>

Ретро Євро-1960

Історія Євро. 1960 - Тріумф збірної СРСР і бойкот від топ-збірних (Відео)

24/5/2021 , 18:31

Дивно, але факт – перший чемпіонат Європи з футболу відбувся пізніше континентальних першостей Азії, Африки, не кажучи вже про Південну Америку, від якої Європа в цьому плані відстала майже на півстоліття

Ідею проведення континентальної першості в Європі француз Анрі Делоне висунув ще в 1927 році, але для її реалізації знадобилося більше 30-ти років. Натомість перший чемпіонат Європи пройшов у Франції.

Відбірковий турнір на Євро-1960

Однак не всі в ентузіазмом поставилися до нового турніру – багато провідних футбольних країн вважали, що нове змагання це додаткове навантаженням і відмовилися від участі. Серед них були такі збірні, як ФРН, Англія, Італія, Голландія, Швеція, Бельгія.

Тому у відбіркових матчах брало участь всього 16 команд. По-суті, турнір був кубковий, та й називався він тоді Кубок Європи з футболу.

5 квітня 1959 року було зіграно перший матч чемпіонатів Європи з футболу – в Дубліні збірна Ірландії перемогла команду Чехословаччини з рахунком 2:0. Правда, чехи вдома взяли переконливий реванш 4:0 і пройшли в 1/8 фіналу.

У відборі обійшлося без сенсацій, але не без політики. У чвертьфіналі жереб звів команди СРСР і Іспанії, і іспанці відмовилися від зустрічей з політичних мотивів.

Не були звільнені від участі у відбіркових матчах і господарі чемпіонату французи, але вони досить легко здолали збірні Греції (7:1 і 1:1) і Данії (5:2 і 4:2). Втім, це нікого не дивувало – адже це була та сама команда, що феєрила на світовій першості 1958 року зі Жюстом Фонтеном і Раймоном Копа в складі.

Фінальна частина чемпіонату Европи 1960

Фінальна стадія дебютного Кубка європейських націй пройшла у Франції. Паризький “Парк-де-Пренс” прийняв півфінал і фінал. Другий півфінал і матч за третє місце пройшли на марсельському “Велодромі”. Чотирма роками раніше на “Парк-де-Пренс” відбувся фінал Кубка європейських чемпіонів, в якому “Реал” обіграв “Реймс” 4: 3. Той матч і фінал дебютного чемпіонату Європи обслуговував один і той же арбітр – англієць Артур Елліс.

Півфінали
Югославія – Франція 5:4 (1:2)

До початку фінальної частини збірна Франції істотно ослабла – Фонтен і Копа завершили свої виступи за національну збірну. Але все ж команда була досить серйозною, і вболівальники мали підстави вірити в перемогу.

У матчі французи двічі вели в рахунку з різницею в два м’ячі 3: 1 і 4: 2. Такий рахунок був за 15 хвилин до кінця матчу і мало хто на трибунах «Парк де Пренс» міг припустити інший результат, окрім перемоги збірної Франції.

Але французи якимось незбагненним чином за час, що залишився примудрилися пропустити три голи.

СРСР – Чехословаччина 3: 0 (1: 0)

Перевага радянської збірної була незаперечною. Команда, якою тоді керував Гавриїл Дмитрович Качалін, завдяки голу Віктора Понедельника і дублю Валентина Іванова вела 3: 0 вже до середини другого тайму.

Матч за 3-е місце
Чехословаччина – Франція 2:0 (0:0)

Збірна Чехословаччини реабілітувалася перед уболівальниками, перемігши у втішному фіналі. Втім, засмучені прикрою поразкою французи виглядали якимось приреченими – адже вони розраховували на участь в зовсім іншому матчі.

Фінал чемпіонату Європи з футболу 1960 року
СРСР – Югославія 2:1 (0:1, 1:0, дод. Час 1:0)

«Переможний склад не міняють» – вирішив Гавриїл Качалін і в фіналі в складі збірної СРСР на поле вийшли всі ті, хто громив Чехословаччину. У югославів ж, які пропустили чотири голи, кардинально змінилася оборона, включаючи зміну голкіпера.

І, тим не менш, югослави заслужено виграли перший тайм, а тим, що рахунок був лише 1:0, заслуга Льва Яшина, який кілька разів виручив радянську збірну.

А в другому таймі вже домінувала збірна СРСР, і Слава Метревелі зрівняв рахунок, вдало зігравши на добиванні.

І все ж в додатковий час збірна СРСР вирвала перемогу – з подачі Михайла Месхі Віктор Понедельник забив найважливіший гол в історії радянського футболу.

П’ять фактів про ЄВРО-1960

• Перемога Югославії над Францією в півфіналі з рахунком 5: 4 залишається найрезультативнішим матчем фінальних стадій ЄВРО.

• Середня результативність на турнірі у Франції склала 4,25 гола за матч. Це рекордний показник серед усіх розіграшів чемпіонату.

• Властіміл Бубнік, який забив за Чехословаччину в матчі за бронзу, завоював бронзові медалі в хокеї з шайбою на Олімпіаді-1964.

• Автор “золотого” голу Віктор Понедельник розповідав: “Фінал почався о 22 годині за московським часом у неділю, а додатковий час грався вже за північ, отже, в понеділок. Моє прізвище в зв’язку з цим журналісти потім як тільки не обігравали!”.

• За перемогу радянські футболісти отримали по 200 доларів.