<
>

Реклама

Літопис KS Pogon Lwow

Як львівський клуб ставав чемпіоном Польщі з футболу

Spy-Football.com

20/4/2014 , 15:58

pogon11«Погонь» (Україна, львів)  – чотиразовий Чемпіон Польщі – 1922, 1923, 1925, 1926.

Ще навесні 1904 року учні четвертої львівській гімназії з ініціативи свого викладача фізкультури, доктора Еугеніуш П’ясецького, заснували спортивний клуб. Першою секцією стала саме футбольна, потім вже з’явилися команди з легкої атлетики, тенісу, плавання та інших видів спорту. З клубними кольорами гімназисти визначилися досить швидко (синій, червоний і білий), а ім’я «Погонь» (так називався древній герб Великого князівства литовського) вибрали тільки в 1907-му. У 1910 році «Погонь» вступила в футбольну асоціацію Австро-Угорщини, що дало можливість молодому клубу помірятися силою з колективами з Відня та Будапешта, а за рік до початку Першої світової отримала право на участь у вищій лізі Галичини.

Після закінчення війни імперія Габсбургів розпалася. В результаті драматичних подій, описаних в будь-якому нашому підручнику з вітчизняної історії (або їх знову відредагували?), Галичина увійшла до складу Польщі, і вцілілі у військовій м’ясорубці футболісти «Погоні» тепер грали в чемпіонаті нової країни. З приходом в клуб австрійського тренера Карла Фішера, прищеплювати підопічним агресивний комбінаційний футбол, почалася золота епоха «погончиків». Чотири рази поспіль, з 1922-го по 1926 рік, львів’яни ставали чемпіонами країни (у 1924-му першість не проводилося через паризької Олімпіади). Так як єдиної польської ліги ще не існувало, турнір проводився по складній системі: переможці регіональних чемпіонатів грали між собою в групах, а вже перші команди груп виходили в національний двохматчевий фінал. В останніх двох чемпіонатах формат змінився, тепер груп було три, а переможці розігрували золоті медалі у фінальній кульці.

pog

Крім цього, великих успіхів добивалася команда Фішера в товариських матчах за межами країни – львівські футболісти перемагали данців, австрійців, бельгійців і хорватів. У 1934 році, коли домінування «Погоні» в національних чемпіонатах вже давно припинилося, до Львова приїхав сам «Мілан». Отримав 3:5 …

Слід пам’ятати, що в міжвоєнній Польщі шлях у «Погонь» був відкритий тільки представникам «титульної нації». Українців там практично не було – на відміну, наприклад, від сусідньої клубу «Україна Львів», де грав знаменитий Олександр Скоцень. Хоча певні зв’язки з українським футболом, крім географічних, у «Погоні» таки були. Наприклад, один із зоряних гравців клубу Міхал Матиас на прізвисько «Ведмедик», форвард, а в майбутньому тренер збірної Польщі, до війни встиг провести кілька матчів у футболці київського «Динамо», куди потрапив у 1940-му.

Хоча «Погонь» і увійшла в число засновників польської національної ліги в 1927 році, повторити минулі успіхи клубу вже не вдавалося. У першій половині 30-х років клуб тричі вигравав срібні медалі, але змагатися на рівних з могутнім «Рухом» з «Хожува» львів’яни не могли. Перед вторгненням вермахту у вересні 1939-го «Погонь» йшла на третьому місці в турнірній таблиці. За втраченими очками – на другому, з урахуванням відкладеного матчу, який так ніколи і не судилося зіграти … Війна і окупація розкидали гравців клубу по всій Європі. У радянський час питання про відтворення «Погоні» навіть не піднімалося.

Загальна статистика виступів Погонь Львів у чемпіонаті Польщі

pog2

Написати нову сторінку в історії клубу вдалося лише три з гаком роки тому. У квітні 2009 «Погонь» була офіційно відроджена при активному сприянні генерального консула Польщі в Україні пана Гжегожа Опалінського, а також депутатів сейму. В футбольну команду нової «Погоні» увійшли представники польської діаспори Львова, а згодом також кілька молодих українців – випускників дитячо-юнацької школи «Карпат» (Андрій Наумко, Артем Остапець, Андрій Левчук …). Команда грає в аматорських турнірах області, в 2010-му стала чемпіоном міста і незабаром отримала право на участь у вищій лізі Львівської області (якщо я правильно підрахував, це наш п’ятий дивізіон, відразу за загальнонаціональним аматорським чемпіонатом йде).

Зараз команда з перемінним успіхом виступає у Премьєр-Лізі Львівщини. Сезон 2013 доросла команда закінчила на останньому 12 місці, юнаки – на 8-му.

Spy-Football.com,
використано матеріали pogon.lwow.net, ua-football, foot.dk

Реклама