<
>

Реклама

Історія TORPEDO

Зниклі футбольні клуби України. ФК «Торпедо» (Запоріжжя)

Spy-Football.com

12/5/2021 , 12:17

retro_torpedo_dynamoЯка команда спадає на думку, коли мова заходить про Запоріжжя? Майже впевнений, що більшість подумали про «Металург». Однак є люди, які пам’ятають часи, коли в Запоріжжі домінувало «Торпедо». Це був короткий проміжок часу. Ми тут для того, щоб згадати історію ФК «Торпедо» Запоріжжя.

«Торпедо» було Автозаводським клубом. Як не складно здогадатися, фінансував цей клуб ЗАЗ. У заводу і раніше були футбольні клуби. Найвідомішим з них був ФК «Комунар», який виступав в основному в обласних першостях. Недовгий час автозаводці виступали в чемпіонаті УРСР, проте в середині 70-х, команда припинила своє існування.

В кінці 70-х років, було прийнято рішення відродити автозаводської футбольний клуб. Засновниками «Торпедо» є Степан Іванович Кравчун (1-й заст. Ген. Директора заводу «Комунар» з 1978р. І ген. Директор з 1983-1996 р) і Микола Іванович Ластовецький (секретар парткому). Як згадував Степан Іванович: Сиділи ми з Ластовецьким і думали, як активізувати роботу колективу заводу? І прийшли до висновку – зайнятися футболом! Як це, у такого заводу і немає своєї команди? Тут же встали і пішли до ген. директору заводу з цією ідеєю. Той махнув рукою – хочете? Займайтеся! І пішло-поїхало ». Також варто згадати ще одного співзасновника «Торпедо» – це Анатолій Петрович Колесніков. Він був беззмінним начальником команди. Бабурін Олексій Васильович курирував «Торпедо» з 1982 року, а з 1994 став президентом клубу.

Досить швидко пройшовши обласні змагання, в 1983 році автозаводци, під керівництвом Олександра Павловича Гуржеева, дебютували в розіграші чемпіонату УРСР серед колективів фізичної культури (КФК). Команда потрапила в 6 зону. У цій зоні брали участь клуби з Донецької, Луганської, Харківської та Запорізької областей. «Торпедо” не програло жодного матчу, 10 перемог і 4 нічиї. За регламентом, переможець кожної з 6 зон виходив до фінального турніру КФК. Фінал проходив у форматі групового турніру, по одній грі з кожною командою. Суперниками запорожців були «Динамо» (Ірпінь), «Автомобіліст» (Львів), «Спартак» (Самбір), «Енергія» (Нова Каховка) та «Кооператор» (Полтава). Фінал автозаводци пройшли нарівні з «Динамо». У обох команд по 3 перемоги і 2 нічиї. Через це було прийнято рішення (вперше в історії турніру) провести додатковий матч.

У наступному сезоні, команду очолив Григорій Семенович Вуль і «Торпедо» зробило дубль, вигравши кубок УРСР і чемпіонат УРСР серед КФК. Це дозволило автозаводцам дебютувати в другій лізі чемпіонату СРСР 1985 року. Пару слів про регламент цього турніру. Того року в другій лізі взяло участь 153 команди, розділені на 9 зон. Українські команди потрапили в 6 зону. 28 команд з цієї зони, були розділені на 2 групи по 14 команд. По 7 кращих команд з обох груп розігрували фінальний турнір за 1-14 місця. 7 найгірших команд з обох груп, розіграли місця з 15 по 28. У своїй групі «Торпедо» зайняло 12-е місце, отже, вирушило боротися за місця з 15 по 28. У підсумку, той сезон автозаводці завершили на 24-му місці.

У наступному сезоні запорожці зайняли вже 6-е місце і їм була боротьба за 1-14 місця. Підсумок: 9-е місце. Хороший стрибок у порівнянні з минулим сезоном.

