатах Європи. А у англійців неймовірий гол забив Пол Гаскойн – геній, який не став великим виключно з власної вини.

Однак в останньому турі ледь не сталася сенсація – під кінець години гри Англія вигравала у Голландії 4: 0 завдяки дублям Алана Ширера і Тедді Шерінгема, а в паралельній зустрічі Шотландія вела 1: 0 в матчі зі Швейцарією. Якби рахунок в обох матчах залишився незмінним, далі б йшли шотландці – у них була краща різниці забитих і пропущених м’ячів.

Проте в кінцівці матчу Патрік Клюйверт забив рятівний для Голландії гол, а футболісти збірної Шотландії, як не старалися, все ж не змогли вдруге засмутити кіпера швейцарців Марко Пасколо.

Група В

У цій групі так само все вирішилося на останній хвилині матчів третього туру. Перед ним тільки румуни не мали шансів на вихід в наступний етап, по 4 очки мали збірні Франції та Болгарії, 2 – Іспанія, але їй треба було зустрітися Румунією.

В результаті такої необхідної їм перемоги іспанці змогли досягти насилу – тільки за 6 хвилин до кінця матчу Амор забив переможний гол. У паралельному матчі, незважаючи на начебто переконливу за рахунком перемогу Франції 3: 1 інтрига зберігалася до останньої хвилини. Адже 3-й гол французи забили на 90 хвилині матчу, а нічийний рахунок 2: 2 робив показники всіх трьох команд (Франції, Іспанії та Болгарії) абсолютно ідентичними з усіма наслідками, що випливають звідси.

Група С

групу впевнено виграли німці, не пропустивши при цьому жодного гола. Друге місце дісталося команді Чехії, яка зуміла переграти італійців в очному протистоянні і тому при рівності очок виявилася вище в турнірній таблиці. Збірна Росії провалила турнір, посівше останнє місце в групі.

До речі, команда Росії мало не вибила чехів з турніру. В останньому турі росіяни спочатку відігралися з 0: 2, а за п’ять хвилин до кінця Володимир Бесчастних забив третій гол. Але у чехів був свій Володимир – Шміцер, який і зрівняв рахунок на 88-й хвилині.

Група D

У цій групі виступали данці, які намагалися відстояти звання чемпіона Європи . Команда у Данії була нітрохи не гірше, ніж 4 роки тому, а навіть і сильніше, адже в збірну повернувся Мікаель Лаудруп . Однак данці, зігравши внічию з Португалією в першому турі, були потім розгромлені хорватами 3:0 і перемога в заключному матчі над турками вже не дозволила їм вийти з групи – далі пройшли португальці і хорвати.

Треба сказати, що в останній зустрічі тренер збірної Хорватії Мирослав Блажевич виставив напіврезервний склад, що багато в чому визначило велику перемогу португальців.

Чвертьфінали

Чвертьфінальні матчі, втім, як і вся стадія плей-офф, не відрізнялися результативністю. З семи матчів на вибування три завершилися нульовою нічиєю, в чотирьох випадках виявляти переможця довелося в серії пенальті, і тільки одна команда змогла забити більше одного м’яча за гру.

Англія – ​​Іспанія 0:0, по пенальті 4:2

Незважаючи на рахунок, суперники створили достатню кількість небезпечних моментів – чого вартий хоча б промах Ширера з площі воріт. У хід матчу втрутився і французький арбітр Марк Батта – в першому таймі він не зарахував чистий гол Салінаса, а в другому – показав жовту картку за симуляцію Альфонсо, якого в своїй штрафній площі зрубав Пол Гаскойн.

У серії пенальті англійці били без промаху, у іспанців же Фернандо Йерро направив м’яч вище воріт, а удар Мігеля Надаля парирував Девід Сімен. До речі, це остання дотепер серія післяматчевих пенальті, яку англійцям вдалося виграти.

Німеччина – Хорватія 2:1 (1:0)

Хорвати почали потужно і притиснули німців до воріт, проте перший же контр випад Німеччини на 20-й хвилині призвів до призначення пенальті, який реалізував Юрген Клінсманн.

Хорвати не знітилися і на 51-й хвилині зрівняли рахунок – відзначився Давор Шукер. Однак майже відразу з поля був видалений Штімац, а через 3 хвилини після цього Маттіас Заммер забив вирішальний гол.

Чехія – Португалія 1:0 (0:0)

У цьому матчі все вирішив чудовий гол Карела Поборськи, забитий на 53-й хвилині. Обігравши кількох суперників, півзахисник празької «Спарти» з лінії штрафної витончено перекинув м’яч через Віктора Байю.

