Ретро ЄВРО-1968

Історія Євро. 1968 - Як монетка привела збірну Італії до чемпіонства (Відео)

Spy-Football.com

27/5/2021 , 13:06

Третій чемпіонат Європи вийшов дуже цікавим і був сповнений цікавих результатів. Турнір змінив свою назву з “Кубка Європи” на “чемпіонат Європи” і змінився регламент проведення турніру.

Змішана система

Бажання поборотися за кубок європейських націй виявила 32 національна федерація (від участі в турнірі відмовилися Ісландія). Всі претенденти були розбиті на вісім груп, переможці яких потрапляли в чвертьфінал. Нагадаємо, що до цього змагання проводилися за олімпійською системою з вибуванням. Тепер же ця схема вступала в силу лише на другому етапі чемпіонату.

При жеребкуванні груп УЄФА врахував побажання Англії, Шотландії, Північної Ірландії та Уельсу, які попросили об’єднати їх – таким чином, в рамках відбіркового циклу Євро-1968 вони розіграли ще й традиційний чемпіонат Великобританії. Крім того, було дозволено в разі травми міняти воротаря. На польових гравців це правило не поширювалося.

Самогубства на груповому етапі

Головною несподіванкою групового етапу виявився невихід в наступну стадію збірних Чехословаччини і ФРН, які фактично самі усунулися від продовження боротьби за європейський трофей. Команді ЧССР (так офіційно писалася назва Чехословаччини) в двох заключних матчах з Туреччиною і Ірландією досить було набрати два очки – разок перемогти або двічі розійтися миром. У Стамбулі вона зіграла 0:0, а в Празі, де грала з Ірландію, провалилася. Британці забили першими, але в свої ворота. Потім їм вдалося відновити рівновагу, і все котилося до влаштовує господарів нічиєю. Однак за чотири хвилини до фінального свистка аутсайдер групи забив чехословакам другий гол, подарувавши путівку в плей-офф збірної Іспанії.

Чинному віце-чемпіону світу команді ФРН для виходу в чвертьфінал необхідно було перемогти в гостях Албанію, яка на той момент розташовувалася в самому низу європейського табелю про ранги. Німці настільки були впевнені в позитивному результаті, що вирішили обійтися малою кров’ю і надали відпочинок ряду ключових футболістів: адже раніше у себе на полі вони легко розправилися з албанцями – 6:0. Але господарі стадіону в Тирані дали справжній бій одному з лідерів світового футболу, і збірна ФРН так і не зуміла забити хоча б один гол. Нічия 0:0 дозволила вийти з групи команді Югославії.

У другій групі Болгарія досить впевнено посіла перше місце, не програвши по ходу групового етапу турніру жодного матчу. А суперники у болгар були досить сильні збірні Португалії, Швеції та Норвегії.

Збірна Угорщини посіла перше місце в своїй групі. Угорці здобули 3 домашні перемоги, в тому числі розгромивши Данію 6:0. Збірні НДР та Голландії посіли 2 і 3 місце відоповідно, датчани – аутсайдери.

Суперниками збірної СРСР на цьому етапі чемпіонату Європи були Австрія, Греція та Фінляндія. Основними конкурентами вважалися австрійці. Власне, так вийшло і на цей раз – єдиної поразки в групі збірна СРСР зазнала саме від Австрії. Але вирішальним виявився гостьовий поєдинок з Грецією, в якому команда святкувала непросту перемогу – 1:0.

У групі 6 беззастережне перше місце зайняла збірна Італії. Ніхто не зміг нав’язати італійцям боротьбу в цій групі(Румунія,Швейцарія,Кіпр). Збірна Італії стала найрезультативнішою серед всіх. Вони забили 17 голів, а пропустили лише 3.

У групі 7 французи стали першою командою. Хоча вони в двоматчевому протистоянні були слабші Бельгії (вдома зіграли 1: 1, на виїзді програли 1: 2), на відміну від бельгійців вони здобули перемоги у всіх інших поєдинках(Польща,Люксембург). Це і дозволило збірної Франції вийти в 1/4 фіналу.

У “британській” групі сильніше за всіх виявилася збірна Англії. І хоча шотландці в очній зустрічі були сильнішими англійців (дома – 3:2, на виїзді – 1:1), збірна Шотландії несподівано поступилася на виїзді Північній Ірландії, що не дозволило їм посісти перше місце в групі.

ЛЕГЕНДАРНА ПЕРЕМОГА

Таким чином учасниками чвертьфіналу стали Англія, Іспанія, Болгарія, Італія, Франція, Югославія, СРСР та Угорщина.

