<
>

Реклама

Ретро Spy News

Як «Динамо» рятували від суми та від тюрми

Spy-Football.com

28/7/2013 , 10:39

Українське футбольне літо 1993-го вийшло по-справжньому спекотним. Слідом за скандалом навколо зміни формату національної першості темою номер один стала ситуація в київському “Динамо” де змінилося клубне керівництво.
Суть того, що відбувалося виклав “Спорт-Експрес» невеликою заміткою в номері від 20 липня.

Вчора відсторонений від посади президента ФК “Динамо” (Київ) Віктор Безверхий, передає УКРІНФОРМ. Рішення прийнято на екстреному зборах гравців і тренерів, які заявили, що неправильна фінансова та господарська політика перетворила «Динамо» на банкрута. Клуб зараз в астрономічних боргах, в тому числі і у валютних. Визнані невигідними ряд контрактів на перехід футболістів команди в зарубіжні клуби. Вчора ж за рішенням динамівців створено акціонерне товариство “Футбольний клуб” Динамо “(Київ)”. Республіканський і міський Ради «Динамо» йому передадуть дві тренувальні бази та динамівський стадіон. Президентом АТ обраний Григорій Суркіс. Засновниками крім футбольної команди і динамівських Рад стали також комерційно-консультаційний центр “Славутич” і британська фірма Ньюпорт MANAGMENT. Статутний капітал – 10 мільярдів карбованців. Обрано і наглядова рада, до якої увійшли керівники республіканських МВС, СБ, прикордонних військ та Генеральної прокуратури.

Слід нагадати, що 20 років тому такого поняття, як Інтернет, в Україні, по суті, не існувало. Навіть мобільні телефони були доступні тільки самим заможним громадянам, більшу частину яких становили так звані нові росіяни. При цьому апарати представляли із себе не кишенькові комп’ютери, а цілі міні-АТС розміром з валізку-“дипломат”. Основним джерелом оперативної інформації для населення продовжувало залишатися телебачення, а аналітику люди черпали з газет. Стабільно виходили спортивних видань тоді було до убогого мало – “Спортивна газета», «Український футбол» да дефіцитний російський “Спорт-Експрес”.

“Спортивка” в якій я тоді працював, в динамівському конфлікті стала на бік відстороненого від справ Віктора Безверхого. На те були свої причини, про які промовчу, намагаючись дотримати якийсь такт. Зауважу, проте, що обумовлена ​​цими причинами лінія була далека від об’єктивності. Як, відповідно, далекі присвячені тим подіям сьогоднішні “бекграунд” грунтуються тільки на публікаціях “СГ”.

Одне з таких «досліджень» днями побачило світ на сторінках «Українського футболу». Озаглавлене воно так само, як перший з тодішніх матеріалів “СГ» на дану тему – “Липнева переворот у« Динамо ». Ось ще кілька заголовків, характерних для «Спортивки» тих днів і наступних тижнів “протиправні Дії засуджено. Хто поставити Крапка ‘,’ Створення АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА “Футбольна команда” Динамо “(Київ)” – юридичний казус?, ‘Час розставляті крапки? “,” Хто ж розграбував “Динамо” “,” Під’ стягом Боротьби? “- З колішнімі «заслугами» …

Об’єктивну картину рядовим шанувальникам київського клубу доводилося складати на підставі публікацій інших будівель. “Комсомольское знамя» матеріал “Київське” Динамо “- банкрут” проілюстрували копіями двох документів – протоколу зборів команди і додатки до Договору застави.

Ці два документи досить красномовно пояснюють ситуацію. Якщо у клубу немає фінансової можливості повністю розплатитися з гравцями за перемогу в чемпіонаті країни і розіграші Кубка, якщо напередодні матчів євротурніру вона залишилася без екіпіровки, а поїздка до Норвегії, де тренери мали намір провести один з етапів підготовки, в силу тих же фінансових “утруднень “цілком могла не відбутися, якщо в заставу під кредит закладаються автомобілі, автобус, квартири і навіть тренувальні бази” Конча-Заспа »та« Нивки “які клубу не належать, якщо на базі футболісти після тренувань втамовують спрагу не« Нарзаном ” не “Миргородської», а водою з-під крана і т.д. і т.д. – то на мові професійного футбольного Заходу це позначає ні більше ні менше – банкрутство. І тоді ті ж футболісти і тренери має право поставити питання “як же так?”, А не отримавши на нього зрозумілих пояснень, точно так само має право висловити керівництву недовіру. Що київські динамівці і зробили, зажадавши відставки президента клубу Віктора Безверхого.

