<
>

Реклама

Літопис ОДЕСА

Літопис українського футболу. Як англійці привезли футбол в Одесу

Spy-Football.com

13/10/2020 , 15:57

У сімдесяті роки XIX століття в Одесу переїхала Керченська індо-європейська контора телеграфу, завдяки чому місцева колонія англійців значно збільшилася. Ці “колоністи” і привезли з Англії футбол.

Грали вони на полі утвореного в 1878 році Одеського британського атлетичного клубу (ОБАК), яке розташовувалося в районі Малофонтанской дороги, недалеко від берега моря. ОБАК довгий час складався виключно з одних англійців і проводив щорічні зустрічі з футболістами румунського міста Галац.

У 1899 в ньому з’явилися перші місцеві гравці – Піотровський (більше десяти років виступав за клуб) і Крижанівський (згодом засновник “Спортинг-Клубу”). Трохи пізніше до них приєднався і Сергій Уточкін. Майбутній знаменитий авіатор, ковзаняр і велогонщик світового класу довгі роки був кумиром одеських уболівальників.

Для порівняння можна сказати, що в столицю Російської імперії – Петербург – футбол прийшов на рік пізніше, ніж в Одесу, – в 1879. Його привезли туди також британці – службовці Сампсонієвской і Невської ниткових фабрик. На пустирях, розташованих поблизу них, грали футбольні команди, складені з англійців і шотландців. У 90-ті роки XIX століття футбол з’явився в Москві.

Нова захоплююча гра відразу ж знайшла шанувальників серед одеситів. Минуло небагато часу, і в різних куточках Одеси – на Михайлівській площі, на вулицях і площах Молдаванки, Слобідки, Сахалінчіка, Голопузовкі і Пересипу – хлопчаки стали ганяти м’яч. Правда, найчастіше він був ганчір’яний, а юні ентузіасти грали босоніж, але це нікого не бентежило. Найулюбленішим місцем гри хлопчаків були галявини Михайлівській площі (нині парк імені Т.Г. Шевченка). Арена яскравих боїв носила назву “Чорне море”. Серед героїв цієї площадки виділявся русявий кремезний хлопчина. Це був Саша Злочевський.

Поштовхом до масового розвитку футболу в Одесі послужило створення в 1907 році викладачем англійської мови Пітерсом в гімназії Юнгмайстера своєї команди. Адміністрація гімназії домовилася з керівництвом ОБАК про виділення футбольного поля для тренувань і матчів. Одночасно кілька любителів футболу утворили Одеський кружок футболу (ОКФ). Восени 1908 підполковник 11-го саперного батальйону В.Шеремет з вихованців 3-й гімназії організував “Шереметьєвський гурток спорту”.

А восени 1911 року утворилася Одеська футбольна ліга. До неї увійшли ОБАК, ОКФ, Шереметьївці, “Спортинг-Клуб”, “Вега”, “Індо”, “Турн-Ферайн” (спочатку на її місці була грецька команда “Вікторія”, але та швидко припинила своє існування через нестачу коштів, її місце і зайняла команда німецького спорттовариства “Турн-Ферайн”) і “Флорида”. Головою ліги став Ернест Джекобс.

Першим чемпіоном Одеси в 1911 році став ОБАК, незважаючи на свою поразку від Шереметьївців, бо ті сенсаційно програли “СТАНД”. У наступні роки чемпіонами Одеси ставали: 1912 ОБАК, 1913- “Шереметьєвський Гурток Спорту”, 1913 / 1914- “Спортинг-Клуб”, 1915- “Шереметьєвський Гурток Спорту”, 1916- “Спортинг-Клуб”, 1916 / 1917- ОКФ , 1917/1918 – “Вега”.

Чемпіонат 1913/1914 за пропозицією англійців пройшов по системі осінь-весна і став лебединою піснею прославленого одеського британського клубу ОБАК. Програвши всі три зустрічі Шереметьївці, “Вега” та “Спортингу”, англійці вибули з числа команд, які оскаржували звання чемпіона міста. Вчителі поступилися місцем учням. У вирішальному матчі “Спортинг-клуб” виграв у Шереметьївці 1: 0 і вперше став чемпіоном.

Говорячи про дореволюційний футболі Одеси, не можна не сказати про позалігові команди, бо багато відомих спортсменів починали свій шлях у великий спорт на пустирях і диких галявинах Голопузовкі, Сахалінчіка, Куликова поля, Дюковського саду, Великих і Дальніх млинів. Найвідомішим з них став Микола Трусевич. Це були дитячі команди, середній вік яких був 10-13 років, з екзотичними назвами “Чорний ящик”, “Кречет”, “Шанхай”, “Бляшаний чайник”, “Швейцарська долина”. Найбільш популярною серед “диких” команд була команда “Чорне море”, що стала своєрідним юнацьким клубом приморського району. Цікаво, що для того, щоб потрапити в “Чорне море”, треба було пройти особливе випробування. Проводили його “ветерани”. “Обряд” включав в себе випробування з футболу, кулачному бою, стрибків у воду.

за матеріалами: ukrsoccerhistory.com

Реклама