Наступні сезони команда грала досить слабо, фінішувавши в нижній частині турнірної таблиці. У 1987 році команду знову очолив Олександр Гуржеев. Команда зайняла 20-е місце в 1987-му році і 24-е в 1988-му. У 1989-му році, у автозаводців змінився головний тренер. Команду очолив Йожеф Беца. Він пропрацював з командою до червня. З червня біля керма команди став Євген Лемешко. У підсумку, запорожці зайняли 13-е місце. Здавалося б, непогано. Однак, автозаводців відправили в новостворену 2-ю нижчу лігу СРСР. У тому сезоні вилетіла велика частина клубів 2-ї ліги. Пов’язано це було з скороченням кількості учасників 2-ї ліги зі 150+ до 66. Таким чином, в 1990 році запорожці опинилися в 4-му за силою дивізіоні СРСР. Але пробули там недовго. У першому ж сезоні торпедовці зайняли 1-е місце.

1991 рік. Знову друга ліга. Це був останній сезон чемпіонату СРСР. «Торпедо» зайняло 7-е місце з 22-х команд. На цьому, історія виступів запорожців в чемпіонатах СРСР закінчилася. Власне, як і сам СРСР.

Навесні 1992 почався 1-й чемпіонат незалежної України. Вища ліга складалася з 20 команд, розділених на 2 групи. В лігу ввійшли: 6 команд Вищої ліги СРСР, 2 команди 1-ї ліги, 9 з 11 команд 2-ї ліги, 2 кращі команди 2-й нижчої ліги СРСР і переможець кубка УРСР. «Торпедо» потрапило в Вищу лігу. Перший матч запорожці провели в Сімферополі проти «Таврії», якій поступилися 0: 2. А через 3 дні відбулося перше запорізьке дербі. «Металург» на своєму полі поступився «Торпедо» 0: 1. Також не можна не згадати матч, що відбувся 6 червня 1992 року. У Запоріжжі, «Торпедо» здобуло перемогу над київським «Динамо», 1: 0. Підсумок, в своїй групі (група А), запорожці зайняли 4-е місце, випередивши земляків з «Металурга» лише на 1 очко. Це і залишиться найкращим досягненням автозаводцев в чемпіонаті України. Та й в кубку команда виступила успішно. Чого тільки варта перемога на «Динамо» у чвертьфіналі. 11 квітня в Запоріжжі була здобута перемога 1: 0, а матч-відповідь у Києві завершилася з рахунком 1: 1. У півфіналі запорожців вибив майбутній володар кубка «Чорноморець».

У наступних 2-х сезонах «Торпедо» зайняло 13-е місце. У 1993 році, команду очолив Віктор Матвієнко.

Сезон 1994/1995 команда провела успішніше. Під керівництвом Ігоря Надєїна, запорожці зайняли 7-е місце, а нападник Арсен Аваков став найкращим бомбардиром сезону забивши 21 м’яч. Це був перший сезон таджицького футболіста в складі «Торпедо». До цього він виступав за «Темп» з Шепетівки. Цікаво, що Аваков прийшов в команду як захисник. Однак, після 7-го туру був переведений в напад.

Також успішним можна назвати і наступний сезон. Запорожці знову зайняли 7-е місце з 18 команд. Але це був останній успішний сезон.

З сезону 1996/1997 почалося падіння запорожців. У тому сезоні у Вищій лізі брало участь 16 команд. «Торпедо» зайняло 14-е місце. Від зони вильоту їх відокремило всього 5 очок. У цьому ж сезоні відбулося найбільшої поразки запорожців. З рахунком 1: 9 вони поступилися донецькому «Шахтарю». А вже в сезоні 1997/1998, команда провела свій останній сезон Вищій лізі України. По ходу того сезону, в команді змінилося 3 головних тренера. Спочатку Ігоря Надєїна замінив Олексій Чередник. Він пропрацював недовго і в тому ж 1997 році його змінив Віктор Матвієнко, який вже тренував команду в 1993 році. У травні 1998 року, команду прийняв Леонід Колтун. «Торпедо» провалив той сезон. У 30 матчах, команда перемогла лише 2 рази, набравши лише 13 очок.

