Ретро Євро-1984

Історія Євро. 1984 – Рекорд Платіні і перший трофей збірної Франції (Відео)

Spy-Football.com

31/5/2021 , 16:17

retro_fra_platiniСьомий розіграш чемпіонату Європи пройшов з 12 по 27 червня 1984 року. Вдруге вісім команд розбили на дві групи (до 1980 року фінальний турнір складався з півфіналів, матчу за третє місце та фіналу). Переможці груп (Франція та Іспанія) зустрілися з власниками других місць (Португалією і Данією). Матч за третє місце вперше не проводився.

Відбірковий турнір

Відбіркові матчі до цієї європейської першості за напруженністю, кількостю сенсацій і скандалів дадуть фору і деяким фінальним змаганням.

У групі 6 збірна Північної Ірландії двічі обіграла діючих чемпіонів Європи – збірну ФРН, але програла Австрії та Туреччині і не змогла перемогти албанців. В результаті німці зайняли першу сходинку тільки за кращою різницею забитих і пропущених м’ячів.

Довелося рахувати різницю м’ячів і в сьомій відбірковій групі. Збірна Голландії завершила турнір перемогою над Мальтою, набрала 13 очок при різниці м’ячів 22-6 і стала готуватися в Євро. Правда, у іспанців залишався в запасі домашній матч проти Мальти, але їм потрібно було перемагати з різницею в 11 м’ячів.З огляду на, що мальтійці пропускали в середньому по 3,5 голи за гру і жодного разу не пропустили більше 8 м’ячів за матч, завдання здавалося абсолютно не реальною. Однак іспанці впоралися, перемігши 12:1. Скандал був гучним, особливо з огляду на те, що перший тайм завершився з рахунком 3: 1. Однак ніяких доказів змови пред’явлено не було, і Іспанія поїхала на Євро.

Збірні Англії та Данії суперничали в третій відбірній групі і данці за рахунок перемоги на «Уемблі» відчепили англійців від Євро.

У групі під № 5 провалилася збірна Італії, яка здобула в восьми зустрічах всього одну перемогу – над командою Кіпру. Ситуацією скористалися румуни, які зуміли обійти збірні Швеції та Чехословаччини і вперше пробилися на Євро.

Що стосується нашої команди, то збірна СРСР поступилася путівкою команді Португалії, поступившись в останньому турі в Лісабоні з рахунком 0: 1. Єдиний гол португальці забили з пенальті. Ця поразка була образливим ще й тому, що в першому матчі команда СРСР каменя на камені не залишила від свого суперника – 5: 0.

Фінальний турнір

В результаті жеребкування розподілилися наступним чином:

Група «А»: Франція, Данія, Бельгія, Югославія.
Група «В»: Іспанія, Португалія, ФРН, Румунія.

Груповий етап
Група А

У цій групі феєрили господарі чемпіонату, з самого початку турніру твердо позначивши свої наміри – завоювати перший в історії титул. Французька збірна здобула три перемоги, причому матчі складалися по-різному.

Спочатку вони в кінці зустрічі дотиснули непоступливу збірну Данії 1: 0, потім розгромили бельгійців, а в останньому турі здобули вольову перемогу над Югославією 3: 2. У всіх матчах забивав лідер і капітан Мішель Платіні, причому бельгійцям і югославам він забив по три м’ячі і до сих пір залишається єдиним футболістам, хто зробив два хет-трики у фінальній частині чемпіонатів Європи .

За друге місце боротьба розгорнулася між збірними Данії і Бельгії, які перед очною зустріччю в останньому турі мали по два очка. Данців влаштовувала нічия, але до 38-й хвилині вони програвали 0: 2. Все ж команда Зеппа Піонтека вирвала перемогу.

Група В

Тут події розвивалися ще більш цікаво, і інтрига зберігалася до останніх секунд матчів третього туру, перед яким жодна з команд не втратила шансів на продовження боротьби – збірна ФРН мала 3 очки, Португалія та Іспанія – по 2, Румунія – 1.

В результаті португальці вирвали перемогу у румунів за рахунок гола, забитого па 83-й хвилині, а в паралельному матчі ФРН – Іспанія, нульова нічия, яка влаштовувала німців, трималася до останньої хвилини, коли іспанець Маседа все-таки вразив ворота Харальда Шумахера.

