<
>

Реклама

Ретро Чорнобиль

Через 2 години ми місто евакуйовуєм, а ти в футбол зібрався грати. Як помер «Будівельник» з Прип'яті

Spy-Football.com

26/4/2021 , 18:19

budiv_prypyat_retro_history«Вночі почали кудись їхати машини – вантажівки, автобуси. Ми нічого не розуміли – нам навіть на гру не дали автобус, стали говорити: «Товариші, транспорт задіяний на важливу справу. Вільних немає ».

Незрозуміла ситуація. Ми залишилися у себе в Бородянці – вийшли тренуватися на наступний день, а вертоліт приземлився на наше поле. Вискочили фахівці – дозиметрист взявся вимірювати радіацію. Ми розпитуємо: «А що таке? Що ж сталося? » Начальство наше пішло розпитувати – поговорили, відразу всі серйозні такі стали.

Запитуємо вертолітника: «А звідки ви прилетіли? Нам тут в Прип’ять на матч виїжджати скоро. Сталося щось? » Він на нас дивиться і питає: «Ви що, хворі?» – згадував Володимир Шома, який грав у захисті бородянського «Машинобудівника».

Так в Прип’яті закінчився футбол. 26 квітня 1986 роки ніхто і не думав, що туди більше не повернеться життя.

У Прип’яті заснували футбольний клуб «Будівельник». Він був близький до другої української ліги і грав у фіналі Кубка Київської області

На Прип’ять не шкодували грошей – місто будували так, щоб людям було комфортно жити: використовували інноваційні методи, експериментували з плануванням. І поява там футбольної команди було лише справою часу.

Ініціатором створення клубу став Василь Кизима, який керував будівництвом всіх енергоблоків Чорнобильської АЕС та контролював розвитку Прип’яті. Він вирішив, що співробітникам станції потрібні розваги, і в 1981 році з’явився «Будівельник», який отримав статус колективу фізичної культури (КФК). У кожній великій організації була подібна команда: там грали співробітники.

За «Будівельник» виходили інженери і будівельники АЕС. Їм робили поблажки: як згадував колишній капітан команди Валентин Литвин, гравці пропускали роботу заради тренувань.

«Коли команда тільки з’явилася, всі гравці працювали на АЕС. Нас часто прикривали: писали в відомість, що ми на роботі, а ми тренувалися і грали.

А потім до нас приїхав колишній нападник «Чорноморця», київського і московського «Динамо» Анатолій Шепель. Стало зрозуміло вже серйозно: хто зможе займатися футболом? Вибрали молодих і перспективних. Згодом, після введення вікового цензу (у Другій лізі можна було заявити лише чотирьох гравців старше 25 років – прим) до нас почали приходити і професійні гравці. За людям команда була дуже пристойна », – розповідав Литвин.

До 1986 року «Будівельник» тричі виграв чемпіонат Київської області, а в 1985-му став другим в третій зоні чемпіонату України. Такі результати дозволяли «Будівельнику» стати командою майстрів, але цього було мало: “Нас в другу лігу не пускали, туди була начебто негласна черговість. Спочатку команди з обласних центрів, потім вже решта. Ще чекали, коли у нас центральний стадіон відкриють », – згадував Литвин.

І його повинні були відкритий 9 травня 1986 року.

Раніше «Будівельник» грав на маленькій арені з однієї невеликої трибуною – цей стадіон стояв прямо на в’їзді в місто. Звідти відкривався вид на 4-й енергоблок, вибух на якому і знищив Прип’ять.

Рішення про будівництво нової арени взяли завдяки всюдисущому Василю Кизимові. «Новий стадіон потрібен людям більше, ніж новий реактор», – сказав патрон Прип’яті, і будівництво почалося.

Стадіон «Авангард», названий на честь профспілкового спортивного товариства, розташовувався біля парку атракціонів, практично в центрі Прип’яті. Планувалося, що він буде вміщати 5 тисяч глядачів. Там все було по-справжньому: і коментаторські кімнати, і бігові доріжки, і підтрибунні приміщення.

У першому матчі на новій арені «Будівельник» повинен був зіграти з «Шахтарем» з Олександрії, але не встиг.

Зараз на місці газону – ліс. Литвин, який відвідував Прип’ять довгий час по тому, розповідав: «Ну уявіть: трибуни стоять, на поле – ліс. Зрозумійте, аварію, наслідки складно переварити досі. Це як справжня війна, тільки не стріляли ».

26 (в інших джерелах – 27) квітня «Будівельник» повинен був провести матч проти «Машинобудівника» з Бородянки в півфіналі Кубка Київської області – поки що на старому стадіоні.

Газон вже покосили, але команда гостей все не приїжджала. І тут на поле стали сідати вертольоти, під’їхали «Волги» – стало ясно, що щось не так.

«Я вискочив тоді на поле і кричу:« Ви що там, зовсім з глузду з’їхали? У нас гра через дві години, а ви тут влаштували незрозуміло що! » А вони мені кажуть: «Синку, через 2 години ми місто евакуювали, а ти в футбол зібрався грати», – розповідав Володимир Расторгуєв, який займав пост начальника «Будівельника».

«Там уже станція горить, а ми все не вірили, що спіткало справжнє лихо, і матч наш не відбудеться, – згадував Валерій Анюхина, що входив в тренерський штаб« Будівельника ». – Тільки після того, як побачили війська хімзахисту, а на стадіон сіл вертоліт, зрозуміли: все дуже серйозно. До станції щось було не більше кілометра. Бачили, як дим йде звідти.

Багато знайомих працювали на станції. Після того, як рвонуло, вони тут же звідти виїхали. Зустрічаємося, кажуть: «Там повний атас!» Прибігла на стадіон дітвора, ми їх тут же по домівках відправили ».

«Будівельник» знявся з чемпіонату 1986 року – команда розпалася, але в січні 1987-го клуб вирішили відродити.

Багато гравців з колишньої команди брали участь в ліквідації аварії та продовжували грати в футбол. За відчуттями Литвина, склад оновився всього на 30%.

У 1987 році «Будівельник» став третім в четвертій зоні чемпіонату України серед КФК. А наступний сезон став для клубу останнім. Команда посіла восьме місце і її розпустили, порахувавши безперспективною.

P.S.

Матч, який не відбувся в 1986-му, все-таки провели. Ветерани «Будівельника» та «Машинобудівника» зіграли в 2016 році на полі гостей – в Бородянці. Рахунок – 2: 2, але по пенальті виграв «Машинобудівник».

за матеріалами ua.tribuna.comАвтор: Любовь Курчавова

Реклама