>

Ретро Євро-2000

Історія Євро. 2000 - "Золотий дубль" збірної Франції (Відео)

6/6/2021 , 13:23

retro_euro_fra_2000Це Євро стало першим, яке проводилося одночасно в двох країнах. Треба сказати, що футбол на полях Бельгії і Голландії вийшов на славу – на турнірі вистачало яскравої гри і драматичних розв’язок.

Але було в ньому і щось інше, що не піддається раціональному поясненню. Ті команди, що були помічені в, скажімо так, деяких махінаціях і допомоги з боку суддів, і навіть, кому просто везло, надалі по ходу турніру отримували від футбольної долі своєрідну «чорну мітку».

Відбірковий турнір
Тут не було будь-яких несподіваних результатів і всі найсильніші збірні приїхали на Євро-2000. На жаль, серед них не було збірної України, яка в останньому турі після помилки Філімонова зіграла внічию 1:1 з командою Росії іпосіла друге місце в групі після Франції. Але потім в матчах пле-офф підопічні Йожефо Сабо поступилася Словенії і не потрапили до фінального турніру.

В результаті жеребкування команди розподілилися наступним чином:

Група «А»: Німеччина, Румунія, Португалія, Англія.
Група «В»: Бельгія, Швеція, Італія, Туреччина.
Група «С»: Іспанія, Норвегія, Югославія, Словенія.
Група «D»: Голландія, Чехія, Франція, Данія.

Груповий етап

Група А

Драматичні події відбувалися в цій групі. Уже в першому турі англійці, ведучи 2: 0 в матчі з командою Португалії, поступилися 2: 3. В іншому матчі румуни зуміли не програти чинним чемпіонам Європи німцям 1: 1.

У другому турі зустрічаються принципові суперники Англія та Німеччина зі своїм, м’яко кажучи, не найбільш спокійними уболівальниками. Зайве говорити, що поліція бельгійського Шарлеруа, де проходив матч, перебувала в повній бойовій готовності. Заворушень вдалося уникнути, а перемогу збірної Англії приніс єдиний гол Алана Ширера .

У паралельній зустрічі Португалія теж 1: 0 перемагає Румунію, але Коштінья тут забиває на 5-й доданій хвилині. Таким чином, тільки португальці забезпечують собі вихід з групи.

Однак, незважаючи на відсутність турнірної мотивації, Португалія, яка була кращою, після Голландії, командою на цьому чемпіонаті, громить німців 3: 0 (хет-трик в тій зустрічі зробив Сержіу Консейсау). Збірна Німеччини, що постала на турнірі абсолютно сірою і безликою командою, склала повноваження чемпіона Європи.

Матч Англії та Румунії вже носить статус поєдинку на виліт, ось тільки англійців влаштовує нічия. Ківу відкриває рахунок, але англійці потужно проводячи кінцівку другого тайму, і Ширер з Оуеном виводять їх вперед 2: 1. На початку другої половини матч Мунтяну зрівнює рахунок. Однак на 89-й хвилині у ворота англійців призначається пенальті і Йонел Ганя відправляє родоначальників футболу додому.

Група В

Італійці без особливого блиску, але досить впевнено виграли всі три матчі в групі і посіли перше місце. А за другу путівку в останньому турі зійшлися Бельгія, мала на своєму рахунку 3 очка (перемога над Швецією) і Туреччина (1 очко в матчі зі шведами).

Хакан Шукюр відправив у ворота бельгійців два м’ячі і зробив їх першими господарями в історії чемпіонатів Європи, хто не зміг подолати груповий етап.

Група С

У цій групі було цікаво не тільки з футбольної точки зору, оскільки один матч викликає тут зовсім не футбольні питання. Початок був що треба – в першому турі Норвегія перемагає 1: 0 Іспанію, а югослави, програючи 0: 3 Словенії, протягом 6 хвилин (з 67-ї по 73-ю) змогли зрівняти рахунок.

У другому турі іспанці перемагають словенців 2: 1, а Югославія виграє 1: 0 у Норвегії. Таким чином, перед останнім туром жодна з команд не втрачає шансів на продовження боротьби, а варіантів розвитку подій безліч.

Обидва матчі в заключному турі гралися, як і належить, в один час. Тільки зустріч Норвегія – Словенія (0: 0) завершується на кілька хвилин раніше. Дізнавшись хід подій паралельному матчі Югославія – Іспанія (3: 2), норвежці починають відзначати вихід в плей-офф – адже навіть якщо іспанці зрівняють рахунок, то вони тільки наздоженуть Норвегію за очками, але поступляться їм друге місце в групі за результатами особистої зустрічі.

Але що це? На другій доданій хвилині Гаїска Мендьєта реалізує пенальті, а суддя не поспішає давати фінальний свисток. На 5-ій доданій хвилині іспанці забивають вже з гри і випереджають Норвегію за очками, а югослави спокійно займають друге місце, так як виграли у Норвегії очну зустріч.

Ось такі розклади, куди там сумнозвісній «скандинавській змові», який трапитися чотири роки по тому .

Група D

Унікальність даної групи була помітна відразу після жеребкування – в ній зібралися чотири збірні, кожна з яких свого часу була чемпіоном Європи.

На перший погляд, тут все просто – сильніші збірні Голландії і Франції в перших двох турах обіграли чехів і датчан, а останньому вирішували між собою, хто займе перше місце в групі.

Все це так, якби не одне маленьке але … В матчі першого туру Голландія – Чехія за рахунку 0: 0 на 89-й хвилині у ворота чехів був призначений дуже сумнівний пенальті, який реалізував Франк де Бур, який вирішив результат поєдинку.