У чвертьфінальних зустрічах тільки Англія двічі виявилася сильнішою за свого суперника. У двоматчевому протистоянні з англійцями свої повноваження чемпіонів Європи склали іспанці(1: 0 і 2: 1 ).

Італія в домашньому поєдинку зуміла здобути перемогу в 2 голи над Болгарією, що дозволило пройти далі.(2:0 і 2:3)

Збірна СРСР в першому матчі програла Угорщині 0:2, а ось в домашній зустрічі тріумфувала 3: 0.

Французи в першому матчі зіграли внічию 1:1 з Югославією, а ось на виїзді були розбиті з рахунком 5:1.

Монета вивела італійців у фінал

4 команди потрапили до фінальної частини чемпіонату Європи. Туди пробилися збірні: Італії, СРСР, Югославії і Англії. Місцем проведення Євро була обрана Італія.

У Неаполі збірна Італії і СРСР не зуміли визначити найсильнішого ні в основний час, ні в додатковий. Складно в це повірити, але італійці пройшли в фінал завдяки підкидання монети арбітром.

У регламенті Євро-1968 було записано: у разі нічиї на стадії 1/2 фіналу переможець пари визначається жеребом. Процедура жеребкування пройшла в невеликій кімнаті, де зібралися головний суддя матчу, представник УЄФА, капітани команд і казна-як пробрався туди Михайло Якушин. Саме він і зауважив, що монетка вартістю в 10 франків, яку вийняв з кишені арбітр, має злегка опуклу форму і тому з величезною часткою ймовірності впаде на плоску сторону. Право вибору представилося капітану радянської збірної Альберту Шестерньов. Здавалося б, ось вона – перемога!

Але марно Якушин гучним пошепки кричав: «Фігуру! Вибирай фігуру! ». Від обрушилася на його плечі відповідальності і сильного хвилювання Шестерньов втратив дар мови. Арбітру набридло чекати, і він звернувся до капітана збірної Італії Джачінто Факкетті. Той радісно сказав «Фігура!», І через мить «Скуадра Адзурра» потрапила до фіналу .

Долю другої півфінальної пари Югославія – Англія визначив найкрасивіший гол, забитий на 85-й хвилині югославським форвардом Драганом Джаїч. Він прийняв на груди верхову подачу з лівого флангу, скинув собі м’яч на ногу і другим дотиком метрів з десяти потужно вдарив під поперечину .

У матчі за третє місце збірна СРСР без варіантів поступилася чинним чемпіонам світу англійцям – 0: 2ю

А ось фінал розтягнувся на три дні. 8 червня збірні Італії та Югославії зіграли внічию – 1: 1. Причому уникла поразки «Скуадра Адзурра» за дев’ять хвилин до закінчення основного часу .

Згідно з регламентом 10 червня відбулося перегравання вирішального матчу, на яку наставник господарів Ферруччо Валькареджі виставив наполовину резервний склад. Однак розрахунок Валькареджі складався в іншому і повністю виправдався: футболісти які не брали участі в матчі 8 червня виглядали набагато свіжіше своїх партнерів і, що більш важливо, стомлених опонентів. Так, завдяки новаторському для того часу рішенням збірна Італії вже в першому таймі забила два м’ячі югославам і зберегла цей результат до закінчення фіналу .

Італія – Югославія 2:0
Голи: Ріва, 12, Анастазі, 31

П’ять фактів про ЄВРО-1968

• В історії чемпіонатів Європи та світу тільки на ЧЄ-1968 було перегравання фіналу. Його призначили після нічиєї 1:1 між Італією і Югославією в першому матчі.

• Півфінал між Італією і СРСР – єдиний офіційний матч за участю європейських збірних, переможця якого визначила монета.

• Йохан Кройфф дебютував за збірну Нідерландів в домашньому матчі з Угорщиною. Він відбувся 7 вересня 1966 року і став першим матчем групового етапу в історії чемпіонатів Європи. Гра завершилася з рахунком 2: 2, Кройфф забив один з голів своєї команди.

• Матч Шотландія – Англія на “Хемпден Парк” зібрав рекордну для чемпіонатів Європи аудиторію – 130 711 уболівальників. Наступного разу команди зустрілися тільки на ЄВРО-96.

• Алан Маллері – перший гравець в історії дорослої збірної Англіїї, вилучений з поля. Він отримав червону картку, коли англійці програли Югославії 0: 1 в півфіналі.