А зоряна португальська атака на чолі з Луїшем Фігу і Руй Кошта нічого не могла зробити з обороною чехів, навіть коли ті залишилися в меншості на 82-й хвилині після видалення.

Франція – Голландія 0:0, по пенальті 5:4

Тут зустрічалися дві дуже хороші команди, які, однак, перебували в пошуках своєї кращої гри. Обидві вони будуть виблискувати через два роки, на чемпіонаті світу у Франції.

А тут все завершилося досить похмурою нічиєю, а в серії пенальті Бернар Лама зумів відбити удар Кларенса Зеєдорфа . А перемогу французам ударом з «точки» приніс Лоран Блан.

Півфінали

Німеччина – Англія 1:1 (1:1, дод. Час 0:0), по пенальті 6:5

Історичне протистояння почалося з швидкого обміну голами – Ширер забив на 3-й хвилині, Кунтц – на 16-й. У додатковий час англійці могли забити «золотий» гол, але Даррент Андертон пробив в штангу, а Пол Гаскойн трохи не дотягнувся до м’яча після прострілу від Ширера.

У серії пенальті перші 10 спроб були реалізовані, а ось перший же додатковий удар англійців у виконанні Гарета Саутгейта парирував Андреас Кепка, а інший Андреас – Мюллер приніс німцям перемогу.

Чехія – Франція 0:0, по пенальті 6:5

За таким же сценарієм пройшла серія пенальті і в іншому півфінальному матчі – 10 ударів без промаху, відбитий Коубі шостий удар французів, і точний постріл Мирослава Кадлеца. Що стосується самого матчу, то, мабуть, він був самим нудним на турнірі з точки зору кількість небезпечних моментів.

Обидві команди були знекровлені дискваліфікаціями і травмами і не дуже прагнули атакувати, піклуючись перш за все про безпеку своїх воріт.

Фінал

Німеччина – Чехія 2:1 (0:0, 1: 1, дод. Час: 1:0 – «золотий гол»)

Положення німців перед фінальним матчем було просто жахливе. Лазарет команди був переповнений, і заявці збірної Німеччини на гру значилося всього 16 гравців, при цьому з п’яти запасних двоє були воротарями! Справа дійшла до того, що капітан збірної Німеччини Юрген Клінсманн вийшов на поле не до кінця здоровим.

У чехів же, навпаки, відбули дискваліфікацію три гравці, які пропускали півфінал і відновився після травми Патрік Бергер.

Але німці вийшли і перемогли. Перемогли всупереч обставинам, всупереч невдалому ходу матчу. Чехи відкрили рахунок в середині другого тайму – Бергер реалізував пенальті.

На 69-й хвилині Берті Фогст випустив на поле єдиного розташованого в запасі форварда – Олівера Бірхоффа , який до цього двічі виходив на заміни, не відзначившись жодного разу. І саме Бірхофф спочатку зрівняв рахунок на 75-й хвилині, а через п’ять хвилин після початку овертайму забив «золотий» гол.

Доводилося читати, що рішення про включення Бірхоффа в заявку збірної Фогст прийняв за порадою своєї дружини Моніки.

Що стосується чемпіонів Євро-1996, то це була остання перемога збірної Німеччини перед кризою, яка охопила німецький футбол і тривала десять років.

П’ять фактів про Євро-1996

• Написана в честь збірної Англії музична композиція “Три леви” з рефреном “футбол повертається додому” настільки полюбилася переможцям турніру німцям, що зайняла 16-е місце в хіт-параді Німеччини.

• Маг Урі Геллер стверджував, що зрушив м’яч з “точки” перед пенальті Гері Макаллістер в ворота англійців. У підсумку Девід Сімен при рахунку 1: 0 на користь господарів парирував удар, а незабаром Пол Гаскойн забив другий гол у ворота шотландців.

• У 1996 році збірна Німеччини побила рекорд радянських футболістів і в п’ятий раз вийшла в фінал чемпіонату Європи. У підсумку, німці стали першими і поки єдиними трикратними чемпіонами континенту. Більше одного титулу, крім німців, також виграли збірні Іспанії та Франції.

• Незважаючи на виліт збірної Англії в півфіналі, її нападник Алан Ширер з п’ятьма голами став кращим бомбардиром. У 2000-му він забив ще два м’ячі і займає третє місце в списку кращих снайперів в історії фінальних стадій слідом за Мішелем Платіні і Кріштіану Роналду.

• Вдруге за останні три турніри фіналісти чемпіонату Європи зустрічалися між собою ще й на груповій стадії. Збірна Німеччини переграла чехів обидва рази – 2: 0 в групі і 2: 1 у фіналі.