<
>

Реклама

Літопис Закарпаття

Сторінками історії футболу Закарпаття

Spy-Football.com

24/10/2014 , 15:02

Останнім часом на сторінках обласних газет, Інтернет-видань, телебачення лунають голоси про дату святкування закарпатського футболу, про створення перших футбольних клубів, про досягнення й невдачі. Назвімо відправною крапкою зародження футболу на Закарпатті дату 1 вересня 1893 року. Саме цього дня в Ужгородській гімназії було введено в навчальну програму вивчення правил гри у футбол, розпочато проведення заняття з футболу серед гімназистів. Іштван Медрецькі, викладач фізичного виховання, разом із колегами Ференцем Шюргером, Іштваном Лаудоном та Матяшем Ролейзеком розробили програму із вивчення нової гри, яка була затверджена на раді педагогічного колективу гімназії.

Тож вважаючи 1 вересня 1893 року початком нашого футболу, у вересні цього року відзначимо 120-ту річницю зародження футболу на Закарпатті.

Перший офіційний поєдинок команда Ужгорода, яка складалася з гімназистів та студентів, що навчалися у Будапешті та Празі, провела 15 серпня 1901 року. Суперником новоствореної ужгородської команди стали футболісти відомої на той час будапештської команди БАК (Будапештський атлетичний клуб). Дуже добре попрацювали тодішні журналісти ужгородських газет, які зробили чудову рекламу цьому поєдинку. Особливо це стосується щоденної газети «Унгварі Кезлень» («Ужгородські вісті»), щотижневі «Унг» («Уж»), «Готарселі уйшаг» («Прикордонна газета»), «Берег-католікуш семле» («Греко-католицький огляд») та інші.

Більше тисячі глядачів спостерігали за перебігом подій першого офіційного матчу. Перед початком та в перерві матчу грали два оркестри: духовий (міського військового гарнізону) та циганський. Незважаючи на поразку від гостей із Будапешта, це було справжнє свято. Тобто можемо стверджувати, що 110-та річниця першого офіційного матчу на Закарпатті – 15 серпня 2011 року. Для історії можемо нагадати стартовий склад збірної Ужгорода, який вийшов на поле в першому офіційному матчі. Воротар Бейло Найман – студент Будапештського технічного університету. Захисники: Тиводар Гулович – допоміжний викладач Ужгородської гімназії, Сілард Чюрош – гімназист, Кальман Ланер – абітурієнт гімназії. Півзахисники: Шандор Майзельс – студент Будапештського технічного університету, Міхаль Корнідес – гімназист. Нападники: Кальман Бартош – допоміжний викладач Ужгородської гімназії, Дьєрдь Патай – гімназист, Дюла Майзельс – юрист, Мітельман – гімназист, Ференц Чюрош – викладач гімназії. Арбітром матчу був ужгородський кадет Гюго Майзельс, який повністю впорався з покладеними на нього обов’язками. Залишається також згадати прізвища Іштвана Медрецькі та доктора Ендре Гагі.

Гра відбулася на новому стадіоні, спеціально спорудженому для цього матчу (на місці теперішнього стадіону «Спартак»). А перший футбольний майданчик (як тоді називали, «площа») був споруджений в 1893 році на вул. Вербовій (теперішній Анкудінова). Він мав назву «Фізеші». Так що з двома датами ми визначилися: 1 вересня 1893 року – дата зародження футболу на Закарпатті. 15 серпня 1901 року – дата першого офіційного матчу в Ужгороді.

Перший футбольний клуб УАК створений у 1910 році в Ужгороді. У 1914 році Ужгородський атлетичний клуб досяг видатного успіху. Тоді УАК виграв зональні змагання, переміг Нодьвароський атлетичний клуб (нині Румунія) і вийшов до фіналу першості всієї тодішньої Угорщини. На жаль, фінальні матчі не відбулися через військові дії Першої світової війни. Наводимо склад УАК: Курак – Їжак, Борош – Кочіш, Ап’ярі, Фенцик – Готліб, Сатала, Ліпот, Феєр, Герман, Феєр та Арваї.