– Весь час, поки футболісти були у відпустці, ми ламали собі голову: як розрахуватися з людьми, виконає чи ні керівництво свої обіцянки? – Розповів на брифінгу українським журналістам начальник команди Йожеф Сабо. – Від цього залежало, з яким настроєм команда почне сезон, як буде готуватися до матчів Кубка чемпіонів з «Барселоною». На жаль, на першій зустрічі нічим порадувати хлопців не змогли. Більше того. Прийшли в «Динамо» новачки. Можете собі уявити – виявилося, на тренування їм вийти не в чому: ні бутс, тапочок, тренувальних костюмів – немає нічого. Такого я не пам’ятаю за всю історію “Динамо”.

Приїхали до себе в Кончу, ще новина – є проблеми з приготуванням їжі. Чому? Тому що на всіх базах закриті динамівські рахунки, колом ми повинні. Таке сталося б ще півроку тому, якби не комерційні структури. Чи не ФК «Динамо», а вони допомагали команді – давали гроші на проживання, харчування, все інше. Тому, коли постало питання про те, як жити далі – не п’ятнадцять, а всього п’ять хвилин знадобилося команді, щоб прийняти рішення …

Виступи інших учасників брифінгу – заступника голови Київської міськради «Динамо» Олександра Бандурко, членів Ради ФК “Динамо” (Київ) – генерального директора СП “Динамо-Атлантик» Григорія Суркіса, генерального директора комерційно-консультативного центру “Славутич» Богдана Губського – лише доповнили картину зубожіння найсильнішого футбольного клубу України.

Першого президента київського «Динамо» Віктора Безверхого (фото вище) вже немає в живих. Час і випадок піднесли комсорга заводу “Арсенал” у ранг, який ми тоді більше асоціювали із західним футболом. Відсутність управлінського і, що було особливо важливо для того часу, комерційного досвіду наперед долю Віктора Ваніфатьевіча як керівника госпрозрахункового клубу. Згодом він спробував увійти у футбольну річку вдруге – його ім’я пов’язували з дніпропетровським “Дніпром” який у середині 1990-х ненадовго взявся фінансувати один з «газових баронів» Ігор Бакай. Там, правда, Безверхий вже віддав перевагу залишатися за кадром.

А в липні-серпні 1993-го його аргументи на захист своєї позиції звучали, м’яко кажучи, не зовсім переконливо. Навіть в обробці лояльних журналістів, навіть з коментарями юриста і «вкидати» в інформаційне поле «сенсаційними» документами.

Одкровення Безверхого в тому ж “Комсомольському прапорі» озаглавлені «Це був не переворот, а путч”. Інтерв’юйованого назвали “президентом у вигнанні», а ті, хто його змістив, в тексті іменувалися як «путчисти» і «змовники».

«Я недарма вжив термін” путч “, – сказав Безверхий кореспонденту. – Надто багато аналогій з подіями серпня 91-го. Масштаби, правда, не ті, але в іншому … При цьому народові, чи то пак футболістам, обіцяють золоті гори. Але які б не були обіцянки, незмінними залишаються цілі організаторів перевороту: гроші і влада “.

Плачевну ситуацію в клубі він пояснював гіперінфляційною процесами “, душівшімі» 25 малих підприємств, в засновниках яких значився ФК “Динамо”. “Сьогодні колективи цих підприємств роблять все для того, щоб виконати договірні зобов’язання з клубом. Словом, навіть у нинішній непростій ситуації фінансово-економічне становище клубу видається мені досить міцним “, – говорив відставлений керівник, визнаючи криза, що вразила ввірений йому клуб, але стверджував, що має чітку програму виходу з нього.

Іншої думки були люди, з «благословення» яких Безверхий свого часу зайняв президентське крісло …

“Вже Третій рік нас турбує фінансовий стан клубу – цитував” Український футбол »заступника голови спорттовариства« Динамо »Олександра Бандурко. – Мі всі думали, что налагодиться діяльність багаточисельних Утворення МП, что вісь-вісь піде від них гарантована віддача, альо цього немає. Ніні Йде перевірка фінансово-господарської ДІЯЛЬНОСТІ ФК. Скажу позбав ті, что на СЬОГОДНІ клуб заборгував різнім банкам, іншім структурам прежде мільярд карбованців і 2 Мільйони тисяч долларов США 235. І надії на Швидке Погашення ціх боргів прімарні. Тому й вінікла необхідність акціонування клубу, Залучення до цього тихий, хто здатн вивести «Динамо» з кризи “.

