Наші в єврокубках 1973/74

Українські клуби у Єврокубках. Сезон 1973/74. Як Зоря у Кубку Чемпіонів грала

9/11/2021 , 12:13

zoryaТочніше, не Лізі, а в Кубку Європейських Чемпіонів.

За всю історію чемпіонатів СРСР лише 3 клуби не зі столиць союзних республік вигравали чемпіонат. Це «Дніпро», «Зеніт» та луганська (ворошиловоградська) «Зоря». Першою з цієї трійки була саме «Зоря». Ця команда створила справжню сенсацію у 1972-му році і стала Чемпіоном Союзу, випередивши динамівців Києва та Тбілісі.

Перемога у чемпіонаті дозволила «Зорі» взяти участь у Кубку Європейських Чемпіонів сезону 73/74.

Як чемпіон СРСР, «Зоря» потрапила одразу до основного етапу Кубка Чемпіонів. У 1/16 суперником луганчан став кіпрський “АПОЕЛ”. «Зоря» створила безліч моментів. Рахунок міг стати двозначним на користь луганчан, але їх підводила реалізація, а також часто команду рятував воротар кіпріотів. Матч так і закінчився – 2:0.

Матч-відповідь відбувся 3 жовтня на «Муніципальному стадіоні» Нікосії. Футболісти «Зорі» грали у незвичних для себе умовах. По-перше, гра почалася о 15:00 і можна уявити, яка спека стояла в цей момент у Нікосії, навіть незважаючи на те, що це був жовтень місяць. По-друге, поле на стадіоні було без трав’яного покриття. Це був ґрунтовий майданчик, який перед матчем полили водою та утрамбували катками. Але це не завадило луганчанам перемогти 1-0.

У 1/8 суперником луганчан став “Спартак” із Чехословаччини. Перша гра відбулася у Трнаві і завершився без голів. 7 листопада на стадіоні «Авангард» за присутності 19 000 уболівальників о 16:30 пролунав стартовий свисток матчу-відповіді. Нажаль, вийти у чвертьфінал КЕЧ у своєму дебютному сезоні не вдалося. Гості забили єдиний гол на 60 хвилині і перемогли.

Наступного разу луганський клуб проб’ється до єврокубків через 41 рік, у 2014-му

1/16 фіналу
Зоря (Ворошиловоград) — АПОЕЛЬ (Нікосія, Кіпр) 2:0
АПОЕЛЬ (Нікосія, Кипр) — Зоря (Ворошиловоград) 0:1

1/8 фіналу
Спартак (Трнава,Чехословаччина) — Зоря (Ворошиловоград) 0:0
Зоря (Ворошиловоград) — Спартак (Трнава,Чехословаччина) 0:1

У наступному раунді Спартак по пенальті поступився угорському Уйпешту, а переможцем турніру у підсумку стала мюнхенська Баварія з геніальним Гердом Мюллером у складі.

У цьому сезоні від УкраЇни в єврокубках зіграло і київське Динамо. Як срібний призер чемпіонату команда стартувала у Кубку УЕФА.

Їхнім першим суперником у цьому турнірі став норвезький «Фредрікстад» з однойменного містечка з населенням у 75 тисяч жителів. У Норвегії кияни забили вже на 6 хвилині зустрічі, але розвинути перевагу не змогли. Матч так і звершився 1-0.

У матчі-відповіді господарі прагнули діяти різноманітно та агресивно, багато комбінували. І у підсумку впевнено розгромили суперників 4-0.

Як і в попередньому поєдинку з «Фредрікстадом», у матчі із шестиразовим чемпіоном Данії кияни у рідних стінах мали величезну перевагу. Достатньо сказати, що по воротах копенгагенців вони завдали 34 ударів, гості відповіли лише двома. Перевага по кутових теж вселяла – 13 проти трьох. Проте рахунок цього разу виявився мінімальним (1:0).

Динамівці поставилися до виїзної зустрічі з підвищеною відповідальністю. Голи Колотова і Трошкіна дозволи гостям впевненіше почуватися. І навіть пропущений за десять хвилин до фінального свистка м’яч не зіпсував динамівцям настрою (2:1).

1/8 фіналу суперником став німецький «Штутгарт», який хоч і не був законодавцем футбольної моди в західнонімецькій лізі (всього два чемпіонські титули, датовані початком 1950-х), проте мав славу командою бойової, організованої та атлетичної. Та й весь футбол ФРН на той час перебував на крутому підйомі.

2:0 на користь господарів у київському матчі, що пройшов на в’язкому полі, за мінусової температури і падіння снігу. При цьому біло-сині вправі були розраховувати на більше, виявися точніше удари Блохіна, Мунтяна і Колотова.

У матчі-відповіді перед німцями стояло конкретне завдання – насамперед відновити рівновагу. І вони взялися за її рішення разом із стартовим свистком. Перед самою перевою господарі забили перший мяч. А удругому таймі на 75 та 89 хвилинах привели в екстаз трибуни рідного «Неккарштадіону». Поразка киян 3-0 і припинення боротьби у єврокубках.

Наближалася нова ера в історії київського «Динамо», яке згодом стало найтитулованішим клубом Східної Європи.

Штутгард у 1/4 фіналу пройшов португальський Сетубал, а у пів-фіналу поступився майбутньому переможцю голландському Феєноорду.

1/32 фіналу
Фредрікстад (Фредрікстад, Норвегія) — Динамо (Київ) 0:1(Кондратов)
Динамо (Київ) — Фредрікстад (Фредрікстад, Норвегія) 4:0(Трошкін, Колотов, Буряк, Блохін)