Ну а сутичці за перше місце в групі, голландці, двічі програючи Франції, все ж вирвали перемогу з рахунком 3: 2.

Чвертьфінали

Португалія – ​​Туреччина 2:0 (1:0)

Дубль Нуну Гомеша (44-я і 56-а хвилини) приніс португальцям перемогу і путівку в півфінал. Здавалося б, впевнена перемога, але є одне але … На 30-й хвилині у верховій боротьбі Фернандо Коуту буквально сів на Алпая і обидва повалилися на землю. Вибираючись з-під португальця, турецька захисник відштовхнув його від себе рукою і тут же побачив перед собою червону картку.

Хто знає, як склався б матч, якби не було цього спірного видалення.

Італія – ​​Румунія 2:0 (2:0)

А ось тут все було по справі. Перевага італійців вилилося в два забиті ще в першому таймі м’ячі, а в другому підопічні Діно Дзоффа довели матч до логічного завершення.

Голландія – Югославія 6:1 (2:0)

Тут сталося те, про що говорилося на самому початку статті. Багато хто тоді стверджував, що Югославія не заслуговувала такого приниження. Не так слабка була та югославська збірна, що б програвати кому б то не було з різницею в 5 м’ячів. Але й були ті хто казав, що югославські футболісти отримали позаслузі – за ті ганебні хвилини в останньому матчі групи з іспанцями.

Франція – Іспанія 2:1 (2:1)

Один з найяскравіших поєдинків чемпіонату закінчився перемогою чинних чемпіонів світу. Весь другий тайм іспанці намагалися зрівняти рахунок і на останній хвилині отримали для цього шанс – в ворота французів був призначений другий пенальті. Перший реалізував Мендьєта, а цього разу до м’яча підійшов Рауль і запустив м’яч набагато вище воріт.

Ось так і іспанці отримали великий привіт за розписану кінцівку матчу з югославами.

Півфінали

Італія – ​​Голландія 0:0, по пенальті 3:1

Цей матч був одним з найдивовижніших в історії світового футболу. Справа в тому, що Голландія, володіла перевагою впродовж усієї зустрічі( володіння 65% проти 35% , а перший і єдиний удар в ствір італійці завдали лише на 90 хвилині), не змогла реалізувати 5 (!) Пенальті – два в основний час і три в серії пенальті. Героєм матчу став голкіпер італійців Франческо Тольдо , який відбив три 11-метрових (два з них в післяматчевій серії).

Франція – Португалія 2:1 (0:1, 1:0, доп. Час: 1:0 – «золотий гол»)

Ще один драматичний поєдинок, в якому Португалія, відкривши рахунок, була близька до перемоги, або хоча б до лотереї в вигляді пенальті. І коли до неї залишалося всього три хвилини, в ворота португальців був призначений пенальті.

Навмисне грав рукою Абел Шав’єр або м’яч потрапив в руку – цього ми, напевно, ніколи не дізнаємося. Але той фат, що рука португальця перегородила м’ячу шлях в ворота, поза всякими сумнівами, а значить, арбітр мав рацію. А Зідан був точний.

Закінчуючи про півфінали, нагадаю, про пенальті в матчі Голландія – Чехія і вилучення Алпая в грі Португалія – ​​Туреччина. Доля знову повернула боржок?

Фінал

Франція – Італія 2:1 (0:0, 1:1, дод. Час: 1:0 – «золотий гол»)

Гідною кінцівкою цього цікавого турніру і його окрасою став фінальний матч. Італія грала дуже грамотно, і на 55-й хвилині Дельвеккіо відкрив рахунок.

Надалі італійці здорово оборонялися, а їх атакуюча трійця – Дельвекіо – Тотті – дель П’єро постійно тримала оборону французів в напрузі. Двічі дель П’єро міг вирішувати результат матчу, але не забивав з вигідних позицій.

В кінці Франція збилася на навалу, яка і принесла їй успіх – не самий складний удар Вільтора не зміг відбити бездоганний до цього Франческо Тольдо. А в додатковий час Давид Трезеге забив «золотий гол», другий поспіль для Франції на турнірі.

Італія повинна була вигравати той фінал. Так невже ця поразка не що інше як розплата за неймовірне везіння в матчі з Голландією?

Збірна Франції стала першою командою, якій вдалося виграти чемпіонат Європи в ранзі чинного чемпіона світу. Відразу сім чоловік грали в обох фіналах з перших хвилин.

П’ять фактів про ЄВРО-2000

• Всі команди групи D на Євро-2000 в свій час ставали чемпіонами Європи: Нідерланди, Франція, Данія та Чехія, яка виграла першість континенту ще до розпаду Чехословаччини.

• У 2000 році збірна Франції стала першою командою, якій вдалося виграти чемпіонат Європи в ранзі чинного чемпіона світу. Відразу сім чоловік грали в обох фіналах з перших хвилин.

• Поступаючись команді Словенії з рахунком 0: 3, збірна Югославії залишилася вдесятьох після видалення Синиши Михайловича. Однак навіть в меншості югослави забили три м’ячі і вирвали нічию – 3: 3.

• У півфінальному поєдинку з голландцями воротар збірної Італії Франческо Тольдо відбив три 11-метрових. Один він парирував в основний час, а потім двічі врятував команду в серії післяматчевих пенальті.

• У фінальній стадії турніру брало участь відразу чотири пари братів: Гері і Філ Невілл (Англія), Франк і Рональд де Бури (Нідерланди), Патрік і Даніель Андерссон (Швеція) і Еміль і Мбо Мпенза (Бельгія).