Так чинні чемпіони Європи склали свої повноваження.

Півфінали
Франція – Португалія 3:2 (1:0, 0:1, дод. Час 2:1)

Це був, без сумніву, кращий матч тієї першості, під час якого уболівальникам обох команд явно не завадив би валідол. Основний час завершився внічию 1: 1, точними ударами обмінялися Домерг і Жордан.

В середині першого овертайму Жордан оформляє дубль і «Велодром» замовкає. Їх врятував Жан-Франсуа Домерг – захисник «Тулузи» за 6 хвилин до кінця додаткового часу забив свій другий гол. Цікаво, що ці два голи, так і залишилися єдиними, забитими Домерга за збірну.

Кого ж це нагадує? Ну, звичайно ж, Ліліана Тюрама , який так само забив за збірну всього двічі, але зробив це в півфіналі чемпіонату світу.

Не встигли вболівальники збірної Франції толком порадіти забитому голу, як Мішель Платіні точним ударом на 119-й хвилині скасував серію пенальті і вивів Францію до фіналу.

Іспанія – Данія 1:1 (0:1, 1:0, дод. Час 0:0), по пенальті 5:4

До пенальті довелося дійти у другому півфіналі. Там данці відкрили рахунок, і були близькі до того, що б закріпити свою перевагу.

Але вони не реалізували свої моменти, а ось форвард хіхонського «Спортинга» Антоніо Маседа знову, як і в зустрічі з командою ФРН, зміг вразити ворота суперників. Зазначу, що Маседа став єдиним гравцем збірної Іспанії, хто забивав на тому Євро з гри.

У додатковий час данці залишилися в меншості і вже іспанці могли вирвати перемогу. А в серії пенальті все вирішив єдиний промах данського форварда Пребена Елькьер Ларсена, який запустив м’яч вище поперечини.

Фінал чемпіонату Европи 1984 року
Франція – Іспанія 2:0 (0:0)

Безперечним фаворитам фінального матчу була команда господарів. Іспанці ж демонстрували досить бляклу гру, забивши до фіналу лише 3 голи (для порівняння – один Мішель Платіні відзначився вже 8 раз).

Дістатися до вирішального матчу їм допомогла індивідуальна майстерність Маседу і неабияке везіння. Правда, на тому турнірі іспанці проявили приголомшливий командний дух і самовіддачу, що далеко не завжди було характерно для тієї збірної.

Але фінальний матч почався з атак збірної Іспанії, в одному з моментів Патрік Баттістон врятував Францію, вибивши м’яч із лінії воріт.

Долю протистояння вирішувала помилка Луїса Арконади. Надійний до цього матчу голкіпер збірної Іспанії не втримав м’яч після не складного удару Платіні зі штрафного на 57-й хвилині.

Але навіть після такого удару збірна Іспанії не здавалася. Вони продовжували насідати на ворота суперників, на 85-й хвилині другу жовту картку отримав француз Ле Руа, але іспанці не скористалися чисельною перевагою, а на останній хвилині Бруно Бельон остаточно зняв питання про переможця.

Так Франція вперше завоювала свій перший міжнародний трофей, а Мішель Платіні став кращим гравцем і кращим бомбардиром домашнього Євро.

П’ять фактів про ЄВРО-1984
• Після розширення фінальної стадії в 1980 році тільки збірна Франції виграла домашній ЄВРО. П’ять разів господарі доходили до півфіналу і двічі – до фіналу (Португалія 2004, Франція 2016).

• У 1984 році збірна Франції провела 12 матчів і всі виграла.

• Страх перед серією 11-метрових допоміг Франції в півфіналі здолати Португалію в додатковий час. “Жан Тігана сказав, що ніколи не перемагав по пенальті. Ми пам’ятали це і намагалися уникнути 11-метрових”, – розповідав Платіні.

• Збірна Іспанії встановила рекорд кваліфікації, першою забивши в матчі 10+ голів. З рахунком 12: 1 іспанці розгромили Мальту і в підсумку обійшли Нідерланди за рахунок забитих м’ячів.

• Талісманом чемпіонату був мультяшний півник Пено. Він був одягнений в форму збірної Франції з номером 84.