Після закінчення Першої світової війни, розпаду Австро-Угорської імперії, Підкарпатська Русь за Сент-Жерменським договором була приєднана до Чехословацької Республіки. Саме з 1919 року розпочався новий відлік у розвитку футболу Закарпаття. У 1920 році, за вказівкою Чехословацької футбольної асоціації, на Закарпатті були створені так звані футбольні жупи: слов’янська (увійшли футболісти чеської та словацької національностей) та закарпатська (Карпатолйої Лобдоруго Керулет), в якій зібралися футболісти угорської національності. Ці дві організації працювали самостійно згідно зі своїми статутами. Більшість слов’янських клубів формувалися на базі чеських військових гарнізонів та службовців адміністративного апарату. Такі команди були сформовані в Мукачеві, Ужгороді, Берегові, Виноградові, Хусті, Тячеві, Рахові, Перечині, але вони формувалися з чехів та словаків або угорців. Русинських команд, не дивлячись на те, що тут на той час проживало майже 500 тисяч русинів, не було. Тільки 15 серпня 1925 року був заснований перший русинський футбольний клуб СК «Русь» (Ужгород). Кольори клубу були червоно-зелені, зліва розміщена емблема – бурий ведмідь на синьо-жовтому фоні.

Перший чемпіонат Підкарпатської Русі серед чехословацьких і окремо угорських команд проведено в 1921 році. Першими чемпіонами Республіки Підкарпатська Русь серед слов’янських команд стали ЧсСК (Ужгород), серед угорських – УМТЕ (Ужгород). Із 1926 року учасниками чемпіонату краю були СК «Русь», СК «Духнович» (Мукачево), з 1932 – СК «Бескид» м.Севлюш (Виноградово), з 1934 – СК «Русь» (Хуст). Наприкінці 20-х, початку 30-х років у чемпіонаті Підкарпатської Русі брали участь 9 команд із Ужгорода: 5 угорських – УАК, УТК, УМТЕ, УШЦ, «Колпінг» ШЦ, 3 чехословацьких – ЧсСК, «Железнічар» та фінансовий СК, 1 русинська – СК «Русь». Саме СК «Русь» став найвідомішим нашим клубом у довоєнній історії краю. Із 1926 по 1938 роки він здобув 6 перемог у чемпіонатах Республіки Підкарпатська Русь, 6 – у чемпіонатах Східної Словаччини, двічі був абсолютним чемпіоном Словаччини з футболу. У сезоні 1936-1937 рр. СК «Русь» – учасник чемпіонату чехословацької державної ліги. Склад команди СК «Русь»: воротарі – Бокшай, Федак, Шашовець; захисники – Палінчак, Радик, П.Криж, Ф.Куруц, І.Товт; півзахисники – А.Бензас, Ш.Карман, Е.Іванчо, Ю.Хома, Й.Махата, І.Спевар; нападники – В.Ковач, В.Кобзар, Ю.Крайняк, Ц.Чангінов, Г.Мозер, Г.Бідмон, Й.Криж (капітан), А.Копчай, М.Суковський, М.Шкіряк. Констатуємо ще один факт: перший русинський (українсько-руський) клуб СК «Русь» створено 15 серпня 1925 року.Перший офіційний матч клуб провів 4 червня 1926 року. Саме клуб СК «Русь» розпочав відлік розвитку футболу на Закарпатті серед корінного населення. Таким чином, 15 серпня ми відзначимо 86-річницю створення першого українсько-руського (русинського) клубу, а 4 червня виповнилося 85 років із дня проведення командою СК «Русь» першого офіційного матчу.

Надзвичайно цікава, а багато в чому і похвальна історія розвитку футболу на Закарпатті. Звичайно, негативно позначилися на ній різні політичні події, руйнівні стихії двох світових воєн. Та ми тепер добре пам’ятатимемо свою історію: коли зародився футбол на Закарпатті, коли було зіграно перший офіційний матч, створено перший офіційний клуб серед корінного населення (русинів) Закарпаття, з якого і почався відлік великих досягнень нашого футболу. Потім були ужгородські «Спартак», «Верховина», «Говерла», «Закарпаття», мукачівські «Приладист» та «Карпати».

Степан Селменський, «Карпатський Об’єктив»

 

Реклама