«Я багат разів пропонував Віктору Безверхий Изменить тактику и стратегію господарсько-фінансової політики клубу, візначітіся з пріорітетамі, – це вже слова Григорія Суркіса, якого” Український футбол »при першій згадці охрестив Георгієм. – На жаль, ВІН мало дослухався до порад. Та й Не є Безверхий фахівцем у комерції, що не має ВІН такого досвіду. На Заході его назівають НЕ інакше як ‘швидка рука “- за ті, что ВІН Надто легко підпісує контракти. ПРОТЯГ трівалого годині в клубі Не було елементарно учета обладнання, что надход для потреб команди, що не велася, як захи, звітність валютних відряджень. Тому маємо те, що маємо. Втім, праворуч не в тому, хто позику місце президента, праворуч у врятуванні команді. І амбіції тієї чи Іншої людини НЕ повінні дива на перешкоді цьом “.

У відсутності мінеральної води на базі в Кончі-Заспі Безверхий звинуватив Йожефа Сабо (фото вище) тодішнього начальника команди. Мовляв, пішовши на поводу у «змовників» той штучно створив умови, якими ЗМІ потім приголомшили шанувальників “Динамо”. Адвокат Віктор Медведчук, на його думку, навмисне “фальшивив» у роботі з клубною документацією. Крім того, неможливо було працювати під тиском силових структур, які вимагали від президента зречення від посади. Про це він також розповів у інтерв’ю “Комсомольському прапора”.

«В іншому випадку, пригрозив мені заступник міністра генерал Терещук:« … ось на столі у мене папка, де зафіксовані порушення такої кількості законів, що цього достатньо навіть для «вищої міри».

Час тоді були лихі. Гроші робилися з повітря і йшли, як вода в пісок. Тільки формировавшимся фіскальним органам молодої країни важко було тримати під контролем процеси, в результаті яких наживалися стану. Дуже часто чесне слово “коштувало» більше будь-якого векселя. Очевидно, займаючи високі пости, не кожен міг встояти перед спокусами …

На одному з брифінгів журналісти дізналися і донесли читачам і глядачам про те, що Віктор Безверхий не відзвітував за 11 закордонних відряджень, що представник «Динамо» в Москві регулярно зустрічав і проводжав дружин керівників клубу, відправляючи їх у різні кінці земної кулі, що перший заступник президента Микола Федоренко за клубні гроші купив чотири квартири.

«На сьогодні фінансове становище клубу плачевний – розповідав головний бухгалтер ФК« Динамо »Володимир Булименко. – Клуб повинен 1,5 мільйона доларів банку “Україна” 214 тисяч доларів – спільному підприємству “Динамо-Атлантик” 208 тисяч доларів – Федерації футболу України за відсотки по трансферах гравців. Крім того, існують штрафні санкції за прострочення повернення кредиту банку “Україна” які щодня дорівнюють 7 тисячам доларів. Таким чином, нині вони вже становлять близько 400 тисяч. Різним фірмам та організаціям ФК повинен ще й близько 2 мільярдів карбованців. Тобто можна говорити про фактичне банкрутство клубу … »

Чим далі – тим більше спливало подробиць про діяльність Віктора Безверхого і його найближчих помічників. Подвійні контракти. Фінансові махінації. Розбазарювання коштів. Безглузді листи до ФІФА з проханням … зняти київське «Динамо» з усіх міжнародних змагань!

Боязкі виправдання залишилися не у справ «фахівців» звучали все тихіше на тлі реальних справ нових керівників клубу.

“Багато назвали те, що сталося в київському” Динамо “палацовим переворотом – процитувала тоді газета« Киевские Ведомости »Григорія Суркіса (фото нижче). – По суті, не було ніякого перевороту. Просто багатьом членам ради, команді, тренерам набридло працювати з аморальними людьми, які робили все, щоб потопити динамівський корабель … Ми прийшли в команду, і поки у нас буде виходити служити футболу, нас не викинуть. А як тільки перестанемо справлятися з цією справою, повірте мені, повернемося і підемо, чи не чіпляючись за крісла “.

Першим же серйозним випробуванням для «нового» «Динамо» стало побачення з «Барселоною» у кваліфікації Ліги чемпіонів. У домашньому матчі кияни добилися приголомшливого результату – граючи в меншості, обіграли грізну команду Кройффа з рахунком 3:1. Далі, щоправда, так і не пройшли. Зате чотири роки по тому поквиталися з «Барсою» по повній – 3:0 4:0 вдома і на «Камп Ноу». За якихось чотири роки «Динамо» з банкрута перетворилося на процвітаючий клуб європейського рівня. З суперсучасної тренувальною базою. З тренером Лобановським на лавці. І з форвардом Шевченка на вістрі.

Попереду у них – чвертьфінал, а потім і півфінал Ліги чемпіонів, роки безроздільного владарювання на внутрішній арені. Саме ті роки настільки привчили вболівальників «Динамо» до перемог, що будь-яке місце, крім першого, донині сприймається, як поразка. Ті успіхи стали «урожаєм» 1993-го подій. Подій еволюційних і революційних одночасно …

footclub.com.ua

ТегиТеги:

Реклама