>

Ретро Євро-1964

Історія Євро. 1964 - Франко на трибунах і реванш збірної Іспанії (Відео)

26/5/2021 , 19:26

retro_spain_1964Друга континентальна європейська першість проходила за тією ж олімпійською системою. Все ж не дарма змагання носило назву Кубок Європи з футболу.

Відбірковий турнір на Євро-1964

Як такого відбіркового турніру не було. Команди починали свій шлях з 1/16 фіналу і грали за класичною схемою – матчі вдома і на виїзді. Треба сказати, що інтерес до турніру значно зріс, замість 17 команд на першому Євро, на другий заявилися 29. З європейської еліти тільки збірна ФРН проігнорувала чемпіонат.

Така кількість команд змусила УЄФА сформувати 13 пар на першому етапі, а збірні СРСР, Австрії та Люксембургу волею жереба відразу потрапили в 1/8 фіналу.

Після проведення жеребкування там же виявилася і збірна Албанії, оскільки їхні суперники – греки відмовилися грати з політичних міркувань.

В 1/16 фіналу виділялося протистояння збірних Франції та Англії. Однак, всупереч очікуванням, боротьби не вийшло – в Шеффілді команди зіграли 1:1, а в Парижі господарі були сильнішими 5:2. Португальцям і болгарам, які обмінялися домашніми перемогами з рахунком 3: 1 потрібно було зіграти додатковий матч, який виграла збірна Болгарії 1:0.

В 1/8 фіналу сталася головна сенсація чемпіонату – збірна Люксембургу за сумою двох матчів здолала команду Голландії і вийшла в чвертьфінал турніру. Чинний чемпіон Європи – збірна СРСР почала захист титулу з перемоги над італійцями (1:1 і 2:0), в складі яких були такі майстри як Факкетті, Маццола, Рівера.

У чвертьфіналі Люксембург ледь не продовжив свою переможну ходу – збірній Данії знадобився третій матч, що б пройти любителів з маленького герцогства. Два перші матчі завершилися внічию 3:3 і 2:2, причому данцям обидва рази доводилося відіграватися. І тільки на нейтральному полі в Амстердамі вони змогли, нарешті, здобути перемогу 1:0.

Збірна СРСР не без зусиль пройшла шведів (1:1 і 3:1), а ось іспанці і угорці без проблем пройшли Ірландію і Францію відповідно, впевнено вигравши обидва матчі.

Фінальна частина чемпіонату Европи 1964

Півфінали
Іспанія – Угорщина 2:1 (1:0, 0:1, дод. Час 1:0)

Матч вийшов напруженим, на гол Переди в першому таймі, угорці відповіли точним ударом Бене на 84-й хвилині. Тільки в додатковий час іспанці змогли вирвати перемогу – на рідному для себе «Сантьяго Бернабеу» відзначився форвард «Реала» Амансіо.

СРСР – Данія 3:0 (2:0)

Чесно кажучи, данці виявилися в фінальній пульці випадково, просто їм повезло з суперниками. На шляху до Франції збірна Данії послідовно обіграла команди Мальти, Албанії та Люксембургу.

Природно, вони не могли надати належного опору збірній СРСР. Голи Валерія Вороніна, Віктора Понедельника і Валентина Іванова принесли перемогу радянській команді.

Матч за 3-е місце
Угорщина – Данія 3:1 (1:0, 0:1, дод. Час 2:0)

Всупереч сподіванням уболівальників і фахівців данці змогли дати збірній Угорщини серйозний опір. Угорці забили швидкий гол – на початку другої десятихвилинки відзначився Бене.

Але в кінці матчу Бертельсен перевів гру в овертайм. Другий раз за чотири дні угорським футболістам довелося грати додаткові 30 хвилин. Але все ж клас угорців позначився – Деже Новак протягом трьох хвилин забив два м’ячі (один з пенальті) і приніс своїй команді бронзові нагороди.

Фінал чемпіонату Европи 1964 року
Іспанія – СРСР 2: 1 (1: 1)

Збірна СРСР переїхала з Барселони до Мадрида, де в присутності майже 80 тисяч глядачів, серед яких був і Франсиско Франко, билася з командою Іспанії.

Суперники обмінялися швидкими голами: Переду забив на 6-й хвилині, Хусаїнов відповів на 8-й. Але в кінцівці матчу Марселіно вдруге вразив ворота Льва Яшина. Кращим гравцем матчу, та й усього чемпіонату, став півзахисник міланського «Інтера» Луїс Суарес. Саме він направляв всі атаки іспанської збірної.

Результат виступів збірної СРСР у другому Кубку Європи цілком можна було б визнати успішним. Однак після повернення додому Костянтина Івановича Бескова зняли з посади. Виявляється, програвати Іспанії, якою правив диктатор Франко, з політичних міркувань не можна було ні в якому разі.

Фінал транслювали в Радянському Союзі. І, за неофіційною версією, усміхнене обличчя Франсиско Франко відразу після гри вивело з себе партійне керівництво СРСР. Поразку від так званих «франкістів» пробачити не змогли.

Таким чином збірна Іспанії стала чемпіоном Європи, помстившись збірній СРСР за “неспортивний” виліт у першому турнірі у 1960 році

П’ять фактів про ЄВРО-1964
• Плеймейкер іспанців Луїс Суарес першим за одне літо виграв чемпіонат Європи і Кубок європейських чемпіонів. У віденському фіналі його “Інтер” обіграв “Реал” 3: 1.

• Мадсен, який забив 11 голів в кваліфікації, отримав пропозицію підписати професійний контракт з “Барселоною”. Але відмовив, так як в 1964 році за збірну Данії могли виступати тільки любителі.

• Люксембург підніс головну сенсацію в кваліфікації. Збірна герцогства вибила Нідерланди, а в суперечці за путівку в Іспанію поступилася данцям лише в переграванні. Наступну перемогу в розіграшах чемпіонату Європи команда здобула лише в 1995 році.

• Коли Массіель виграла в 1968 році “Євробачення” з піснею La, La, La, Іспанія стала першою країною, що об’єднала титули чемпіона Європи з футболу і переможця “Євробачення”.

• Через чотири дні після вирішального гола у фіналі зі збірною СРСР Марселіно забив переможний м’яч у ворота “Валенсії” в фіналі Кубка ярмарків (2: 1). І теж на 83-й хвилині.