Таким чином, запорожці опинилися в 1-й лізі. Був ризик, що команда не зможе заявитися на сезон. Внесок для участі в чемпіонаті був внесений з відстрочкою. Команда грала успішно. Здавалося б, ось воно, ще трохи і знову Вища ліга. Але немає. Під кінець сезону закінчилися гроші. Команда догравала чемпіонат, а на останній матч з ФК «Львів» вийшла молодь. Незважаючи на це автозаводці зайняли 3-е місце, пропустивши вперед другу команду «Динамо» (фарм-клуб не міг підвищитися в класі) і одеський «Чорноморець». Запорожці мали зіграти стиковий матч проти «Прикарпаття» за вихід у Вищу лігу. Але через відмову запорожців, путівку до вищої ліги розіграли «Прикарпаття» і черкаський «Дніпро».

Якимось чином, запорожці продовжили участь в 1-й лізі в наступному році. Але їх вистачило тільки на перше коло. Навіть було здобуто 5 перемог. Після закінчення 1-го кола, команда знялася з чемпіонату і в 2-му колі, команді було присуджено технічну поразку в матчах, що залишилися. На цьому, на жаль, історія ФК «Торпедо» закінчилося. Ще пару років у 2-й лізі виступало запорізьке «Торпедо», але до Автозаводському клубу воно не мало ніякого відношення.

Домашні матчі «Торпедо» проводило на стадіоні «ЗАЗ». Цей стадіон був побудований в кінці 80-х років XX століття. Зараз трибуни цього стадіону в жалюгідному стані. За полем доглядають, так як на ньому проводять матчі молодіжка «Зорі». Аж до свого розпаду «Торпедо» грало на цьому стадіоні. А до 2006 року на цьому стадіоні грав «Металург». Є біля стадіону і сумний момент. На цьому стадіоні провів останній матч в якості тренера, Валерій Лобановський. Саме на цьому стадіоні йому стало погано і його забрала «швидка».

Навесні 2020 стадіон був виставлений на продаж за 700 000 $. Але покупців не знайшлося. На момент споруди стадіон був розрахований на 12 000 глядачів. Після часткової реконструкції стадіон став вміщати 7233 вболівальника.

Пару слів про запорізьке дербі. Як згадувалось вище, 1-е дербі між «Торпедо» і «Металургом» відбулося 10 березня 1992 року. Матч проходив на стадіоні «Металург» при 8000 уболівальників. «Торпедо» перемогло 1: 0, завдяки голу Олександра Волкова на 48-й хвилині. Всього, команди зіграли між собою 14 разів в чемпіонаті України і 1 раз в Кубку. У кубку команди зустрілися 8 березня 1996 року, в рамках 1/8. «Металург» виявився сильнішим за 2: 0. У чемпіонаті «Торпедо» здобуло 5 перемог, 3 рази зіграло в нічию і програла 7 разів. Загальний рахунок 14:21 на користь «Металурга». Найбільша перемога «Торпедо» в дербі – 3: 0 (17.06.1992). Найбільша поразка двічі по 0: 4 (23.06.1995 і 23.03.1996).

Згадаймо 3-х кращих бомбардирів і 3-х гравців, які провели найбільшу кількість матчів за «Торпедо». Кращим бомбардиром є нападник Роман Бондаренко. Він також провів найбільшу кількість матчів (430 матчів, 107 м’ячів). Бондаренко практично всю кар’єру провів в «Торпедо» (за винятком 1 року в «Металурзі»). Також Роман провів кілька матчів за збірну Туркменістану на Азіатських іграх 1998 року. На 2-му місці, серед кращих бомбардирів Арсен Аваков (48 матчів, 25 м’ячів). 3-е місце у Павла Іричук (27 матчів, 17 м’ячів). Як я вже згадав, найбільшу кількість матчів У Романа Бондаренко. На другому місці, відомий в наш час тренер, Юрій Бакалов (228 матчів, 15 м’ячів). На 3-му місці захисник Ігор Черкун (221 матч, 10 м’ячів).

Збираючи інформацію про «Торпедо», я зрозумів, що команду любили в Запоріжжі. В Україні таке не часто зустрінеш, коли в одному місті 2 професійні команди і у кожної є віддані вболівальники. Нерідко доводиться зустрічати на просторах інтернету людей, які були уболівальниками «Торпедо» і мріють про його відродження. Як і про відродження «Металурга». Хотілося б, щоб ці мрії здійснилися.

Автор ua.tribuna.com

Реклама